Zbliża się ten moment w branży opiekuńczej, kiedy większość osób pracujących w Niemczech, solidarnie, w ciągu kilku dni, pomiędzy 20 a 22 grudnia wyjeżdża do Polski. Wyjeżdża, żeby spędzić Boże Narodzenie ze swoimi bliskimi. Często także Nowy Rok i aż do Trzech Króli.
Co się dzieje w ostatnich tygodniach przed świętami na rynku pracy w opiece?
Prawdziwe świąteczne cuda!
Ogłoszenia o wolnych miejscach pracy w ostatnich dniach zaczynają się mnożyć szybciej niż można sobie to wyobrazić. Każda oferta jest lepiej opisana niż zwykle, staruszkowie są milsi, praca w cudownych warunkach, a premie świąteczne mają przyciągnąć opiekunki jak napis w markecie „promocja”.
No właśnie – premie świąteczne.
Obiecać jest łatwo. Prawdziwa obietnica nie powinna być obwarowana dodatkowymi warunkami. I na to uczulamy przy wyborze pracy na okres świąteczny. Zanim skuszeni magią pieniądza, w czym nie ma nic złego, taka jest sytuacja i mówi się trudno, podejmiemy decyzję o przyjęciu oferty pracy na święta – sprawdźmy dobrze co jest z tą premią.
To jest bardzo przykre, jeżeli podejmujemy pracę w tym czasie, kiedy większość siedzi z rodziną we własnym domu, licząc na to, że za zarobione dodatkowe pieniądze spędzimy fajne ferie z wnukami a okazuje się, że wypłata nastąpi po przepracowaniu trzech następnych miesięcy…
To jest bardzo przykre, kiedy dowiadujemy się, że „super premia” powstała z obniżenia podstawy wynagrodzenia na danym zleceniu o kwotę premii…
To jest bardzo przykre, jeżeli wypłata premii świątecznej jest obłożona licznymi obwarowaniami związanymi z zakazem konkurencji, podpisaniem długotrwałych zobowiązań…
To jest bardzo przykre, jeżeli premia świąteczna oznacza zobowiązanie do pracy w następnych miesiącach za kwotę niższą niż otrzymują na tym samym miejscu pracy koleżanki i koledzy, którzy święta spędzili w domu…
Żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek radzimy tym wszystkim opiekunkom i opiekunom osób starszych, którzy zdecydowali się na spędzenie okresu bożonarodzeniowego w pracy – dopytajcie dokładnie o warunki wypłaty premii! Porównajcie podstawę wynagrodzenia na podobnej ofercie w różnych miejscach pracy!
Starość i choroba nie wiedzą ile znaczą dla nas Polaków te święta. Podopieczni nagle nie odmłodnieją, domy opieki krótkoterminowej (Kurzzeitpflege) nie są w stanie przyjąć nagle tylu pensjonariuszy w jednym okresie a wiele rodzin niemieckich nie zrezygnuje z zaplanowanego urlopu żeby zaopiekować się rodzicami. Jesteśmy w tej pracy w Niemczech potrzebni cały rok. Dopilnujmy aby „promocja” świątecznych wynagrodzeń była tym, czym powinna być – premią finansową bez żadnych warunków.
Qui rogat, non errat! (Kto pyta nie błądzi)
Używamy cookies