Praca opieka Niemcy blisko granicy

Decydując się na wyjazd do pracy w opiece w Niemczech, wiele polskich opiekunek poszukuje ofert zlokalizowanych blisko granicy z Polską. Sprawdź, które niemieckie miasta cieszą się największą popularnością. Wskazujemy powody, dla których oferty te są szczególnie atrakcyjne dla opiekunek, a także, na jakie korzyści możesz liczyć, podejmując pracę blisko granicy.

 

Praca w przygranicznej miejscowości w Niemczech jako opiekunka osób starszych

Bogata oferta szteli dla opiekunek osób starszych w Niemczech ułatwia kandydatom dopasowanie zlecenia do własnych preferencji. Dla wielu z nich kluczową kwestią jest nie tylko atrakcyjny zarobek, ale i lokalizacja, w której mają pracować. Duża grupa opiekunek ceni sobie możliwość dalszych podróży i poznania nowych miejscowości. Jednak nie każdemu sytuacja życiowa pozwala na daleki wyjazd do pracy i co za tym idzie – długą rozłąkę z bliskimi. Ciekawą alternatywą może być podjęcie pracy w niemieckiej opiece w jednej z przygranicznych miejscowości. Takie rozwiązanie będzie szczególnie wygodne dla opiekunów i opiekunek, których od niemieckiej granicy dzieli niewielka odległość.

 

I tu w zależności od miejsca zamieszkania pojęcie „bliskości” dla wielu pań może być odmienne. Przykładowo opiekunkom pochodzącym ze Szczecina blisko jest do Rostocka, ale do Drezna już niekoniecznie. Tu za to chętniej przyjadą osoby z Wrocławia czy Zielonej Góry. Natomiast miastem, które wydaje się być idealną lokalizacją dla ogromnej grupy Polek, jest niewątpliwie Berlin. To tu można szybko znaleźć pracę w niemieckiej opiece, a do tego komfortowo dojechać na sztelę z Polski – podróż koleją z Poznania trwa zaledwie 3 godziny! Duże miasto, z mnóstwem atrakcyjnych miejsc, interesującymi zabytkami i ciekawą kuchnią - a to przyciąga nie tylko turystów, ale i kandydatów do pracy.

 

W bazie naszych ofert znajdziesz pracę w Berlinie i w jego okolicach, ale także w innych miejscowościach blisko granicy. W tym we wspomnianym Dreźnie i okolicach Rostocku. Sprawdź aktualne oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

 

Praca opieka Niemcy blisko granicy - korzyści

Jak już wspomnieliśmy jedną z najważniejszych zalet pracy tuż przy niemieckiej granicy, jest możliwość szybkiego przyjazdu do Polski. Podróż jest krótsza i komfortowa. Można ją odbywać zarówno transportem publicznym, jaki i prywatnym – samodzielny przejazd własnym samochodem lub transport ze strony członka rodziny. Opcja pierwsza, a więc transportu publiczny, szczególnie spodoba się osobom, które nie są mobilne i nie mogą w każdej chwili wsiąść do samochodu i przyjechać do kraju. Niemcy oferują wiele komfortowych połączeń z Polską, zapewniają bilety w atrakcyjnych cenach i szybkie przejazdy.

 

Opiekunka, która zdecyduje się na podjęcie pracy w miejscowości przygranicznej, a sama pochodzi z zachodniej części Polski, zyskuje bardzo krótki czas dojazdu do miejsca pracy. Wiele osób podejmujących pracę w opiece po raz pierwszy liczy na to, że wolny czas będzie można przeznaczyć na zjazd do Polski, i choć krótkie odwiedziny u rodziny. Czy zawsze udaje się to osiągnąć? Z doświadczenia wiemy, że bardzo rzadko. Wynika to jednak nie ze złej woli niemieckich rodzin, ale ze specyfiki pracy w opiece.

 

Osoby dojeżdżające do pracy przez granicę nazywa się po niemiecku Grenzgänger lub Grenzpendler. W różnych dokumentach unijnych i lokalnych definiuje się te pojęcia na rozmaite sposoby, w zależności od tego, jak często przekraczają granicę państwa w celach zawodowych.

 

W kontekście opieki, warto podkreślić, że w Niemczech mamy kilka zawodów związanych z tą branżą. Mogą to być wykwalifikowani opiekunowie osób starszych (Altenpflegerin), którzy podejmują pracę np. w domach opieki osób starszych. W takich zakładach praca może być wykonywana w trybie zmianowym. Należy jednak podkreślić, że wykonywanie tej pracy wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, a także bardzo dobrej znajomości niemieckiego. Jeśli zakładamy pracę w trybie zmianowym np. 12-godzinnym, wówczas istnieje możliwość powrotu do domu w Polsce pomiędzy zmianami... oczywiście zakładając, że mieszkamy w bliskiej odległości od miejsca pracy.

 

W zdecydowanej większości jednak opiekunowie z Polski szukają pracy w formie pomocy domowej dla osób starszych (Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person). A jeśli mówimy o pracy w opiece, która zakłada zamieszkanie w domu seniora, wówczas nie mamy możliwości częstych zjazdów do Polski. Oczywiście każdy opiekun ma zapewniony czas wolny, który może wykorzystać w dowolny sposób. Sama jednak specyfika opieki nad osobą starszą charakteryzuje się tym, że trudno jest ją zamknąć w sztywnych godzinach 8–16. Czynności wykonywane przy seniorze uzależnione są od pory dnia oraz stanu jego zdrowia, dlatego trudno jest wygospodarować kilkanaście godzin, podczas których podopieczny nie wymagałby wsparcia. Zawsze istnieje możliwość dogadania się z rodziną seniora, by w razie konieczności nagłego wyjazdu opiekuna, to właśnie rodzina przejęła obowiązki. Jednak raczej mamy na myśli pojedyncze sytuacje, a nie regularne odjazdy opiekuna w trakcie szteli.

 

Podjęcie zatrudnienia u zachodnich sąsiadów umożliwia niewątpliwie lepsze poznanie niemieckiej kultury. Wolny czas można wykorzystać na wycieczki w głąb kraju, stwarzając sobie możliwość poznania ciekawych miejsc. Warto skosztować lokalnej kuchni i poznać nowych ludzi. Jednocześnie można podszkolić lub nauczyć się języka od podstaw korzystając z profesjonalnych kursów, często w bardzo atrakcyjnej cenie. Umiejętność posługiwania się niemieckim może zaprocentować w przyszłości, w momencie chęci podjęcia zatrudnienia - także w innej branży.

 

Decydując się na zamieszkanie tuż za niemiecką granicą, można się miło zaskoczyć – okazuje się, że w przygranicznych miejscowościach właściwie zaciera się bariera językowa. W tutejszych urzędach, instytucjach państwowych i sklepach często pracują bowiem Polacy. Co więcej, są tutaj także dostępne dwujęzyczne szkoły i przedszkola.

 

Gdzie szukać pracy w niemieckiej opiece blisko granicy?

Chcąc pracować niedaleko granicy jako opiekunka osób starszych, można szukać pracy na kilka sposobów. Opiekunki, które chcą jechać do pracy bez pośredników, często rozpoczynają poszukiwania od przeglądania ofert na niemieckich portalach z ogłoszeniami. Należy jednak podchodzić do nich z pewnym dystansem – tak, jak i w innych branżach, tak i w branży opiekuńczej zdarzają się nieuczciwe oferty. Chcąc ustrzec się przed nierzetelnym pracodawcą, zdecydowanie najpewniejszą opcją będzie nawiązanie współpracy z doświadczoną firmą opiekuńczą. To, co powinno wzbudzać wątpliwości to nieporównywalne z ofertami innych agencji wysokie zarobki, połączone z wyjątkowo małym zakresem obowiązków. Nie oznacza to, że w niemieckiej opiece nie można dużo zarobić, mieszkając przy tym w dogodnych warunkach. Jednak szukając pracy na własną rękę, warto wszystko dokładnie sprawdzić. Czujność – to dobra cecha podczas samodzielnego szukania pracy w niemieckiej opiece. Więcej porad na temat poszukiwania rzetelnych ofert pracy znajdziesz w naszym artykule Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - jak je znaleźć?

 

Warto więc szukać zatrudnienia przez sprawdzone firmy i agencje pośredniczące. Te specjalizujące się w zatrudnianiu opiekunek za granicą, z reguły dokładnie weryfikują swoich zleceniodawców, kontrolują cały proces zatrudnienia i służą wsparciem w kryzysowych sytuacjach. A te niestety mogą przydarzyć się każdej opiekunce.

 

Ostatnim, choć obecnie już najmniej popularnym sposobem jest szukanie zatrudnienia w gazetach i na tablicach ogłoszeniowych. Mieszkając niedaleko granicy z Niemcami, warto przejrzeć lokalną prasę z ogłoszeniami o pracę.

 

Perspektywy zarobkowe dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Praca w Niemczech w roli opiekuna osób starszych wciąż jest mocno opłacalna. Starzejące się niemieckie społeczeństwo chętniej decyduje się na pomoc w postaci osoby z zewnątrz. Zawód opiekuna osób starszych jest tu zdecydowanie bardziej popularny niż w Polsce. Niemcy cenią polskie opiekunki za pracowitość, przyjazne nastawienie i uczciwość. Doceniają ich zaangażowanie, oferując atrakcyjne stawki finansowe.

 

W zależności od regionu, zakresu obowiązków czy znajomości języka w niemieckiej opiece można zarobić od ok. 1200 euro miesięcznie do nawet 1800 euro. Do tego dochodzi zazwyczaj darmowe zakwaterowanie i wyżywienie, więc koszty życia opiekunki są praktycznie minimalne.

 

Jesteś zainteresowany ofertami pracy w niemieckiej opiece blisko granicy? Zgłoś się do nas! W naszym serwisie publikujemy ogłoszenia z rozmaitych lokalizacji, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby dopasować odpowiednie zlecenie do twoich preferencji.

 

 

Zobacz również:

Altenpflegerin – definicja zawodu opiekunki nad osobami starszymi w Niemczech

Dlaczego opiekunkom osób starszych z Polski, tak trudno jest znaleźć dobrą pracę w opiece nad osobami starszymi w instytucjach i firmach w Niemczech, a prawie 99% ofert pracy dla opiekunek osób starszych dotyczy pracy w opiece nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech?

Altenpflegehelferin – pomocnik opiekunki osób starszych

Praca Altenpflegehelferin różni się od zawodu Altenpflegerin głównie tym, że pracuje się na zlecenie zawodowej opiekunki osób starszych ipod jej nadzorem. Pomocnik opiekunki osób starszych może np. ścielić łóżka, pomagać przy ubieraniu osób starszych, karmić, pomagać w...

8 powodów, dlaczego praca w opiece jest także dla mężczyzn

Praca opiekuna osób starszych większości z nas kojarzy się jako kobiece zajęcie. Dlaczego? Być może z racji tego, że to właśnie panie częściej niż panowie piastują zawody polegające na pomocy innym. Stąd też postrzegane są one jako te, które mają sprawować opiekę nad...

Opiekunka Niemcy prywatnie - czy warto pracować bez pośredników?

Opiekunki osób starszych decydujące się na wyjazd do pracy za granicę często zastanawiają się, która forma zatrudnienia będzie dla nich najbardziej opłacalna, czy warto korzystać z pomocy agencji zatrudnienia i jakie ryzyko niesie poszukiwanie pracy na własną rękę. Tego...

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.