Znajomość języków w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Szukając pracy w niemieckiej opiece, naturalnie możemy zakładać, że znajomość języka niemieckiego lub chociaż jego podstaw to będzie jednym z ważniejszych wymagań stawianych kandydatkom. Warto jednak podkreślić, że zdarzają się także zlecenia, w których konieczna może być znajomość również innego języka. Które języki obce mogą zapewnić opiekunkom w Niemczech lepsze perspektywy zawodowe? Odpowiadamy w naszym najnowszym artykule.

Języki obce w pracy opiekunki w Niemczech

Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, znajomość języka obcego będzie w zdecydowanej większości przypadków koniecznością. Jeśli chodzi o Niemcy, oczywiście będzie to niemiecki, który jest w tym kraju językiem urzędowym. I właśnie on bądź co bądź najczęściej używany jest w pracy opiekunów osób starszych. Kandydatom z choćby podstawową znajomością tego języka na pewno będzie o wiele łatwiej o zatrudnienie niż osobom bez takiej umiejętności.

 

Przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego to jeden z bazowych wymogów, które pojawiają się w ofertach dla opiekunek. Warto jednak wspomnieć, że znajomość innych języków obcych zdecydowanie zwiększa szansę na zdobycie dobrze płatnej szteli – nie wszyscy podopieczni wymagający pomocy osób trzecich to rdzenni mieszkańcy Niemiec. Jak wynika z danych – nawet jedna czwarta mieszkańców tego kraju to imigranci. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden w 2020 roku 26,7% ludności Niemiec było cudzoziemcami, co daje nawet 21,9 mln osób! Właśnie dlatego, w wielu przypadkach znajomość drugiego języka może być bardzo pomocna.

 

Jakie języki obce zapewniają lepsze perspektywy zawodowe w niemieckiej opiece?

Niemcy to kierunek często wybierany przez obcokrajowców poszukujących nowego miejsca do życia czy pracy. Spośród najważniejszych krajów migracyjnych, aż osiem na dziesięć stanowią te przynależące do Unii Europejskiej. Według licznych statystyk to właśnie Niemcy pozostają najważniejszym docelowym europejskim ośrodkiem migracyjnym.

 

Statystyki z końca 2021 roku jasno wskazują, że najliczniejszą grupą europejskich migrantów przybywających do Niemiec byli Polacy z wynikiem 840 995 obywateli. Zaraz za nimi znaleźli się Rumuni (844 535), a kolejno Włosi (646 845), Chorwaci (434 610), Bułgarzy (410 885), Grecy (362 565) i Rosjanie (268 620). I, mimo że Francuzi uplasowali się znacznie niżej, bo dopiero na 22 miejscu, to ich język wciąż jest dość popularny i można znaleźć wiele ofert pracy na terenie Niemiec, w których jego znajomość jest wymagana.

 

Z kolei w wymiarze światowym najliczniejszą grupą migracyjną w Niemczech są obywatele Turcji. Zamieszkujący ten kraj w liczbie ponad 1,4 mln osób, odgrywają ważną rolę w procesie kształtowania rynku pracy. 

 

Wspominamy o tym nie bez przyczyny, bo to właśnie wymienione grupy obcokrajowców często korzystają z pomocy ze strony wykwalifikowanych opiekunów. Szukając więc pracy dla opiekunki w Niemczech, prócz ogłoszeń wymagających znajomości niemieckiego, można natrafić także sztele z językiem:

 • włoskim,
 • rosyjskim,
 • francuskim,
 • angielskim,
 • polskim,
 • tureckim. 

Podkreślmy jednak raz jeszcze – mimo że możemy znaleźć sztele, w których wymaga się znajomość dodatkowego języka, to niemiecki na niemal każdym zleceniu będzie bazą. Nawet jeśli podopieczny czy jego rodzina faktycznie wolą na co dzień komunikować się w innym języku, niemiecki i tak będzie opiekunowi potrzebny np. podczas zakupów, podróżowania komunikacją miejską czy załatwiania spraw w urzędzie. Jego znajomość, nawet podstawowa, z pewnością zagwarantuje znacznie większy komfort podczas zlecenia.

 

Warto także dodać, że mimo że poszczególne grupy migracyjne w Niemczech są naprawdę liczne, to nie zawsze jest to równoznaczne z wyższym zapotrzebowaniem na usługi opiekuńcze wśród ich przedstawicieli. Niektóre z nich, jak choćby te wyznaniowe czy kulturowe, mimo że licznie zamieszkują ten kraj, mają swoje zasady i przyzwyczajenia. Na przykład masowo osadzający się w Niemczech Arabowie jawią się raczej jako zamknięta społecznie grupa, z odmienną kulturą i obyczajami, które często uniemożliwiają zatrudnianie opiekunek osób starszych.

 

Nauka języków obcych w pracy opiekunki w Niemczech
Znajomość języków obcych zapewnia lepsze perspektywy w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece z językiem włoskim

Choć lata największego napływu Włochów do Niemiec już dawno są za nami, to wciąż mieszka tu wiele osób z włoskimi korzeniami. Przyjeżdżają głównie do pracy, choć niektórzy wybierają ten kraj z powodów osobistych lub… politycznych. Szacuje się, że w Niemczech mieszka obecnie ponad 800 tys. włoskich obywateli. Jednocześnie statystyki wskazują, że może żyć tu nawet 1 198 032 osób z włoskim pochodzeniem, co dla opiekunek osób starszych jest całkiem dobrą wiadomością.

 

Szukając w Niemczech pracy dla opiekunek z językiem włoskim, najlepiej udać się w rejony, gdzie mieszka najwięcej osób mówiących w tym języku. To między innymi:

 • Badenia-Wirtembergia,
 • Nadrenia Północna-Westfalia,
 • Nadrenia-Palatynat,
 • Bawaria.

Z miast, w których najłatwiej o zatrudnienie ze znajomością tego języka wymienić można choćby Berlin, Monachium, Hamburg, Frankfurt nad Menem, Stuttgart, Kolonię, Moguncję czy Wolfsburg.

 

Praca w niemieckiej opiece z językiem rosyjskim

Co ciekawe i być może dla niektórych zaskakujące, spora część ogłoszeń tzw. dwujęzycznych dla opiekunek to te, zakładające znajomość rosyjskiego. Bo przecież w tym języku porozumiewają się na co dzień nie tylko rodowici Rosjanie, ale także Ukraińcy, Kazachowie, Białorusini i wiele mieszkańców krajów bałtyckich czy zakaukaskich. Według statystyk w Niemczech żyje obecnie aż 3,5 miliona osób komunikujących się właśnie w tym języku!

 

Gdzie z ogromnym prawdopodobieństwem znajdziemy osoby mówiące po rosyjsku? Przede wszystkim we wschodnich landach, czyli:

 • Brandenburgii,
 • Saksonii,
 • Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Przy okazji nie sposób pominąć takich miast jak Berlin, Rostock, Lipsk, Drezno, Poczdam czy Schwerin, do których dojazd z Polski jest znacznie ułatwiony. Jako że miejscowości te leżą w bliskim sąsiedztwie z Polską, stwarzają możliwości częstych odwiedzin i powrotów do kraju np. na święta, czy wakacyjny urlop.

 

Praca w niemieckiej opiece z językiem francuskim

Choć Francuzi nie stanowią najliczniejszej grupy mniejszościowej w Niemczech, to ich urzędowy język jest dość popularny w tym kraju. Co więcej, podobno Niemcy go uwielbiają, a francuski akcent uznają za bardzo atrakcyjny. Francuski najczęściej można usłyszeć w rejonach:

 • Nadrenii Północnej-Westfalii,
 • Saary,
 • Nadrenii-Palatynat.

Opiekunki mówiące w tym języku powinny wybierać miasta położone jak najbliżej granicy z Francją, czyli w takich miejscowościach jak Heidelberg, Baden-Baden, Saarbrucken, Fryburg, Stuttgart, Trewir i Offenburg.

 

Praca w niemieckiej opiece z językiem angielskim

Mimo że wśród obcokrajowców zamieszkujących tereny Niemiec, Brytyjczycy podobnie jak Francuzi wcale nie stanowią najliczniejszej grupy, to ich język od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych w tym kraju. Jego znajomość nie tylko zwiększa szansę na znalezienie pracy wśród cudzoziemców, ale czasami i Niemców. Poszukując ogłoszeń skierowanych do osób mówiących po angielsku, najlepiej wybierać takie miejscowości jak:

 • Berlin,
 • Kolonia,
 • Hamburg,
 • Monachium,
 • Stuttgart,
 • Frankfurt.

Duże miasta stwarzają nie tylko lepsze perspektywy zawodowe, ale dostarczają również wielu form rozrywki. To tu szybciej nauczysz się języka niemieckiego, zapisując się choćby na podstawowy kurs, a to w dalszej perspektywie zwiększa znacząco szansę na lepiej płatne zlecenia.

 

Praca w niemieckiej opiece z językiem polskim

Niemiecka opieka oferuje zagranicznym pracownikom wiele możliwości. Opiekunki z językiem polskim mogą szukać zatrudnienia, chociażby wśród polskich rodzin. Bo wielu dzisiejszych mieszkańców Niemiec to osoby z tzw. polskim „tłem migracyjnym”. Według danych osób tych może być w tym kraju ponad 2,2 mln! Dla opiekunek wyjeżdżających do pracy za zachodnią granicą jest to znakomita wiadomość, stwarzająca większe możliwości znalezienia pracy także bez znajomości języka niemieckiego.

 

Do najbardziej „polskich regionów” zalicza się takie kraje związkowe jak:

 • Nadrenia Północna-Westfalia,
 • Bawaria,
 • Badenia-Wirtembergia,
 • Dolna Saksonia,
 • Berlin.

Z miast, które warto wziąć pod uwagę podczas szukania pracy, wymienić można Berlin, Zagłębie Ruhry, Hamburg, Bremę, Frankfurt, Monachium i Hanower

 

Więcej na temat pracy w polskiej rodzinie w Niemczech przeczytasz w naszym artykule Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny.

 

Chcemy jednak zaznaczyć, że z perspektywy rozwoju zawodowego, skupianie się wyłącznie na zleceniach u polskich rodzin, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Opiekunka lub opiekun, którzy chcą wyjechać do Niemiec wyłącznie ze znajomością polskiego, mogą wybierać spośród mniejszej liczby ofert – do tego często gorzej płatnych. Dodatkowo może zdarzyć się tak, że podopieczny mówi po polsku, ale jego bliscy są niemieckojęzyczni – a opiekunka powinna być w stanie porozmawiać z rodziną seniora o jego samopoczuciu, ewentualnym pogorszeniu się stanu jego zdrowia czy zgłosić zapotrzebowanie na konkretne produkty spożywcze, jeśli to bliscy odpowiadają za zakupy. Oczywiście w przypadku braku znajomości niemieckiego pozostaje także dyskomfort związany z koniecznością załatwienia czegoś “na mieście”. Dlatego, jeśli pracę w opiece traktujesz jako zajęcie na dłużej, warto rozwijać swoje umiejętności językowe, by móc podejmować także niemieckojęzyczne zlecenia.

 

Praca w niemieckiej opiece z językiem tureckim

Choć język turecki nie jest w Polsce aż tak popularny, jak choćby angielski, niemiecki czy hiszpański, to decydując się na podjęcie zatrudnienia w niemieckiej opiece, warto wziąć go pod uwagę pod względem nauki. Dlaczego? Z racji faktu, że Turkowie to najliczniejsza grupa migracyjna w Niemczech.

 

Osoby znające turecki mogą z powodzeniem szukać zatrudnienia w miejscach, gdzie Turków mieszka najwięcej, czyli w rejonach:

 • Nadrenii Północnej-Westfalii,
 • Stuttgartu,
 • Monachium,
 • Berlina,
 • Frankfurtu,
 • Hanower,
 • Norymbergi,
 • Hamburga,
 • Moguncji.

 

Dlaczego warto znać inny język obcy, podejmując pracę w niemieckiej opiece?

Praca za granicą staje się łatwiejsza, gdy znamy chociaż podstawowe zwroty w oficjalnym języku danego kraju. Duża dostępność kursów online i stacjonarnych, a także pomoc firm i agencji opiekuńczych w tym zakresie, ułatwia przygotowanie do podjęcia szteli z językiem niemieckim także osobom, które wcześniej z tym językiem nie miały styczności.

 

Jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie tylko znajomość niemieckiego zapewnia opiekunkom dobre perspektywy zawodowe. Wystarczy znać inny popularny w tym kraju język, by zwiększyć szansę na zdobycie atrakcyjnego zlecenia.

 

Niemcy jako państwo wielokulturowe składa się bowiem nie tylko z rodowitych Niemców, ale także innych nacji, stanowiących spory odsetek całej populacji. Właśnie dlatego, pracę można znaleźć tu również ze znajomością angielskiego, polskiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego, a nawet tureckiego.

 

Poza tym wyjazd za granicę pozwala automatycznie na rozpoczęcie nauki niemieckiego, co w perspektywie zwiększa szansę na lepsze zlecenia u rodowitych Niemców. A ci cenią sobie nad wyraz polskie opiekunki, co zauważyć można w atrakcyjnym wynagrodzeniu i komfortowych warunkach mieszkaniowych.

 

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.