Podejmując pracę zagranicą, my Polacy nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że obyczaje które towarzyszą nam praktycznie od dziecka, winnych krajach, również w Niemczech, nie są w ogóle znane. Obchodzenie imienin jest w Niemczech takim nieznanym zwyczajem (za wyjątkiem niektórych rejonów w Bawarii).
Opiekunka osoby starszej może mieć problem z kupieniem kalendarza z imieninami czy imionami w Niemczech, dlatego w taki kalendarz lepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem do pracy zagranicą. Brak zwyczaju świętowania imienin w Niemczech zaskakuje nas Polaków, warto więc wiedzieć dlaczego nasi sąsiedzi nie mają takiego święta. Obchodzenie dnia imienin jest ściśle związane z religią katolicką. Dzień imienin to dzień świętych lub błogosławionych w kościele katolickim, przyjęty współcześnie w naszym kraju bardziej jako powszechny zwyczaj, niż święto związane z religią. W Polsce zwyczajowo w całym kraju świętuje się uroczyście dzień imienin, zarówno w domu jak iw miejscu pracy. Wyjątkiem jest region Śląska oraz Kaszub, gdzie pomimo przeważającej ilości katolików, zwyczaj obchodzenia imienin nie przyjął się.
Niemcy są krajem protestanckim, o czym często my Polacy zapominamy. W religii protestanckiej nie obwołuje się świętych i błogosławionych, nie jest więc znane święto imienin. Imieniny w Niemczech są świętowane w bardzo niewielu rodzinach, i z tym zwyczajem możemy spotkać się jedynie w katolickich rejonach Bawarii.
Opiekunka osoby starszej, która podejmie pracę w Niemczech, jeżeli chce, aby dzień jej imienin był obchodzony w jakiś szczególny sposób, powinna uprzedzić o tym swojego pracodawcę i wytłumaczyć znaczenie tej tradycji. Niektóre opiekunki nie zdają sobie sprawy z tego, że imieniny nie są znane w Niemczech. Opiekunki przygotowują w ten dzień specjalne ciasto, ubierają się uroczyście i są bardzo rozczarowane, że nie otrzymały życzeń czy prezentów. Aby uniknąć takiej krępującej i stresującej sytuacji, jeszcze przed przyjęciem oferty pracy w Niemczech opiekunka powinna zastanowić się, czy w ogóle wspominać o tym zwyczaju za granicą.
Opiekunki często też starają się dowiedzieć, kiedy przypada dzień imienin ich podopiecznych czy pracodawcy, co może prowadzić do nieporozumień. Wyjeżdżając więc do pracy w opiece w Niemczech, lepiej nastawić się na to, że nie wszystkie święta, które my Polacy obchodzimy, będziemy świętować w pracy za granicą.
Używamy cookies