Znajomość zwyczajów kulinarnych w krajach, gdzie pracują opiekunki osób starszych, to niezwykle ważna rzecz. Starsi ludzie w Niemczech, którymi się opiekujemy, zwłaszcza mężczyźni, czasami są otwarci na poznawanie nowych smaków z kuchni polskiej.
Większość osób starszych w Niemczech ma jednak swoje przyzwyczajenia żywieniowe i jednym z licznych zadań opiekunki osób starszych jest przystosowanie się do oczekiwań kulinarnych podopiecznych. Przedstawiamy dwie rośliny, które są bardzo mało znane w Polsce natomiast w Niemczech można je często spotkać.
Der Mangold – to po polsku burak liściasty. W słownikach słowo Mangold tłumaczone jest najczęściej nie jako burak liściasty (zwany też liściowym) ale jako boćwina. A stąd już niedaleko do skojarzenia z naszą polską botwinką, czyli młodymi buraczkami czerwonymi.
Uprzedzamy od razu, że smakowo boćwina (Mangold, burak liściowy) nie ma nic wspólnego z botwinką! Mangold przypomina z wyglądu bardziej szpinak (gatunki z gładkimi liściami) lub pomarszczony szpinak. Łodygi Mangold są grubsze niż w młodych buraczkach i nieraz mają różne kolory – od bladozielonych po żółte czy bordowe.
Jak przyrządzać Mangold?
Tak jak na każde warzywo jest mnóstwo sposobów przyrządzania. Opiekunki osób starszych liście i łodygi mogą przyrządzaćwrzucone razem albo traktować jako osobne dania.Dusimy, smażymy, gotujemy. Liście najlepiej smakują przyrządzane tak jak szpinak duszony na maśle z czosnkiem. Jeżeli którejś z opiekunek w Niemczech uda się kupić Mangold z ładnymi, grubymi łodygami, to warto je przyrządzić tak jak szparagi, obgotowane, podane polane tartą bułką zrumienioną na maśle.
Liście używane są również tak jak liście kapusty do nadziewania mięsem, ryżem, kaszą – odpowiednik naszych gołąbków. Przepisy kulinarne z zastosowaniem buraka liściastego niem. Der Mangold można z łatwością znaleźć w internecie, również po polsku, ponieważ warzywo to znane jest dobrze we wszystkich kuchniach europejskich.
Der Bärlauch – to po polsku czosnek niedźwiedzi. Wygląd Bärlauch nie ma nic wspólnego z wyglądem czosnku. Częścią jadalną są zielone liście, przypominające trochę liście konwalii. Liście mają piękny aromat i smak czosnku. Są naprawdę smaczne i to zarówno surowe, dodawane do sałatek, do zup, pokrojone drobniutko i zmieszane z białym serkiem czy z masłem jak i przyrządzane w sposób podobny do przyrządzania szpinaku – blanszowane, smażone, duszone.
Wielbiciele oliwy z oliwek w Niemczech często używają czosnku niedźwiedziego (Bärlauch) do aromatyzowania oliwy lub na odwrót – stosują oliwę dojego konserwowania. Dodatkowym walorem czosnku niedźwiedziego (Bärlauch) jest możliwość jego ususzenia – staje się wtedy atrakcyjną przyprawą do tych wszystkich potraw, z którymi komponuje się smak czosnku. Jeden z przepisów na przyrządzanie czosnku niedźwiedziego opiekunki osób starszych znajdą w naszym serwisie z kulinariami – Smażone flądry z szynką i niedźwiedzim czosnkiem.
Autor niniejszego artykułu z własnego doświadczenia może zapewnić wszystkie opiekunki osób starszych w Niemczech, że zastosowanie drobno pokrojonych listków czosnku niedźwiedziego na 2-3 minuty przed zakończeniem gotowania do naszej tradycyjnej, poczciwej polskiej zupy ogórkowej doskonale podkreśla jej smak i aromat.
Jeżeli któraś z opiekunek osób starszych ma doświadczenie w przyrządzaniu potraw z Mangold i Bärlauch prosimy o przesłanie przepisu na nasz adres e-mail, chętnie umieścimy go wraz z podaniem autora w dziale przepisów.
Używamy cookies