Praca w opiece nad osobami starszymi to nie tylko praca z osobami samotnymi, osłabionymi czy mającymi ograniczenia w poruszaniu się. Opiekunki osób starszych najczęściej zatrudnia się tam, gdzie podopieczny ma schorzenia typowe dla wieku starszego – różnego rodzaju zespoły otępienne (w Niemczech zwane ogólnie „demenz”) choroba Alzheimera, Parkinson czy inne.
Każda opiekunka osób starszych musi liczyć się z tym, że u jej podopiecznego mogą wystąpić zachowania agresywne, które mają swoje następstwa w naszym stosunku do wykonywanej pracy.
Agresja może mieć formę werbalną (słowną) lub fizyczną. Zachowania agresywne ze strony osób starszych prowadzą zwłaszcza u mniej doświadczonych opiekunek do szeregu problemów w wykonywaniu pracy w opiece:
Niektóre zachowania podopiecznych są wskazaniem do tego, że należy przeprowadzić konsultację neurologiczną i może lekarz zdecyduje o zastosowaniu nowych leków lub zmianie sposobu dawkowania leków już stosowanych. Czasami specyfika choroby powoduje, że agresja przybiera formę która zagraża życiu i bezpieczeństwu samego chorego jak i jego otoczenia, a więc również opiekunki osób starszych. Często jednak zachowania agresywne czy to słowne czy fizyczne nie są groźne i poprzez umiejętne postępowanie, możemy uniknąć negatywnych skutków ich występowania.
Na podstawie rozmów i analizy poszczególnych przypadków, przeprowadzonych z grupą 200 opiekunek osób starszych, z ponad 3-letnim doświadczeniem w pracy, przedstawiamy w kolejnych artykułach kilka typowych sytuacji związanych z występowaniem ataków agresji i sposobami radzenia sobie z nimi.
Używamy cookies