Opiekunki osób starszych z Polski, które chcą się zatrudnić w opiece w Niemczech,mogą skorzystać z różnych form szukania pracy. Sposoby szukania pracy w opiece zależą głównie od tego, jaką mamy sytuację prawną w Polsce i jakie uprawnienia zawodowe w Niemczech.
Opiekunki osób starszych mające w Polsce status osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w Urzędzie Pracy, mogą skorzystać z unijnego, państwowego pośrednictwa pracy i zarejestrować swoje CV w systemie EURES. Tą formę szukania pracy w opiece polecamy zwłaszcza tym opiekunkom, które mają prawo wykonywania zawodu opiekunki na terenie Niemiec. W systemie EURES znajdziemy oferty pracy w Niemczech składane przez instytucje – szpitale, domy opieki, kliniki. Za pośrednictwem EURES nie znajdą raczej pracy w Niemczech domowe opiekunki osób starszych. Dokładnych informacji o tym, jak opiekunka osób starszych może zarejestrować swoje CV w EURES, udzielają pracownicy urzędów pracy.
Opiekunki osób starszych, nie mające w Polsce statusu osoby bezrobotnej i szukające pracy w opiece w domach prywatnych w Niemczech mogą zatrudnić się u polskiego pracodawcy, który oddeleguje je do pracy w Niemczech. Aby znaleźć takiego pracodawcę najlepiej skorzystać z internetu. Po wpisaniu do okienka wyszukiwarki „opiekunka osób starszych w Niemczech”, „praca opieka Niemcy” pojawią się nam adresy stron internetowych firm, specjalizujących się w świadczeniu usług w opiece w Niemczech. Do większości pracodawców polskich można zgłosić się poprzez złożenie swojej aplikacji o przyjęcie do pracy przez internet, ale można również zadzwonić i uzgodnić sprawę złożenia podania o przyjęcie do pracy w innej formie.
Podpowiadamy opiekunkom osób starszych ze słabą znajomością języka niemieckiego, że najszybciej znajdą pracę w opiece w Niemczech, jeżeli złożą swoje zgłoszenia w kilku firmach jednocześnie.
Opiekunki osób starszych, które szukają pracy w opiece w Niemczech w domach prywatnych i chcą zatrudnić się do pracy u niemieckiego pracodawcy, mogą skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy w Polsce lub w Niemczech. Agencje pośrednictwa pracy otrzymują od klientów niemieckich zlecenia na wyszukanie opiekunki osób starszych. Klienci niemieccy nie mają często czasu na to, żeby odbierać telefony od kandydatek na opiekunkę osób starszych. Dodatkowo z powodu bariery językowej często nie są wstanie uzyskać od kandydatek do pracy w opiece niezbędnych informacji. Zlecają więc szukanie odpowiedniej opiekunki agencjom pośrednictwa pracy. Agencja zamieszcza ogłoszenia o danym stanowisku pracy a następnie zbiera zgłoszenia od opiekunek osób starszych. Zebrane zgłoszenia porządkuje pod kątem oczekiwań klienta, czyli sprawdza, czy umiejętności językowe i praktyczne opiekunki, zgadzają się z wymaganiami klienta. Agencja przekazuje zebrane i wyselekcjonowane zgłoszenia do klienta niemieckiego, który ma w ten sposób ułatwione zadanie wyboru opiekunki osoby starszej. Agencja pośrednictwa pracy nie bierze udziału w ustalaniu szczegółowych warunków pracy i wynagrodzenia opiekunki osób starszych.
Jeżeli w ofercie renomowanego pośrednictwa pracy nie ma w danej chwili oferty pracy, która odpowiada opiekunce, warto zarejestrować swoje CV „na wszelki wypadek”. Agencja na pewno powiadomi opiekunkę, jeżeli otrzyma ciekawą ofertę pracy.
Opiekunki osób starszych mogą również samodzielnie zamieścić ogłoszenia w internecie lub prasie w Polsce czy w Niemczech. Ogłoszenie powinno zawierać podstawowe informacje o opiekunce – wiek, jak długo już pracuje w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, stopień znajomości języka niemieckiego oraz termin, od kiedy opiekunka może podjąć pracę ido kiedy ogłoszenie jest ważne. Należy też podać formę kontaktu z potencjalnymi pracodawcami (numer telefonu, adres Email). Ponieważ na ogłoszenie opiekunki osób starszych, szukającej pracy w opiece w Niemczech odpowiedzą klienci niemieccy, taką formę szukania pracy powinny wybrać raczej osoby z dobrą znajomością języka niemieckiego.
Używamy cookies