Opiekunka Niemcy wysokie zarobki

Jak znaleźć oferty pracy w niemieckiej opiece z wysokimi zarobkami? Zobacz, na jakiego typu kontraktach w opiece domowej zarobisz najwięcej. Sprawdź także, jakie kompetencje i kwalifikacje pozwolą Ci na wybór lepiej płatnych zleceń.

Wysokie zarobki dla opiekunki w Niemczech

Głównym powodem, dla którego opiekunki decydują się na podjęcie pracy w Niemczech, jest wysokie wynagrodzenie. I nie ma się czemu dziwić. Praca w opiece w Niemczech to bardzo wymagające zajęcie, dlatego zarobek powinien być adekwatny do poświęcenia i zaangażowania, które wykazują osoby podejmujące się pracy z osobami starszymi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zarobek nie jest uzależniony tylko i wyłącznie od długości trwania szteli. Na jego ostateczną wysokość ma wpływ wiele czynników, począwszy od formy zatrudnienia, przez liczbę podopiecznych, trudność zlecenia, aż po umiejętności opiekunki oraz dodatkowe zachęty finansowe ze strony firmy opiekuńczej.

 

W poniższym artykule zestawiliśmy kluczowe czynniki wpływające na zarobki domowych opiekunek w Niemczech. O wynagrodzeniach dla pozostałych grup zawodowych związanych z niemiecką opieką pisaliśmy już w artykule „Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech”.  

 

Jeśli decydujesz się na wyjazd do opieki, zobacz, które oferty będą najlepiej płatne. Sprawdź także, w jaki sposób możesz poprawić swoje umiejętności i kwalifikacje, aby zarabiać jeszcze więcej.  

 

Sprawdź, jakie czynniki wpływają na wysokość wynagrodzenia opiekunki w Niemczech

1. Forma zatrudnienia

Poszczególne agencje lub firmy opiekuńcze mogą oferować różną formę zatrudnienia. To od niej w pierwszej kolejności będzie zależna ostateczna wysokość zarobków. Najczęściej spotykane formy zatrudnienia dla opiekunów to:

 • Praca na zleceniu

Wybierana jest przez największą grupę osób decydujących się na pracę w opiece. Opiekunka delegowana do pracy w Niemczech objęta jest polskim systemem emerytalnym. Oznacza to, że firma opiekuńcza opłaca jej składki emerytalne do ZUS. Atutem jest brak formalności związanych z zatrudnieniem, te bowiem są w całości wykonywane przez firmę opiekuńczą. Opiekunka dla własnej pewności może zweryfikować, czy do ZUSu odprowadzane są regularnie składki. Minusem tej formy zatrudnienia są niższe zarobki niż w przypadku umów na gewerbę.

 • Praca na własnej działalności zarejestrowanej w Niemczech tzw. praca na gewerbe

Ta forma działalności wiąże się ze zdecydowanie wyższymi zarobkami, nawet o kilkaset Euro miesięcznie „na czysto”. Skąd taka różnica? Od kwoty, która jest w kontrakcie, opiekunka musi „samodzielnie” odprowadzić koszty działalności gospodarczej, a także składki i podatki. Jednak mając na uwadze wysoką kwotę wolną od podatku w niemieckim prawie podatkowym (tj. ok. 10 tys. Euro) oraz dużą swobodę w wyborze ubezpieczenia zdrowotnego, składki i podatki wcale nie muszą istotnie pomniejszać wynagrodzenia. Trzecią kategorią kosztów, które ponosi opiekunka na gewerbe, są koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (biuro rachunkowe, polisa OC, ubezpieczenie wypadkowe, itp.). Jednak jeśli dobrze wybierzemy biuro rachunkowe, które zagwarantuje nam kompleksowe wsparcie przy prowadzeniu gewerbe, wówczas za niewielką miesięczną opłatą będziemy mieli z głowy wszystkie formalności. W ostatecznym rozrachunku po odjęciu wszystkich ww. kosztów, na naszym koncie pozostanie kilkaset Euro więcej co miesiąc. Oczywiście może teraz pojawić się argument, że w takim rozliczeniu nie są odprowadzane składki emerytalne w Polsce, a więc kontrakty w Niemczech nie wpłyną na podwyższenie przyszłej emerytury. I tutaj pełna zgoda. Jednak doświadczenie ogromnej grupy opiekunek pokazuje, że dużo korzystniejszą opcją jest jednak wyższe wynagrodzenie, niż przelicznik ZUS, który niestety nie jest łaskawy w ostatnich latach. Składki emerytalne wpływając na konto ZUS przez ok. 6 miesięcy, mogą podwyższyć miesięczną emeryturę średnio o ok. 15 – 50 zł. Tym samym korzystniejszą opcją dla dużej grupy opiekunek jest wyższe wynagrodzenie, które przecież można odłożyć na koncie bankowym lub dobrze zainwestować.

2. Zakres obowiązków

To jeden z kluczowych czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia opiekunki. Bynajmniej nie mamy tutaj na myśli indywidualnych preferencji dot. gotowania, czy spędzania wolnego czasu. Kondycja fizyczna i psychiczna podopiecznego ma bezpośrednio wpływ na to, jaki zakres obowiązków będzie spoczywał na opiekunce. Im większy zakres czynności musi wykonywać opiekun, tym wyższe wynagrodzenie. Poniżej prezentujemy przykładowe obowiązki wynikające bezpośrednio ze stanu zdrowia podopiecznego:

 • Opieka nad seniorem leżącym 

To wymagający typ zleceń, albowiem wiąże się z podnoszeniem podopiecznego. Opiekun pomaga seniorowi w codziennej toalecie, ubieraniu, czesaniu włosów. Jeśli senior porusza się na wózku inwalidzkim, wówczas konieczne jest przenoszenie seniora z łóżka na wózek. W wielu niemieckich domach opiekunowie mają do dyspozycji podnośniki, łóżka przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, krzesełka do kąpania. Nie zmienia to jednak faktu, że opieka nad osobą leżącą wymaga dobrej kondycji fizycznej od opiekuna, zwłaszcza jeśli podopieczny jest osobą otyłą. Do tego typu zleceń często zatrudniani są mężczyźni.

 • Opieka nad seniorem w zaawansowanym stadium choroby (demencja, Alzheimer, zwyrodnienia stawów, nowotwory)

Nieprzewidywalność zachowania chorego wynikająca z demencji starczej sprawia, że opieka nad taką osobą wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, pokory, ale także uważności i zdecydowanej reakcji w przypadku wystąpienia określonych zachowań z jego strony. W przypadku Alzheimera u podopiecznego następuje utrata pamięci, pojawia się otępienie i utrata kontaktu z otoczeniem. Takie osoby w zaawansowanym stadium choroby wymagają stałej opieki przy niemal każdej czynności – nawet przy jedzeniu i korzystaniu z toalety. Seniorzy z chorobą Parkinsona mają trudność w poruszaniu się, tracą równowagę, miewają także problemy z mową. Opiekunowie osób z dolegliwościami układu krążenia muszą zachować pełną czujność, albowiem tylko szybka pomoc może uratować chorego przed zawałem serca, czy udarem mózgu. Dużego wsparcia wymagają także seniorzy z innymi objawami chorób starczych – inkontynencją, pogarszającym się wzrokiem, zwyrodnieniem stawów czy depresją.

 • Opieka nad seniorem z nietypowymi wymaganiami

Zdecydowana większość nietypowych obowiązków wynika z kondycji zdrowotnej lub psychicznej podopiecznego. Im bardziej są one uciążliwe i czasochłonne, tym opieka staje się trudniejsza i bardziej wymagająca. 

3. Liczba podopiecznych

W ogłoszeniu pracy dla opiekunów powinna być wyraźnie wskazana liczba podopiecznych:

 • Opieka nad 1 osobą

To najpopularniejszy typ zleceń w niemieckiej opiece. Najczęściej opiekunowie zajmują się jedną osobą, chociaż w domu podopieczny może zamieszkiwać wspólnie z małżonkiem/małżonką, czy też dziećmi. Jednak obowiązki, które spoczywają na opiekunce, dotyczą jednego podopiecznego.

 • Opieka nad parą

Na takim zleceniu opiekun będzie zobowiązany do udzielania wsparcia parze seniorów. Przeważnie jest to małżeństwo w podeszłym wieku, które nie radzi sobie z wykonywaniem codziennych obowiązków. Często zdarza się, że jedna z osób jest w gorszej kondycji fizycznej spowodowanej określonymi dolegliwościami chorobowymi. Zdarzają się też pary wspólnie zamieszkującego rodzeństwa. Oczywistym jest, że opieka nad dwojgiem osób jest zdecydowanie bardziej czasochłonna, a tym samym wyższe wynagrodzenie jest w tym przypadku w pełni uzasadnione.

4. Umiejętności i kwalifikacje

Wysokość zarobków w niemieckiej opiece determinują także umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie opiekuna. Kluczowe znaczenie mają następujące dwa czynniki:

 • Doskonała znajomość języka niemieckiego

Lepsza znajomość języka niemieckiego to większa szansa na wysokie wynagrodzenie. Wynika to z faktu, że opiekunowie z doskonałą znajomością niemieckiego mają dużą swobodę w wyborze szteli, mogą więc bez zawahania zdecydować się na oferty z wysokim wynagrodzeniem. Często podopieczni w dobrej kondycji fizycznej oczekują od opiekuna wspólnego spędzania czasu na rozmowach, czy spotkaniach z rodziną i znajomymi, oferując w zamian dobre wynagrodzenie. Ponadto osoby dobrze posługujące się niemieckim będą mogły wziąć na siebie takie obowiązki jak umawianie i towarzyszenie seniorowi podczas wizyt u lekarza, czy pomoc w załatwianiu formalności różnego typu (czytanie korespondencji, pomoc na poczcie, w banku itp.). Często także rodziny podopiecznych stawiają warunek zatrudnienia opiekuna z dobrym niemieckim, po to, aby na bieżąco mogli kontaktować się telefonicznie z opiekunką i dopytać o stan zdrowia seniora. Na wysokość wynagrodzenia wpływ może mieć także znajomość większej liczby języków obcych (więcej szczegółów w artykule „Znajomość języków w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech”).

 • Duże doświadczenie w opiece nad osobą z konkretnymi dolegliwościami

Liczy się tutaj doświadczenie zarówno w opiece nad osobą chorą, jak i liczba wyjazdów do pracy w Niemczech. Opiekunki, które mają na swoim koncie liczne sztele mogą zarobić dużo więcej niż opiekunki w Niemczech bez doświadczenia. Wynika to z faktu, że doskonale radzą sobie z opieką nad podopiecznymi z różnymi dolegliwościami i chorobami wieku starczego. Potrafią zachować zimną krew w przypadku wystąpienia niespodziewanych objawów, a nawet są w stanie także przewidzieć potencjalne zagrożenia. Opiekunki z doświadczeniem w pracy z seniorami z różnorodnymi dolegliwościami są bardzo cenione przez rodziny podopiecznych i dlatego mogą też wybierać bardziej wymagające oferty z wysokim wynagrodzeniem.  

5. Dodatkowe premie ze strony firmy opiekuńczej

Na wysokość zarobków opiekunki wpływ ma także termin, w jakim wyjedziemy do pracy, a nawet to, jak długo współpracujemy z firmą opiekuńczą. Poszczególne firmy mogą bowiem oferować dodatkowe premie finansowe lub nagrody rzeczowe. Przykładowe bonusy oferowane opiekunom osób starszych:

 • Premie świąteczne – najczęściej jest to dodatkowe wynagrodzenie płatne za pracę w dni świąteczne takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy Sylwester.
 • Premie wakacyjne – przybierają formę bonusów finansowych za przepracowanie określonej ilości dni w wakacje.
 • Premie za polecenie – jednorazowe nagrody finansowe za polecenie kandydata do pracy, który dobrze sprawdził się w roli opiekuna osoby starszej w Niemczech.
 • Programy lojalnościowe – tego typu programy proponowane są głównie przez największe firmy opiekuńcze z najdłuższym doświadczeniem na rynku. Opiekunowie, którzy regularnie wyjeżdżają do pracy z daną firmą, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody, dodatkowe szkolenia, czy bonusy finansowe.

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.