Opiekunki osób starszych w Niemczech to często osoby, które myślą przede wszystkim o innych. Obdarzone empatią i przepełnione chęcią pomocy zapominają, aby w pracy dbać także o siebie… i o swoje ręce.
Opiekunki osób starszych w swojej pracy często pomagają podopiecznym przy wstawaniu. Jeżeli stopień niepełnosprawności naszego podopiecznego jest stosunkowo nieduży, stajemy w postawie wykroczno – zakrocznej z lekko ugiętymi nogami, wysuwamy przed siebie obie ręce, chwytamy lekko za nadgarstki osoby starszej, a ta z kolei mocno chwyta nasze nadgarstki i korzystając z oparcia i lekkiego pociągnięcia, wstaje. Taka pomoc przy wstawaniu nie wymaga z reguły dużego wysiłku, ale jeżeli będziemy często chwytane mocno za nadgarstki, po jakimś czasie na naszych dłoniach mogą pojawić się nieładnie uwidocznione żyły.
Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w opaski wzmacniając na nadgarstki. Po niemiecku nazywa się to Handgelenkebandage, po polsku opaska na nadgarstki, opaska elastyczna. Jest to rodzaj opaski elastycznej, najczęściej z rzepami do zapięcia lub wsuwanej z otworem i mocowaniem na kciuku, który wzmocni nasze nadgarstki, a przede wszystkim ochroni nasze żyły przed skutkami systematycznego, nadmiernego ucisku. Dłonie opiekunki nie będą tak mocno narażone na wychodzenie żył pod wpływem wysiłku.
Poza stosowaniem opaski elastycznej opiekunki osób starszych w Niemczech powinny także wykonywać proste ćwiczenia, które pozwolą im wzmocnić dłonie i nadgarstki. Wiele takich ćwiczeń z łatwością znajdziemy w Internecie. Już rano, krótko po przebudzeniu, warto rozruszać całe ciało, nie zapominając przy tym o dłoniach. Wystarczy wykonać kilka krążeń dłońmi w obie strony. Następnie nadgarstki można delikatnie – nie na siłę – rozciągnąć, kierując wierzch dłoni od siebie, a palce najpierw w dół, a następnie w górę. Po ćwiczeniu nadgarstka, możemy także skupić się na poszczególnych palcach. Na zakończenie warto wykonać kilka ruchów w łokciach, gdyż one także są bardziej obciążone, kiedy pomagamy wstać osobie starszej.
Używamy cookies