Chcesz podjąć pracę w niemieckiej opiece, ale nie masz doświadczenia i nie wiesz, czy ta praca jest dla Ciebie? Przeczytaj, jakiego typu ogłoszenia kierowane są do osób, które pierwszy raz planują wyjechać na sztelę. Sprawdź, w jaki sposób możesz zdobyć doświadczenie w opiece i na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ogłoszeń.
Duża liczba ofert i atrakcyjne wynagrodzenia stanowią niewątpliwą zachętę do podjęcia pracy w opiece. Dodatkowo zapewnienia firm opiekuńczych dot. organizacji samego wyjazdu sprawiają, że na sztelę możemy zdecydować się niemal z dnia na dzień. Czy jednak osoby, które nie mają doświadczenia w branży także bez trudu znajdą pracę w niemieckiej opiece? Jakie kompetencje i umiejętności okazują się kluczowe? Podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszego wyjazdu, aby z łatwością wejść w nowy zakres obowiązków.
Jeśli nie miałeś styczności z branżą opiekuńczą, polecamy artykuł jak zostać opiekunem osoby starszej.
Mówiąc o doświadczeniu w opiece, tak naprawdę możemy uwzględnić szereg aktywności, które przyszła opiekunka będzie wykonywała w swoim docelowym miejscu pracy. Jeśli agencja lub firma opiekuńcza wymaga doświadczenia, niekoniecznie muszą to być udokumentowane wcześniejsze wyjazdy do pracy za granicą. Oczywiście osoby, które już mają na swoim koncie liczne kontrakty w niemieckiej opiece, od razu mogą szukać zleceń przeznaczonych dla doświadczonych opiekunek. Niemniej jednak pracownik firmy opiekuńczej podczas rekrutacji może nas zapytać także o inne kwestie, które będą świadczyć o naszym przygotowaniu do wyjazdu. Za takie doświadczenie możemy uznać:
Oczywiście specyfika opieki domowej w Niemczech znacząco różni się od etatowej pracy pielęgniarki w polskim ośrodku zdrowia. Zamieszkanie w domu podopiecznego, pomoc w pracach porządkowych, zapewnienie towarzystwa i wypełnienie czasu wolnego seniora to obowiązki, które sprawiają, że praca w opiece jest bardzo różnorodna. Za wykonywanie typowych medycznych czynności takich jak np. podawanie zastrzyków odpowiadają niemieckie służby medyczne. A tym samym zakres obowiązków pielęgniarki i opiekunki seniora nie pokrywają się. Niemniej jednak, doświadczenie w zawodzie medycznym traktowane jest jako ogromny atut. Taka opiekunka z pewnością doskonale poradzi sobie w opiece nad seniorem cierpiącym na choroby starcze takie jak Alzheimer, Parkinson, czy dolegliwości układu krążenia.
Za bardzo cenne doświadczenie uznawana jest opieka nad członkiem rodziny. Osoby, które na co dzień zajmowały się chorymi rodzicami czy dziadkami, doskonale zdają sobie sprawę ze specyfiki pracy. Tacy opiekunowie wiedzą, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia określonych dolegliwości chorobowych. Demencja, Parkinson, Alzheimer, RZS, rdzeniowy zanik mięśni, udar – każda z tych chorób jest inna i wymaga odmiennego podejścia ze strony opiekuna. Dlatego, jeśli mamy świadomość tego, jaki może być przebieg choroby i jak należy zadbać o chorego, by zachować go w dobrej kondycji, to z pewnością będzie to niezwykle cenne przygotowanie do pracy z podopiecznym w Niemczech.
Mogą zdarzyć się przypadki ogłoszeń, w których doświadczenie w opiece jest wymogiem stawianym przez rodzinę podopiecznego. Najczęściej jednak niemieccy seniorzy są bardzo otwarci na zatrudnianie nowych opiekunów. Zwłaszcza jeśli ich stan zdrowia jest dobry i nie wymagają typowych czynności pielęgnacyjnych, wówczas zatrudnienie osoby bez doświadczenia w opiece nie stanowi najmniejszego problemu.
Osoby, które rozważają w przyszłości związanie się z branżą opiekuńczą, zachęcamy do tego, aby jeszcze przed podjęciem pracy odpowiednio przygotowały się do wyjazdu. Jak to zrobić? Istnieje wiele możliwości. Oto kilka z nich:
Poszczególne rodzaje zleceń w niemieckiej opiece zdecydowanie różnią się między sobą. Szukając pierwszy raz zlecenia, warto więc kierować się dokładnym opisem oferty. Profesjonalne firmy opiekuńcze bardzo precyzyjne opisują przyszłe miejsce pracy. A także wskazują czy konkretna oferta przeznaczona jest dla doświadczonych opiekunów, czy może być odpowiednia dla osób, które chciałyby wyjechać na sztelę pierwszy raz. Jeśli więc nie wiemy, czy praca w opiece w Niemczech jest dla nas, a chcemy spróbować swoich sił, szukajmy ogłoszeń oznaczonych jako pierwsza obsada lub takich, w których jest napisane wprost, że są przeznaczone dla osób bez doświadczenia.
Liczmy się z tym, że na pierwszym wyjeździe stawka wynagrodzenia może być nieco niższa. Pamiętajmy jednak, że praca na takich kontraktach jest dużo łatwiejsza. Podopieczni nie wymagają wykonywania czynności opiekuńczych, są to najczęściej osoby w bardzo dobrym stanie zdrowia, otwarci na nowe znajomości. A jeśli pierwsze zlecenie zakończy się pozytywnie, wówczas będziemy mogli przebierać już w znacznie większej liczbie ogłoszeń, także tych z wyższym wynagrodzeniem.
Na etapie kontaktu z pracownikiem firmy opiekuńczej, powiedzmy rekruterowi o naszych obawach i wątpliwościach. Dzięki temu z pewnością uda się znaleźć atrakcyjną ofertę pracy w opiece, w której będziemy czuć się komfortowo i zdobędziemy pierwsze doświadczenie. A jeszcze zanim siądziesz do przeglądania ogłoszeń, przeczytaj artykuł „Dobra sztela - czym jest, jak ją wybrać?”
Używamy cookies