10 zasad bezpiecznego wyjazdu opiekunek do pracy w Niemczech

Nie ma się co dziwić, że wyjazd do pracy za granicą okupiony jest obawą ze strony opiekunki. Nowe zlecenie, obca rodzina, zupełnie nieznane miasto i konieczność komunikowania się w obcym języku – to wszystko łącznie wzbudza niepewność. Można jednak przygotować się do wyjazdu tak, by móc ze spokojem opuszczać nasz kraj. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych zasad bezpiecznego wyjazdu do pracy w niemieckiej opiece. Poznaj je już dziś i podejmij zatrudnienie bez dodatkowego stresu.

Wyjazd opiekunki do pracy za granicą – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych kwestii, o którą powinniśmy zadbać w przypadku wyjazdów do pracy za granicę. Pewna posada na podstawie umowy to dla opiekunki gwarancja legalności zatrudnienia. O czym jeszcze warto pamiętać, podejmując nową pracę w niemieckiej opiece? Sprawdź naszą checklistę i dowiedz się koniecznie, co należy zrobić, by czuć się podczas wyjazdu komfortowo i ograniczyć ryzyko niepowodzenia do minimum.

1. Skontroluj firmę opiekuńczą

Pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech można szukać na wiele sposobów. Obecnie jednym z najbardziej popularnych jest korzystanie z branżowych portali internetowych. I to ono z racji swojej dostępności wymaga szczególnej czujności kandydata. Przeglądając internetowe ogłoszenia, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, kto proponuje zatrudnienie i czy firma jest wiarygodna.

Odradzamy korzystanie z ofert, które nie podają danych pośrednika. Ogłoszenia zawierające wyłącznie numer telefonu, zwiększają ryzyko oszustwa lub nielegalnych praktyk. Więcej o tym, jakie informacje powinny znaleźć się w ofercie, znajdziesz w naszym artykule – Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – jak je znaleźć?

Warto pamiętać równocześnie, że polski pośrednik nie ma prawa żądać opłaty za organizowanie pracy. Wystrzegać należy się też uiszczania wcześniejszych opłat za mieszkanie za granicą. Często kontakt z takimi „pracodawcami” kończy się od razu po dokonaniu płatności. Jeśli regulujesz z pośrednikiem finansowe kwestie wyjazdu (np. opłata za przejazd), zawsze żądaj potwierdzenia.

Z pewnością wygodną opcją jest skorzystanie z firmy opiekuńczej, która posiada siedzibę blisko naszego miejsca zamieszkania. Wówczas, nawet jeśli rekrutacja przebiega on-line lub telefonicznie, zawsze możesz podjechać i skontrolować, czy firma istnieje fizycznie, jak wygląda od środka i kto w niej pracuje.

2. Podpisz umowę - zadbaj o legalność wyjazdu

Legalność zatrudnienia to kwestia priorytetowa. Wcześniejsze, dokładne sprawdzenie firmy opiekuńczej pozwala z reguły na ocenienie, czy jest godna zaufania, czy też nie. Podstawą legalnego zatrudnienia jest odpowiednia umowa. W niej muszą zawierać się dokładne dane pracodawcy (nazwa, adres itp.), a także warunki pracy i płacy, należne świadczenia itd. Jeszcze przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić opinie innych pracowników. Być może ktoś ze znajomych korzystał z usług danej firmy i może wypowiedzieć się na ten temat.

3. Weź wszystkie potrzebne dokumenty

Kilkutygodniowy wyjazd za granicę często wiąże się z niemożnością długiego powrotu do kraju, dlatego też pakując się, należy szczególnie zwrócić uwagę na to, które dokumenty będą nam potrzebne. Obowiązkowo trzeba zabrać paszport (koniecznie sprawdzić jego datę ważności) lub dowód osobisty. Osoby zmagające się z przewlekłymi dolegliwościami powinny zabrać ze sobą także aktualne wyniki badań i dokumentację z historią choroby. Nie zapomnij o karcie EKUZ, która uprawnia do skorzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli masz zamiar szukać pracy na miejscu, przydatne mogą okazać się także: CV, kserokopie dyplomów i certyfikatów zaświadczających kwalifikacje zawodowe (przetłumaczone na język niemiecki).

 

Poniżej przygotowaliśmy krótką checklistę najpotrzebniejszych dokumentów i danych, które powinieneś wziąć ze sobą:

 • Dowód osobisty (lub paszport) + kserokopia dokumentu
 • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
 • Umowę zawartą z firmą opiekuńczą
 • Adres i nazwisko rodziny, u której będziesz pracować
 • Numery telefonów firmy opiekuńczej, która wysłała Cię na zlecenie
 • Wyniki  badań lub aktualną dokumentację medyczną (jeśli zmagasz się z przewlekłymi dolegliwościami)

4. Spakuj tylko potrzebne rzeczy

Wprawdzie wyjazdy do pracy zagranicznej zazwyczaj trwają kilka tygodni lub nawet miesięcy, to warto ograniczyć pakowanie tylko do najpotrzebniejszych rzeczy. Odradzamy zabieranie cennych pamiątek rodzinnych czy drogich kosztowności. Jednocześnie należy pamiętać, by mieć ze sobą kartę płatniczą z opcją wypłaty z zagranicznego bankomatu oraz trochę gotówki na wypadek braku możliwości pobrania pieniędzy.

 

Pamiętaj, by telefon miał aktywny roaming, w przeciwnym razie nie połączysz się telefonicznie z Polską. Koniecznie wpisz do pamięci komórki numery kontaktowe do najbliższego polskiego konsulatu. To właśnie tam w razie problemów uzyskasz pomoc.

 

Przydadzą się wygodne ubrania oraz coś bardziej eleganckiego, gdyby okazało się, że nasz podopieczny lubi wyjścia do restauracji. Do tego kosmetyki i mini słownik lub rozmówki niemieckie. Podręczna wersja apteczki, do której włożymy na przykład leki przeciwbólowe, preparaty na przeziębienie, plastry czy specyfiki na ból gardła, także może okazać się bardzo pomocna. Oczywiście osoby stale przyjmujące leki muszą zaopatrzyć się w stosowny zapas.

 

Do torby lub walizki można spakować też ulubioną książkę czy krzyżówki. W podręcznym bagażu prócz dokumentów podstawowych warto mieć także niewielką ilość gotówki, która może przydać się na zakup kawy czy opłatę za toaletę. 

5. Poznaj kraj i miasto

Niemcy to kraj, który cieszy się ogromną popularnością wśród opiekunów z Polski. Przemawiają za tym dobre warunki pracy oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Polki są wysoko cenione za swój profesjonalizm i zaangażowanie w pracę. Przed pierwszym wyjazdem do pracy w niemieckiej opiece warto poczytać zarówno o samym kraju, jak i mieście, w którym przyjdzie nam pracować. Dobrze jest poznać lokalne obyczaje i tradycje. Nie tylko po to, by wspólnie świętować, ale także po to, by nieświadomie nie popełnić gafy w nowym towarzystwie. Jeśli wyjeżdżasz na zlecenie do nowego miasta warto zawczasu zorientować się, czy jest dobrze skomunikowane z innymi ważnymi dla nas ośrodkami. A także sprawdzić, jakie atrakcje i ciekawe miejsca czekają na nas w nowym miejscu pracy. Koniecznie sprawdź, jak dojechać do domu swojego podopiecznego. Zwłaszcza jeśli masz przed sobą samodzielną podróż, upewnij się, że dobrze ją zaplanowałeś.

6. Poćwicz język niemiecki

Pełniąc rolę opiekuna osoby starszej, język niemiecki jest ważnym narzędziem pracy. Oczywiście nikt nie wymaga od opiekunów biegłej znajomości, ani też ukończenia studiów z filologii niemieckiej. Ważne jest jednak, aby móc swobodnie wyrazić swoje oczekiwania. A także z łatwością skomunikować się z seniorem i jego rodziną w zakresie pełnionych obowiązków. W tym celu polecamy regularne ćwiczenia przypominające najważniejsze słówka oraz zwroty w języku niemieckim. Dzięki możliwości korzystania z atrakcyjnych aplikacji nauka wcale nie musi być trudna i nudna. A jeśli przybędziemy na miejsce pracy z odświeżoną znajomością języka, wówczas z pewnością odejdzie nam dużo stresu, będziemy się czuć pewniej oraz bezpieczniej.

7. Aktywuj Internetowe Konto Pacjenta  i ePUAP

Dlaczego warto? Ponieważ zdalnie możesz załatwić wiele spraw i formalności, bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie lub gabinecie medycznym.

 

Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta uzyskasz e-receptę na stałe leki bez wizyty u lekarza. Możesz zdalnie wyrobić lub przedłużyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a nawet uzyskać e-skierowanie. W okresie pandemii dodatkowo przydatna będzie opcja uzyskania Unijnego Certyfikatu Covid (tzw. paszport covidowy) lub wyniku testu na koronawirusa.

 

Równie pożytecznym narzędziem, z którego warto korzystać, jest ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Za pośrednictwem tej platformy załatwisz wiele spraw urzędowych bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie. Podmioty, które udostępniają swoje usługi na ePUAP to m.in. samorządy, Urzędy Gmin, Urzędy Stanu Cywilnego, ZUS, NFZ, Urzędy Skarbowe, KRS, Urzędy Pracy, a także inne urzędy administracji publicznej. Nie musisz się więc obawiać, że w trakcie pobytu zagranicznego nie będziesz mógł odbierać urzędowej korespondencji czy też kontrolować statusów złożonych wniosków. Zdalnie rozliczysz podatki, uzyskasz odpis aktów, a także złożysz wnioski o przedłużenie ważności dokumentów. A to tylko początek długiej listy dostępnych usług. Z punktu widzenia opiekuna przebywającego za granicą, szczególnie wygodna może być opcja zgłoszenia utraty dowodu osobistego oraz weryfikacja w ZUSie aktualnego statusu ubezpieczeniowego.

8. Przekaż zaufanej osobie ważne informacje

Najbliższych członków rodziny z pewnością warto poinformować o kluczowych szczegółach wyjazdu:

 • adres i telefon, pod którym będziesz dostępny
 • data rozpoczęcia i zakończenia kontraktu
 • data wyjazdu i powrotu

Poproś członków rodziny lub osobę zaufaną o regularne sprawdzanie Twojej korespondencji ze skrzynki pocztowej. Napisz upoważnienie do odbioru listów poleconych. W razie potrzeby poproś o opłacenie rachunków, które będą spływały w trakcie Twojej nieobecności. Jeśli mieszkasz sam, zostaw zaufanej osobie klucze do mieszkania. A jeśli jest potrzeba zadbania o rośliny, które masz w domu, poproś o ich podlewanie. 

9. Aktywuj roaming

Dostęp do internetu oraz stałe połączenie telefoniczne z najbliższymi to absolutnie kluczowe kwestie, bez których wiele opiekunów nie zdecydowało by się na wyjazd. W tym celu należy uruchomić roaming i upewnić się, na jakich warunkach będziemy mogli korzystać z Internetu oraz zagranicznych połączeń telefonicznych.

 

Przy okazji telefonu, polecamy dodać do kontaktów numer ICE. Jest to numer telefonu do osoby, którą chcemy zawiadomić w pierwszej kolejności w przypadku zajścia nagłego wypadku. Numer ICE warto także spisać na kartce i włożyć do portfela lub dokumentów, które mamy najczęściej przy sobie. Osoba, która będzie dostępna pod numerem ICE, powinna mieć wiedzę o naszej grupie krwi,  chorobach, na które się leczymy i alergiach. Warto więc przed wyjazdem upewnić się, że poinformowaliśmy o tych kwestiach zaufaną osobę. 

 10. Upewnij się, że dobrze przygotowałeś się do wyjazdu

W ferworze przygotowań mogą umknąć nam istotne sprawy do załatwienia. O ile niektóre z nich będziesz mógł wykonać zdalnie lub ktoś z rodziny zrobi je za Ciebie. O tyle są też kwestie, które wymagają samodzielnego załatwienia. Dlatego na kilka tygodni przed wyjazdem upewnij się, że o wszystkim pamiętasz. Oto lista najważniejszych spraw, o których wspominaliśmy już wcześniej:

 • Upewnij się, że ważność dokumentu (dowód / paszport) nie wygaśnie w okresie Twojego pobytu zagranicznego
 • Odbierz od firmy pośredniczącej umowę na realizację zlecenia (oryginał weź ze sobą, kserokopię zostaw w domu)
 • Poinformuj najbliższą osobę o miejscu i okresie przebywania za granicą (adres, telefon, data rozpoczęcia i zakończenia kontraktu, data wyjazdu i powrotu)
 • Aktywuj roaming w telefonie
 • Aktywuj Internetowe Konto Pacjenta i konto ePUAP
 • Wypisz kartę ICE i włóż ją do portfela, a także dodaj kontakt ICE do telefonu
 • Upoważnij jedną osobę do odbioru korespondencji
 • Opłać z góry lub poproś najbliższych o opłacenie rachunków (w razie potrzeby zostaw upoważnionej osobie dostęp do konta bankowego on-line)
 • Jeśli na stałe przyjmujesz lekarstwa, wykup je w takiej ilości, by wystarczyły na cały pobyt
 • Odmów wcześniej umówione wizyty (u lekarza, kosmetyczki, fryzjera) przypadające na czas pracy w Niemczech
 • Sprawdź, jak dojechać do rodziny podopiecznego
 • Jeśli mieszkasz sam, w dniu wyjazdu wyłącz urządzenia, zakręć główny zawór gazu i wody, przykręć grzejniki, opróżnij lodówkę, wyrzuć śmieci. Możesz zostawić zaufanej osobie klucze do swojego mieszkania.

 

 

Zobacz również:

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla Polaków

Opiekunka osób starszych, która podjęła pracę w Niemczech, ma takie samo prawo doleczenia jak obywatele Niemiec. Legalna praca w opiece daje tym samym możliwość bezpiecznej i spokojnej pracy w Niemczech, bez obaw oto, co się z nami stanie w przypadku choroby.

Nowa sztela a zabezpieczenie opiekunki

Osoby, które zajmują się opieką nad osobami starszymi w Niemczech powinny zarówno wymagać, jak i utrzymywać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Warto wyposażyć się w środki ochrony osobistej, szczególnie wybierając się do nowego miejsca.

Jak wybrać odpowiednią ofertę pracy?

Zapotrzebowanie niemieckiego rynku pracy na pomoc domowych opiekunek osób starszych z Polski jest coraz większe. W naturalny sposób pojawia się coraz więcej firm oferujących… Właśnie, co oferujących?

Bezpieczna podróż

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w dzisiejszych czasach podróżujemy coraz to częściej i coraz to dalej zarazem. Oddajemy się temu działaniu z różnych powodów, zakładając różne jego cele – biznesowe, turystyczne, rekreacyjne itd.

Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - jak je znaleźć?

Planujesz podjąć pracę jako opiekun osób starszych, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze zagranicznej oferty? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe i zgodne z oczekiwaniami warunki pracy? Jak ustrzec się przed rozczarowaniem związanym z wynagrodzeniem...

Dobra sztela - czym jest, jak ją wybrać?

Na jakość pracy w opiece i związaną z nią satysfakcję wpływa wiele czynników. Dobrze skonstruowana oferta dla opiekunek osób starszych powinna zawierać wiele szczegółowych informacji. Dokładne dane i wytyczne związane z wykonywaniem obowiązków pozwalają uniknąć...

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.