Pod pojęciem "opiekunka osób starszych" wyróżniamy 3 główne grupy zawodowe, omówione szerzej we wcześniejszych naszych artykułach: osoby z niemieckimi uprawnieniami do wykonywania zawodu Altenpfleger/in (od stycznia 2020 - Pflegefachfrau/Pflegefachmann), Altenpflegehelfer/in (od stycznia 2020 – Pflegefachhelfer/in) wykwalifikowany i niewykwalifikowany oraz Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person (pomoc domowa dla osób wymagających opieki, domowa opiekunka osób starszych). Dla każdej wymienionej grupy zawodowej, istnieją odrębne przepisy regulujące zwłaszcza minimalne wynagrodzenie za pracę w opiece.
Dla pracowników zatrudnionych w niemieckich instytucjach i na niemieckich warunkach powstały w nowe 2014 roku przepisy. Aby uporządkować i zrównać prawa pracowników na rynku pracy, uchwalono przepisy o płacy minimalnej - Mindestlohngesetz (MiLoG). Od października 2022 roku podstawowa, minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia została ustalona na poziomie 12 euro brutto/godzinę. Wiele branż w Niemczech ma swoje odrębne przepisy taryfowe, z których wprost wynikają warunki finansowe zatrudnionych. Takie tabele przewidziane są również dla fachowego personelu opiekuńczego i zostaną omówione w dalszej części artykułu.
W Niemczech tak jak w każdym państwie są pracodawcy, którzy oferują najniższe z możliwych wynagrodzeń jak i tacy, którzy oferują stawki rynkowe. Co do zasady jednak większość pracodawców musi dostosować minimalne wynagrodzenie do stawek wynikających z MiLoG, także firmy zatrudniające opiekunki domowe osób starszych. Jak wyglądały i jak będą wyglądać płace minimalne, obrazuje poniższa tabela:
Minimalne ustawowe wynagrodzenie w Niemczech do 2022 roku – opracowanie własne
Domowe opiekunki osób starszych (Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person) to osoby o różnym statusie w Polsce, różnie oceniające atrakcyjność zarobków. Inną skalą oceny atrakcyjności zarobków będzie posługiwała się np. opiekunka dorabiająca do emerytury, a inną opiekunka, która jest jedynym żywicielem kilkuosobowej rodziny. Stawki reguluje jak zwykle prawo popytu i podaży, a więc szukając pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech trzeba się zastanowić z jednej strony jaka kwota dochodu nas satysfakcjonuje, a z drugiej czy istnieje pracodawca, który będzie chciał taką kwotę nam zapłacić. Cechą pracy w opiece nad osobami starszymi jest relatywnie krótki okres zatrudnienia u jednego pracodawcy i związana z tym duża rotacja miejsc pracy, trzeba więc liczyć się z tym, że każde nowe miejsce pracy to konieczność prowadzenia na nowo negocjacji w sprawie wynagrodzenia. Podane przez nas poniżej dane wynikają z analizy ofert pracy w ogłoszeniach w prasie i w Internecie oraz ankiet przeprowadzonych wśród opiekunek osób starszych pracujących w Niemczech.
Omówienie możliwości zarobkowych w opiece nad osobami starszymi w Niemczech zaczniemy od najliczniejszej grupy opiekunek osób starszych z Polski – pomocy domowych dla osób wymagających opieki, czyli Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person, zajmujących się opieką w tzw. systemie 24h w domu podopiecznego. Pojęcie „24h” zostało w ostatnich latach uznane za wprowadzające w błąd niemieckich klientów i opiekunki – sugeruje obowiązek świadczenia pracy przez 24 godziny na dobę. Określenie „24h” zastępuje się obecnie pochodzącym z języka angielskiego sformułowaniem „live in" (mieszkać razem).
W ofertach pracy najważniejsze atuty pozwalające na otrzymanie pracy w górnych przedziałach podanych poniżej stawek to, w kolejności ważności: stopień znajomości języka niemieckiego, doświadczenie w opiece, dojrzały wiek, brak ograniczeń zdrowotnych, długość pobytu w Niemczech, umiejętność prowadzenia samochodu.
Zarobki tej grupy pracowników możemy podzielić ze względu na formę zatrudnienia:
Zarobki Pflegefachfrau/Pflegefachmann (Altepflegerin i Altenpfleghelferin) i Pflegehilfskräfte oraz Qualifizierte Pflegehilfskräfte podlegają zupełnie innym uregulowaniom niż praca Haushaltshilfen für pflegebedürftige Person, które wykonują pracę w miejscu zamieszkania podopiecznego. Dla tych zawodów istnieją odrębne tabele taryfowe związane z wynagrodzeniem minimalnym. Stawki mogą się różnić w zależności od landu, w którym jest zatrudnienie – to nie są stawki federalne. Od września 2022 roku przewidziano kolejne podwyżki, następne są zaplanowane na maj i grudzień 2023 roku. Docelowo w 2023 roku minimalne zarobki opiekunki w domu opieki mają wynosić przy 40-godzinnym tygodniu pracy 3.174 euro brutto (personel wykwalifikowany) i 2.461 euro brutto (personel niewykwalifikowany). Obecnie obowiązują jeszcze następujące stawki:
Tabela stawek minimalnych dla opiekunów w Niemczech – źródło: www.aok.de
Miejsca pracy dla Pflegefachfrau/Pflegefachmann (Altepflegerin i Altenpfleghelferin) to przede wszystkim domy opieki, szpitale i instytucje zajmujące się zawodowo usługami pielęgnacyjno-opiekuńczymi (tzw. Pflegedienst). Jest to z reguły praca bez zakwaterowania i wyżywienia. Zarobki w tych zawodach kształtowane są przez układy taryfowe i przepisy o płacy minimalnej. Poza tym to wolny rynek, czyli tak jak w innych branżach, wykonując taki sam zawód możemy mieć różne oferty. Wysokość zarobków wynika z indywidualnej oferty pracodawcy i liczby godzin pracy. W zależności od rejonu Niemiec, kwalifikacji, wysokości etatu, ilości dodatkowych godzin pracy czy też wykonywania pracy w ramach samozatrudnienia lub indywidualnej praktyki zawodowej dochody przy stawkach na pełnych etatach ja wykazano w tabeli dotyczącej minimalnego wynagrodzenia. Najistotniejszym elementem mającym wpływ na zarobki w tych grupach zawodowych ma zdecydowanie tygodniowa liczba godzin pracy. Umowy o pracę często są na niepełny etat, a większość zarobków pochodzi z nadgodzin czy dodatkowych dyżurów w nocy lub dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowe świadczenia jakie mogą uzyskać zatrudnieni jako Pflegefachfrau/Pflegefachmann (Altepflegerin lub Altenpflegehelferin) to np. posiłek regeneracyjny, bilety na przejazdy, premia bożonarodzeniowa, odzież ochronna. Dla zatrudnionych na umowę o pracę, będzie zwiększony w 2023 roku wymiar urlopu wypoczynkowego.
Używamy cookies