Opiekunkom osób starszych w Niemczech z reguły nie wolno wykonywać czynności związanych z pielęgnacją rany stomijnej, czasami za zezwolniem lekarza i niemieckich służb medycznych możliwa jest pomoc przy wymianie woreczka stomijnego.
Co to jest stomia (Stoma)? Jest to wykonana chirurgicznie zmiana sposobu wydalania moczu lub kału. W Niemczech pod tym pojęciem opiekunki osób starszych napotkają najczęściej na stomię wydalniczą (kolostomia – stomia jelita grubego, ileostomia – stomia jelita cienkiego). Czasami choroby przewodu pokarmowego wymagają usunięcia jelita grubego lub niedopuszczania przetrawionego pokarmu do jelita grubego, przez które normalnie wydalamy stolec. Każdy musi jednak się wypróżniać, dlatego często np. po usunięciu jelita grubego, wykonuje się u podopiecznego stomię – czyli wyprowadzenie jelita przez brzuch. Do jelita mocuje się specjalny woreczek do którego bezpośrednio wypływa kał (Stomabeutel).
Jeżeli więc opiekunka osób starszych znajdzie w ofercie pracy w Niemczech wśród obowiązków „Stoma versorgen”, powinna zwrócić szczególną uwagę na to, czy przychodzą do podopiecznego służby medyczne.
Generalnie osoby z wyłonioną stomią wydalniczą samodzielnie wymieniają woreczki (Stomabeutel wechseln) i wykonują niezbędne czynności pielęgnacyjne, jednak ze względu na podwyższone ryzyko zakażenia zarówno dla podopiecznego jak i samej opiekunki, opiekę nad stomią w Niemczech lepiej pozostawić dla służb medycznych. Rana stomijna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dodatkowo jeżeli niewłaściwie umieścimy woreczek stomijny (Stomabeutel) może dojść do zakażenia. Skóra wokół woreczka stomijnego jest często podrażniona, podatna na powstawanie otarć, odleżyn. Jest to również źródło zarazków i bakterii. Większość rodzajów stomii i stosowanych do ich pielęgnacji opatrunków u osób starszych wymaga systematycznej kontroli ze strony wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli nie otrzymamy wyraźnego pozwolenia od lekarza lub niemieckich służb medycznych na pomoc np. tylko przy wymianie woreczka stomijnego, nie wolno wykonywać samodzielnie żadnych czynności przy stomie. Dla bezpieczeństwa i opiekunki osoby starszej i jej podopiecznego lepiej jest, jeżeli opiekę nad stomią (Stoma versorgen) w Niemczech przejmie personel niemiecki.
Używamy cookies