Wiele opiekunek zajmujących się opieką nad osobami starszymi w Niemczech pracuje przez prawie cały rok kalendarzowy. Są też takie miejsca pracy w opiece w Niemczech, gdzie stale, zgodnie w równym np. 2-miesięcznym rytmie zmieniają się dwie te same opiekunki osób starszych. Przychodzą jednak takie momenty, jak święta, sezon wakacyjny, które powodują konflikty i nieporozumienia zarówno pomiędzy opiekunkami, jak i rodzinami osób starszych w Niemczech. Takie newralgiczne momenty to są np. święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Każda ze stron ma swoje racje – opiekunki osób starszych chcą chociaż te dni spędzić ze swoją rodziną w kraju, a z kolei rodziny osób starszych, przeważnie czynne zawodowo, chcą wypocząć w tych okresach poza domem, na wyjazdach urlopowych. Są też sytuacje nagłe, kiedy opiekunka musi zjechać na 3-4 dni do domu w pilnych sprawach rodzinnych, a członkowie rodziny osoby starszej w Niemczech nie mogą przejąć obowiązków opiekuńczych.
Nie wszystkie rodziny osób starszych i nie wszystkie opiekunki osób starszych pracujące w Niemczech znają formę pełnej opieki krótkoterminowej, przysługującej osobom starszym posiadającym grupę opiekuńczą (Pflegestuffe) lub takim, które nagle znalazły się w krytycznej sytuacji wymagającej wsparcia ich samych lub ich rodzin przez państwo. W rozdziale XI §42 SGB (Sozialgesetzbuch), opisane jest prawo do skorzystania w takiej sytuacji z Kurzzeitpflege (kurz – krótki, Zeit – czas, Pflege – opieka). Co to jest? Jest to prawo do całodobowej opieki pielęgnacyjnej i medycznej dla osób starszych poza ich miejscem zamieszkania, czyli po prostu miejsce w specjalistycznym całodobowym domu opieki.
Państwo niemieckie gwarantuje dofinansowanie takiej opieki przez okres 4 tygodni (28 dni) w roku kalendarzowym, przy czym kwota maksymalna dofinansowania wynosi w 2020 roku nie więcej niż 1 612 euro. Nie trzeba wykorzystać od razu całych 4 tygodni pod rząd, okresy pobytu w Kurzzeitpflege mogą być dowolnie podzielone. Nie oznacza to niestety, że kwota 1 612 euro wystarczy na bezpłatny pobyt przez okres 4 tygodni. Jest to tylko dofinansowanie do kosztów opiekuńczych. Jeżeli zajrzymy do cenników instytucji świadczących usługi w zakresie Kurzzeitpflege przekonamy się, że dzienny kosz pobytu, w zależności od Pflegegrad, czyli grupy opiekuńczej, którą ma przyznaną nasz podopieczny, wynosi od ok. 70 do 130 euro dziennie. Domy opieki doliczają bowiem jeszcze inne koszty, np. koszty hotelowe, czyli zakwaterowanie i wyżywienie. Ale koszty te można również dofinansować z innych funduszy celowych. Szczegóły na pewno ustali zainteresowana usługami Kurzzeitpflege rodzina niemiecka.
A co z podopiecznymi, czy chętnie opuszczają swój własny dom na święta? To już inna sprawa – niektórzy seniorzy cieszą się na spotkanie rówieśników i wspominki o starych dobrych czasach i traktują pobyt w Kurzzeitpflege jako swoiste wczasy, niektórzy nie chcą, ale nie mają wyboru, a niektórzy po prostu już nie są w stanie ocenić, gdzie się znajdują...
Używamy cookies