Pomoc domowa dla osób starszych w Niemczech to Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person. Bez odpowiedniego wykształcenia zawodowego, nie można w Niemczech wykonywać w pełnym zakresie pracy w opiece nad osobami starszymi. Przede wszystkim trudno „bez papierów” znaleźć pracę w opiece w instytucjach i domach opieki.
Oprócz bariery wykształcenia, istotne również jest to, że opiekunki osób starszych, szukające legalnej pracy w opiece w Niemczech najczęściej chcą pracować w krótkich okresach 2-3 miesięcznych zmian. Domy opieki i instytucje w Niemczech szukają stałych pracowników na dłuższe okresy zatrudnienia. Celem większości opiekunek osób starszych, które wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy w opiece do Niemiec jest po prostu zarobienie tam pieniędzy. Pieniędzy, które są potrzebne na utrzymanie w Polsce.
W systemie 2-3 miesięcznych wyjazdów do Niemiec, najłatwiej znaleźć pracę w opiece domowej nad osobami starszymi. Niemieckie przepisy prawne pozwalają bowiem na legalne zatrudnienie osoby do pomocy przy opiece nad osobami starszymi w domu, nawet jeżeli taka osoba nie ma uprawnień zawodowej Altenpflegerin, jeżeli osoby starsze posiadają tzw. Pflegegrad (kiedyś Pflegestufe). Pflegegrad to określenie stopnia ograniczenia samodzielnego funkcjonowania osoby starszej lub niepełnosprawnej.
Rodziny niemieckie, potrzebujące wsparcia domowej opiekunki osób starszych, chętnie zatrudniają w ramach legalnej umowy. Przyjęcie opiekunki do tej pracy w Niemczech zwłaszcza z zagranicy, odbywa się w uproszczonym systemie. Koszty związane z legalną opieką nad osobą starszą częściowo podlegają odliczeniu od podatków w Niemczech.
Domowa opiekunka osób starszych w Niemczech może zajmować się gospodarstwem domowym, organizować formy spędzania czasu z osobą starszą, pełnić funkcję towarzysza społecznego ale w zakresie czynności pielęgnacyjnych i medycznych może wykonywać jedynie niektóre zadania.
Absolutnie zabronione przez prawo w Niemczech jest wykonywanie przez pomoc domowa dla osób starszych takich czynności jak:
Taką pracę mogą wykonywać tylko zawodowe opiekunki osób starszych, a w niektórych przypadkach tylko pielęgniarki. Są to bowiem czynności o charakterze medycznym. Nawet jeżeli domowa opiekunka osób starszych posiada w/w umiejętności lub ma wykształcenie pielęgniarskie. Bez potwierdzonego dyplomu na terenie Niemiec, prawo niemieckie po prostu zabrania tego robić.
Opiekunka domowa osób starszych w Niemczech może wykonywać pracę o charakterze pielęgnacyjnym, taką jak:
Pomoc domowa dla osób starszych może też pracować bez obaw przy takich czynnościach opiekuńczych jak: pomoc przy rozbieraniu i ubieraniu się, podawaniu jedzenia, picia, poruszaniu się w mieszkaniu i na zewnątrz.
W każdej sytuacji mogą jednak wystąpić wyjątki. Przykładowo u chorych na cukrzycę, w przypadku tzw. stopy cukrzycowej opiekunka domowa osób starszych nie powinna zajmować się pielęgnacją paznokci u stóp. Jest bowiem podwyższone zagrożenie zakażeniem. Z kolei w niektórych przypadkach lekarz podejmuje decyzję o przeszkoleniu na miejscu i leceniu pewnych zadań domowej opiekunce osób starszych. Tak, jakby zlecał to członkowi rodziny osoby starszej. Dotyczy to zwłaszcza opieki nad osobami objętymi opieką paliatywną. Jeżeli opiekunka domowa osób starszych ma wątpliwości, czy faktycznie może wykonywać dane czynności w Niemczech, zawsze może poprosić o zlecenie na piśmie.
Najczęściej jednak domowa opiekunka osób starszych zatrudniona w legalnej pracy w Niemczech, nie jest stawiana wobec problemy rozstrzygania czy wolno jej czy nie wolno podejmować jakieś czynności. Takie sytuacje przeważającej mierze dotyczą tych domowych opiekunek osób starszych, które podjęły ryzyko pracy w Niemczech „na czarno” .
Używamy cookies