Opieka Niemcy zlecenia

Oferty pracy w niemieckiej opiece są bardzo różnorodne. Od zleceń indywidualnych lub w parach, po te kierowane wyłącznie dla mężczyzn, osób bez doświadczenia albo ze znajomością konkretnego języka – jak się okazuje nie zawsze niemieckiego. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane i poszukiwane sztele wśród opiekunów osób starszych w Niemczech.

Typy zleceń w niemieckiej opiece

Podjęcie decyzji o wyjeździe do pracy za granicę dla wielu nie jest łatwe. Wiąże się często z długotrwałymi rozstaniami i obawami o przyszłość. Właśnie dlatego, by zmniejszyć stres, warto dobrze przygotować się do wyjazdu. Wybierając dobrze dopasowane zlecenie, zyskać możemy pewność siebie i spokojną głowę. Decydując się na podjęcie pracy w niemieckiej opiece, kierując się osobistymi preferencjami, umiejętnościami, wykształceniem i doświadczeniem, można wybierać spośród następujących typów zleceń.

Zlecenia dla doświadczonych opiekunek w Niemczech

Decydując się na pracę w niemieckiej opiece, można zacząć zastanawiać się, czy doświadczona opiekunka to ta, która przepracowała w zawodzie 5, czy może 15 lat? Otóż… Nie ma reguły określającej i mierzącej doświadczenie zawodowe w przepracowanych latach w opiece. Zarówno osoba, która ma za sobą krótkie zlecenia wakacyjne, czy na zastępstwo, jak i ta pracująca w branży od dłuższego czasu, może być uznawana za pracownika doświadczonego. Bo doświadczenie można częściej zmierzyć tu zakresem obowiązków, aniżeli przepracowanym czasem.

 

Opiekunka zajmująca się ciężko chorym seniorem przez wakacje najpewniej zyska więcej praktyki niż osoba zajmująca się przez kilka lat w miarę sprawnym podopiecznym, wymagającym jedynie doraźnej pomocy. Tu warto podkreślić, że doświadczenie dzisiejszych opiekunów nie opiera się wyłącznie na pracy z seniorami. Okazuje się bowiem, że praktyczne podejście do tematu mają również te osoby, które w Polsce pracowały w zawodach pobliskich tj. jako pielęgniarki, ratownicy medyczni itp. Za osoby doświadczone możemy uznać także panów i panie, którzy przez pewien czas opiekowali się kimś bliskim – np. schorowanym rodzicem, dzieckiem czy rodzeństwem. Tego typu doświadczenie, mimo że nie wiąże się bezpośrednio z pracą w opiece, może ułatwić zdobycie atrakcyjnej szteli.

Zlecenia w niemieckiej opiece dla początkujących

Oczywiście doświadczenie zawodowe jest bardzo ważne, jednak osoby, które stawiają pierwsze kroki w niemieckiej opiece, również mają szansę na zalezienie dobrej szteli. Osoby bez wcześniejszego przygotowania najczęściej poszukiwane są do lżejszych, mniej wymagających zleceń. Początkujące opiekunki czasem mogą też liczyć na wsparcie rodziny, na przykład w zakresie robienia zakupów, czy wykupienia leków w aptece.

 

Bliscy seniorów, którzy decydują się na zatrudnienie osoby bez doświadczenia, najczęściej wymagają od niej wsparcia w ubieraniu, podawaniu posiłków, czy wstawaniu/siadaniu. Natomiast seniorzy, którzy sami radzą sobie w wykonywaniu choć części codziennych czynności, oczekują z kolei współtowarzyszenia w spacerach, wizytach u lekarza czy pomocy w organizacji spotkań z bliskimi i przyjaciółmi.

 

Decydując się na podjęcie zatrudnienia bez wcześniejszego doświadczenia, trzeba mieć na uwadze nieco niższe zarobki. Praca taka jednak może być ogromną szansą na zdobycie praktyki, co w przyszłości zaowocować może lepiej płatnymi zleceniami, a także sprawdzenie, czy zawód opiekuna to odpowiednia profesja dla nas.

Krótkie zlecenia dla skoczków w niemieckiej opiece

Przeglądając oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, natknąć się można na ogłoszenia dla tzw. skoczków. Skoczek to osoba zatrudniana na maksymalnie 3-tygodniowy okres. Są to najczęściej zlecenia wynikające z nagłej, niespodziewanej sytuacji np. choroby stałej opiekunki, jej nieprzewidzianej sytuacji rodzinnej czy po prostu chęci skorzystania przez nią z urlopu.

 

Z racji specyfiki pracy, opiekunki w roli skoczka muszą wykazywać kilka dodatkowych cech tj. szybko odnajdować się w nowych sytuacjach, umieć dopasować się do panujących zasad, czy być gotową na wymagające wyzwania.

 

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat specyfiki pracy opiekuna-skoczka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Skoczek, czyli opiekunka w Niemczech na krótkim zleceniu.

Praca w niemieckiej opiece dla par

Prawie każdy wyjazd do pracy za granicę związany jest ze stresem, obawami i niepewnością. Nie inaczej jest w branży opiekuńczej. Szczególnie jeśli jest to pierwsza zagraniczna podróż, a opiekunka wybiera się do pracy sama. Właśnie dlatego, wiele Polek i Polaków decyduje się na zabranie ze sobą towarzysza. Najczęściej osoba ta również jest skłonna do podjęcia pracy jako opiekun/ka osoby starszej.

 

W takiej sytuacji przeglądając ogłoszenia, należy poszukiwać tych opatrzonych dopiskiem np. „praca dla par w niemieckiej opiece”. Oferty takie obligują najczęściej do współpracy ze schorowanym podopiecznym, wymagającym kompleksowej opieki lub opieki nad dwoma seniorami np. małżeństwem lub rodzeństwem.  

Zlecenia dla młodych w niemieckiej opiece

Jak już wspomnieliśmy, opiekunem lub opiekunką seniora mogą zostać również mniej doświadczone osoby, w tym młodzi pracownicy, którzy chcieliby sprawdzić się w tej roli. Taką możliwość stwarzają na przykład krótkie zlecenia organizowane w czasie, kiedy główna opiekunka potrzebuje wolnego (np. w sezonie urlopowym). Osoby studiujące z reguły mogą w tym czasie bez problemu wyjechać i spróbować swoich sił w niemieckiej opiece, zapewniając sobie dodatkowy zarobek.

 

Kto prócz osób uczących się może zdecydować się na wyjazd do pracy w niemieckiej opiece? Ci, którzy z racji wykonywanego zawodu mają więcej czasu w określonych miesiącach (np. nauczyciele) lub pracownicy tymczasowi dysponujący większą ilością czasu, liczący na dodatkowy zarobek. Krótkie zlecenia dają możliwość szybkiego zarobku osobom zbierającym na studia lub wakacyjny wyjazd. Dłuższe zaś pozwalają zdobyć cenne doświadczenie, które w późniejszym czasie może być pomocne podczas szukania stałych zleceń. Z doświadczenia wiemy, że praca dla młodych w niemieckiej opiece może być znakomitym źródłem spełnienia oraz zadowolenia zawodowego.

Typy zleceń w niemieckiej opiece
Osoby młode coraz chętniej próbują swoich sił w niemieckiej opiece

Zlecenia dla opiekunek w Niemczech bez znajomości języka

Prócz doświadczenia, drugą bardzo ważną kwestią związaną z podjęciem pracy za granicą jest znajomość języka. I tu automatycznie nasuwa się myśl, że osoby wyjeżdżające do Niemiec powinny, choć w stopniu komunikatywnym znać tutejszy język. Oczywiście tak jest najlepiej, bo umiejętność ta znacznie ułatwia start, rozeznanie w branży i zdobycie lepiej płatnych zleceń. Jednak okazuje się, że osoby, które nie komunikują się po niemiecku, wcale nie są na straconej pozycji.

 

Osoby wyjeżdżające z Polski mogą bowiem szukać pracy u polskich rodzinach, gdzie mówi się po polsku. I choć opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny ma ułatwioną komunikację, to będąc już na miejscu, warto rozpocząć naukę oficjalnego języka. Dzięki temu, po skończonym zleceniu lub podczas chęci zmiany pracy, będzie jej znacznie łatwiej znaleźć dobrze płatną sztelę.

 

Więcej na temat tego, czy praca bez znajomości języka w niemieckiej opiece jest możliwa, piszemy również w tekście Praca dla opiekunek w Niemczech bez języka.

Zlecenia dla opiekunów w Niemczech ze znajomością języka dodatkowego

Prócz wspomnianego polskiego i niemieckiego, w pracy u zachodnich sąsiadów pomocne mogą okazać się również inne języki. Niemcy bowiem jako kraj multikulturowy skupiają obecnie wielu cudzoziemców, którzy podobnie jak niemieccy seniorzy często wymagają pomocy ze strony osób trzecich. W pracy opiekunki przydatna może okazać się, chociażby znajomość:

  • rosyjskiego,
  • włoskiego,
  • angielskiego,
  • francuskiego,
  • tureckiego. 

Ostatnia pozycja może niektórych nieco zdziwić, jednak biorąc pod uwagę fakt, że w Niemczech mieszka obecnie aż 1,4 mln obywateli tego kraju, turecki stać się może ważnym językiem dodatkowym.

 

Przeczytaj więcej o znajomości języków obcych w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech.

Zlecenia dla opiekunek w Niemczech blisko granicy

Baza ofert agencji i firm opiekuńczych jest na tyle zróżnicowana, że bardzo łatwo można dopasować zlecenie do oczekiwań kandydata – także pod kątem lokalizacji.

 

Praca w niemieckiej opiece blisko granicy cieszy się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na możliwie jak najbardziej komfortowym i szybkim dojeździe do Polski. W końcu nie każdy może pozwolić sobie na wyjazd w odleglejsze zakątki Niemiec. Niektórzy opiekunowie, np. ze względu na swoją sytuację rodzinną, chętniej wybierają miejscowości przygraniczne lub większe miasta dobrze skomunikowane z Polską, takie jak np. Rostock, Drezno czy Berlin – tutaj oczywiście pojęcie ich bliskości jest ściśle uzależnione od tego, w której części Polski mieszkamy. Warto jednak podkreślić, że wiele niemieckich miast zapewnia dogodne i szybkie połączenia z naszym krajem, zarówno autobusowe, jak i lotnicze.

Zlecenia dla opiekunek osób starszych w Niemczech bez domowych obowiązków

Nie ma co ukrywać, że ogłoszenia o pracę w niemieckiej opiece różnią się między sobą pod wieloma względami. Przede wszystkim w sferze obowiązków, wymagań i oczywiście wynagrodzenia. Większość z nich zależy od stanu podopiecznego. Im bardziej sprawny fizycznie i umysłowo, tym z reguły zadań do wykonania jest mniej.

 

Część rodzin, szczególnie tych, które są w stanie na bieżąco pomagać w opiece, nie wymaga od opiekunki żadnych dodatkowych działań w postaci opieki nad domem. W takim wypadku opiekunka zatrudniana jest tylko i wyłącznie do sprawowania pieczy nad seniorem i towarzyszenia mu w trakcie dnia. Tego typu oferty będą dobrym rozwiązaniem dla opiekunów, którzy nie chcą wykonywać typowo domowych czynności (np. gotowania czy sprzątania). Warto mieć jednak na uwadze, że takie zlecenia pojawiają się rzadziej.

Zlecenia w niemieckiej opiece dla mężczyzn

Zawód opiekuna osób starszych często kojarzy nam się kobietami, tymczasem w branży tej chętnie zatrudniani są również mężczyźni (niektóre zlecenia kierowane są konkretnie do nich). Silniejsi fizycznie, gotowi do podjęcia najtrudniejszych zleceń, mogą okazać się nieocenioną pomocą w opiece nad schorowanymi seniorami.

 

Niepełnosprawność starcza przyjmuje bowiem wiele twarzy – może być spowodowana urazami, chorobami, czy być wynikiem powikłań po udarze, zawale itp. Seniorzy w takim stanie nierzadko potrzebują opieki wymagającej sporej siły fizycznej i odporności psychicznej. Podopieczni, którzy nie są już mobilni, będą potrzebowali pomocy np. przy wstawaniu z łóżka czy przesadzaniu na wózek inwalidzki – a takie czynności ze względu na większą siłę znacznie łatwiej będzie wykonać panom. Dodatkowo niektórzy męscy podopieczni zaznaczają, że wolą mężczyznę-opiekuna, ponieważ przy nich będą czuli się bardziej komfortowo podczas czynności higienicznych.

 

Wszystkich panów, którzy zastanawiają się, czy warto podjąć zatrudnienie w tym zawodzie, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o pracy w niemieckiej opiece dla mężczyzn.

Zlecenia dla mężczyzn w niemieckiej opiece
Męscy opiekunowie często wybierani są do zleceń, które wymagają większej siły fizycznej
Zlecenia dla opiekunek w Niemczech z domowymi obowiązkami

Większość rodzin (głównie z racji dzielącej ich i seniora odległości) nie jest w stanie zapewnić pomocy w opiece nad chorującymi rodzicami lub dziadkami. Wówczas to na opiekunce spoczywa najczęściej obowiązek dbania o dom. Z reguły nie są to ciężkie prace – zazwyczaj obejmują przygotowanie posiłków, prasowanie, sprzątanie czy robienie zakupów. Oczywiście wszelkie tego typu prace i przewidywane zajęcia powinny być uwzględnione w zawieranej z opiekunką umowie. Zdarza się bowiem, że część domowych obowiązków przejmuje pani sprzątająca odwiedzająca dom w określone dni tygodnia. Wówczas opiekunka najczęściej pozostaje do dyspozycji seniora, ewentualnie proszona jest o uzupełnienie zapasów żywnościowych.

 

Przeczytaj o tym więcej w naszym artykule Opieka nad domem Niemcy.

Zlecenia dla opiekunek w Niemczech z prawem jazdy

W dzisiejszych czasach prawo jazdy to na rynku pracy niewątpliwie ogromny atut. Stanowi podstawę wielu zawodów, jednak i w branży opiekuńczej jest coraz częściej wymagane. Kiedy jest najbardziej potrzebne? Przede wszystkim w sytuacji, gdy zlecenie wykonywane jest w miejscu oddalonym od centrum lub położonym w większej odległości od najbliższego miasta i punktów usługowych. Wówczas umiejętność kierowania pojazdami przydatna może okazać się w wielu sytuacjach. Na przykład do komfortowego dojazdu z seniorem do przychodni lekarskiej, zrobienia zakupów czy wizyty z podopiecznym w kościele. Prawo jazdy niewątpliwie zapewni sprawne przemieszczanie się, szybkie dotarcie o celu i większą niezależność w wykonywaniu powierzonych zadań.

 

Przeczytaj więcej o takich zleceniach w naszym artykule Opiekunka w Niemczech z prawem jazdy.

Zlecenia dla opiekunek bez dźwigania

Nie każde zlecenie w niemieckiej opiece jest bardzo wymagające, bo prócz schorowanych seniorów, pomocy potrzebują także osoby, które są jeszcze w pewnym zakresie samodzielne. Część opiekunek kierowana jest do podopiecznych wymagających mniejszego wsparcia – na przykład wyłącznie podczas ubierania czy jedzenia. Bardziej sprawni, mobilni seniorzy sami radzą sobie najczęściej ze wstawaniem czy kładzeniem się do łóżka, więc nie wymagają dźwigania.

 

Zlecenia takie są zdecydowanie mniej angażujące, więc może się zdarzyć (jednak nie jest to regułą), że od opiekunki wymagać się będzie innych wspierających czynności. Tu wymienić można przygotowywanie posiłków, czy sprzątanie.

 

 

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.