Specyfika opieki nad podopiecznym mężczyzną
Wybierając ofertę pracy w opiece w Niemczech, oprócz szeregu czynników takich jak lokalizacja, wysokość wynagrodzenia, warunki bytowe itp., opiekunka osób starszych powinna także zastanowić się, czy płeć podopiecznego będzie miała dla niej znaczenie.
Plusy i minusy opieki nad podopiecznym - mężczyzną
Na podstawie rozmów przeprowadzonych z opiekunkami osób starszych z przynajmniej 5-letnim stażem w pracy w opiece w Niemczech, przedstawiamy plusy i minusy opieki nad podopiecznymi – mężczyznami.
- Zdecydowanie łatwiej jest sprostać wymaganiom podopiecznego – mężczyzny, jeżeli chodzi oprowadzenie domu. Panowie podopieczni nie przywiązują z reguły zbyt dużej wagi do zmian wprowadzanych przez opiekunkę w ustawieniach w szafkach w kuchni, nie mają za złe opiekunce, jeżeli poukłada odzież i bieliznę w szafach według swojego pomysłu. Są wdzięczni za każdy podany posiłek, bez względu na to, czy jest to dzieło sztuki kulinarnej czy zwykła kanapka. Lubią często nowości kulinarne i możliwość spróbowania potraw specyficznych dla kuchni polskiej jest dla nich interesującym urozmaiceniem. Cieszy ich po prostu, że opiekunka krząta się po domu, że nie muszą martwić się o czyste skarpetki czy wyprasowanie koszuli, że otrzymują do kawy smaczne ciasto domowej roboty.
- Opiekunka osób starszych w opiece nad mężczyznami może liczyć na więcej pobłażania i mniej krytyki, a wręcz więcej pochwał i wyrazów wdzięczności za okazaną pomoc.
- Ma przeważnie większą swobodę w każdym zakresie sprawowania opieki począwszy od zakupów, poprzez układanie planu dnia, menu, do decydowania o kolorze swetra czy koszuli podopiecznego.
- Zdarzają się co prawda podopieczni, którzy całe życie spełniali funkcję pana domu (w pełnym znaczeniu słowa „pan”), i nie zawsze doceniali pracę kobiet w domu, z czasem jednak zmieniają z reguły swój despotyczny styl bycia i współpraca z opiekunką odbywa się bez przeszkód.
- Praca w opiece nad mężczyznami w Niemczech ma też trudniejsze strony. Panowie bez względu na wiek, uważają się za świetnych kierowców. Opiekunka osoby starszej zdaje sobie sprawę z tego, że podopieczny miewa chwilowe zaburzenia świadomości, bardzo słabo widzi, ma opóźnione reakcje, ale… starszy pan nie pozwoli sobie wytłumaczyć, że powinien już zrezygnować z prowadzenia samochodu. Dzieci podopiecznego nie mają odwagi czy też prawa, żeby zakazać tacie siadania za kierownicą. A starszy pan chętnie podwozi opiekunkę po zakupy, pędząc 100 km/godz., bez względu na kolor świateł na skrzyżowaniu, i jest potem zaskoczony, że opiekunka zamiast wybrać jazdę jego eleganckim samochodem, nagle gorąco przekonuje, że uwielbia jazdę z ciężkimi siatkami na rowerze.
- Dla wielu opiekunek osób starszych opieka nad mężczyznami jest także trudna do zaakceptowania, jeżeli trzeba podopiecznemu pomagać w higienie osobistej, w tym higienie intymnej. Bez względu na wiek podopiecznego mogą się pojawiać reakcje organizmu kojarzone z aktywnością seksualną. Wiele opiekunek osób starszych nie jest sobie wstanie wyobrazić nie tylko mycia obcego mężczyzny, ale nawet oglądania go bez ubrania. Często zdarza się np., że podopieczni z demencją nie zdają sobie z tego sprawy, że pani, która zajmuje się nimi w łazience to nie jest ich żona i składają propozycje wspólnej kąpieli, dotykania okolic intymnych. Doświadczone opiekunki osób starszych nie mają problemu ze spokojną, rzeczową reakcją w takich sytuacjach – krótko odmawiają albo zostawiają podopiecznego na chwilę samego w łazience, do ochłonięcia zapału. Opiekunki, którym brakuje opanowania i doświadczenia w tym zakresie, czują się obrażone, napastowane, nieraz wręcz wpadają w histerię i porzucają pracę. Ciężkie moralnie sytuację pojawiają się zwłaszcza u tych podopiecznych, u których procesy otępienne zaburzyły panowanie nad hamulcami moralnymi i poczuciem przyzwoitości. Każda opiekunka osoby starszej, która jednak uzna, że zachowanie podopiecznego – mężczyzny świadomie, anie pod wpływem choroby godzi w zasady relacji z opiekunką osoby starszej jako kobietą, ma prawo do podjęcia decyzji o zmianie miejsca pracy.
- Problemy pojawiają się także, jeżeli mężczyźnie trzeba pomagać przy wstawaniu, chodzeniu, przesiadaniu się z wózka inwalidzkiego na łóżko i na odwrót. Mężczyźni często są dużo wyżsi i cięższy niż opiekunka, co pomimo stosowania technik prawidłowego transferu może uniemożliwiać bezpieczne wykonywanie opieki.
Praca w opiece w Niemczech, gdy nasz podopieczny jest mężczyzną ma więc wady i zalety - tak jak każda praca. Wybierając miejsce pracy w opiece w Niemczech opiekunka osób starszych powinna jeszcze przed przyjęciem oferty pracy w opiece w Niemczech nad mężczyzną spokojnie i rzeczowo zastanowić się, czy płeć podopiecznego nie będzie miała wpływu na prawidłowe wykonywanie przez nią pracy.