Z jaką firmą wyjechać do Niemiec do opieki?

Zdecydowanie najbezpieczniej jest wyjechać do pracy do Niemiec z firmą godną zaufania. Ale jak ją wybrać? Agencji i firm opiekuńczych jest na rynku wiele. Jak więc wybrać tę, która zagwarantuje nam dobrze dopasowaną ofertę pracy, bezpieczny wyjazd i dobry zarobek? Sprawdź, jakie są obowiązki firmy opiekuńczej, a także jakie udogodnienia może zapewnić opiekunkom.

Firmy opiekuńcze i agencje opiekunek – to nie to samo

Zacznijmy od wyjaśnienia, że na polskim rynku funkcjonują dwa typy organizacji zajmujące się pośrednictwem w zatrudnianiu opiekunek w Niemczech. Są to:

 • agencje opiekunek,
 • firmy opiekuńcze.

Osoby, które pierwszy raz planują wyjazd do pracy, często nawet nie są świadome istnienia różnic pomiędzy tymi organizacjami, traktując je jako identyczne podmioty. A jednak jest pomiędzy nimi zasadnicza różnica. Agencja opiekunek zajmuje się wyłącznie pośrednictwem pracy. Jej zadaniem jest znalezienie odpowiedniej opiekunki do pracy, jednak nie uczestniczy w dalszym procesie organizacji wyjazdu, ani też nie płaci opiekunce za pracę. Z kolei firma opiekuńcza ma zdecydowanie szerszy zakres obowiązków i pozostaje w bliższym kontakcie z opiekunką. Zajmuje się bowiem nie tylko znalezieniem odpowiedniego kandydata do pracy, ale także zawiera z nim umowę i płaci za pracę. Firma opiekuńcza nie tylko w szerszym zakresie uczestniczy w organizacji samych wyjazdów do opieki w Niemczech. Dba o to, aby współpraca pomiędzy opiekunką oraz podopiecznym była satysfakcjonujący dla obu stron. Jeśli więc szukamy organizacji, która zapewni nam kompleksowe wsparcie, z pewnością lepiej zwrócić się w kierunku firm opiekuńczych.

Obowiązki firmy opiekuńczej

Podstawowym zadaniem firmy opiekuńczej jest zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy dla opiekunki oraz pomoc w organizacji wyjazdu. Jednak nie każda firma będzie w takim samym stopniu wspierała opiekunkę na całym etapie współpracy. Przygotowaliśmy zestawienie obowiązków i zadań, które mogą leżeć po stronie firmy opiekuńczej. Dzięki temu osoby szukające godnej zaufania firmy opiekuńczej będą mogły samodzielnie zweryfikować, czy zakres pomocy oferowany przez konkretną firmę jest wystarczający.

Do zadań firmy opiekuńczej w zakresie organizacji pracy opiekunek w Niemczech mogą należeć m.in.:

 • Zapewnienie legalnego zatrudnienia na podstawie umowy cywilno-prawnej – upewnij się, czy firma opiekuńcza będzie odprowadzała składki ZUS i składki na Fundusz Pracy, a także, czy zostałeś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
 • Wypłacanie wynagrodzeń – w terminie i zgodnie z podpisaną umową. Z punktu widzenia pracownika niezwykle istotne jest to, że może być pewien wpływu pieniędzy na swoje konto w konkretnym dniu miesiąca. Warto ustalić z firmą opiekuńczą, w jakiej walucie będzie wpływało wynagrodzenie. Najczęściej opiekunki otrzymują wynagrodzenie w Euro. Jeśli jednak zależy nam na wynagrodzeniu w polskich złotych, warto tę kwestię uzgodnić na etapie podpisywania umowy.
 • Dopełnienie formalności po stronie niemieckiej – zależnie od specyfiki oferty pracy, a także umowy z opiekunką, organizacja konkretnego wyjazdu może wymagać dopełnienia formalności koniecznych do legalnego wykonywania pracy w Niemczech. Firma opiekuńcza powinna poinformować opiekunkę o zaistniałych wymogach, a także udzielić maksymalnego wsparcia w ich dopełnieniu.  
 • Pomoc w organizacji podróży – w tym przypadku ważne jest, aby firma opiekuńcza była otwarta na pomoc w organizacji podróży. Często zdarza się, że doświadczone opiekunki samodzielnie organizują sobie przejazdy i nie potrzebują żadnego wsparcia w tej kwestii. Są jednak opiekunowie, którzy chętnie korzystają z pomocy firmy opiekuńczej w zakresie organizacji podróży. Najczęściej zdarza się tak w przypadku osób, które wyjeżdżają po raz pierwszy lub opiekunów, którzy jadą na nowe miejsce pracy zlokalizowane w mniejszych miejscowościach.
 • Pokrycie kosztów podróży – dobre firmy opiekuńcze zapewniają opiekunkom pokrycie kosztów dojazdu. Warto doprecyzować, że kosztami nie są obciążone same firmy opiekuńcze, a klienci po stronie niemieckiej – czyli podopieczny lub jego rodzina. Dlatego właśnie warto współpracować z firmą opiekuńczą, gdyż to ona bierze na siebie tego typu ustalenia z klientami.
 • Opieka koordynatora przez cały okres pracy w Niemczech – pytanie: „czy podczas pobytu w Niemczech będę miał do dyspozycji koordynatora, który wesprze mnie w trudnych lub nieprzewidzianych sytuacjach?”, jest chyba jednym z częściej pojawiających się pytań opiekunek, które szukają nowego miejsca pracy. I chyba nikogo nie powinno to dziwić. Specyfika pracy w opiece jest naprawdę wyjątkowa. O ile jedna sztela może okazać się rutynowa, o tyle kolejna może być pełna absolutnie nieprzewidywalnych sytuacji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby opiekun miał do dyspozycji koordynatora, który doradzi mu i pomoże znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji. Profesjonalne firmy opiekuńcze gwarantują także całodobowe numery alarmowe, z których opiekunki mogą korzystać w awaryjnych sytuacjach.
 • Zapewnienie kursów doszkalających – zapewnienie materiałów i kursów umożliwiających podniesienie kompetencji opiekunek świadczy o profesjonalnym podejściu firmy opiekuńczej. Kluczowe w tym zakresie będą edukacyjne materiały językowe koncentrujące się na słownictwie branży opiekuńczej. Niezwykle pomocne są także szkolenia (np. w formie filmów instruktażowych) dot. pierwszej pomocy lub radzenia sobie z dolegliwościami starczymi. Inwestycja w rozwój opiekunek przynosi korzyści obu stronom. Opiekunki mogą wykazać się coraz to lepszymi umiejętnościami językowymi i kompetencjami z zakresu opieki. Z kolei dla firmy jest to korzyść w postaci współpracy z dużą grupą profesjonalnych opiekunów, którzy świetnie wywiązują się ze swoich obowiązków.
 • Zapewnienie ofert pracy i prowadzenie rekrutacji – ten obowiązek znajduje się na naszej liście na samym końcu, a w rzeczywistości jest to jedno z bardziej angażujących zadań pracowników firmy opiekuńczej. Oczywiście im większy wybór ogłoszeń, tym większe prawdopodobieństwo dopasowania oferty spełniającej oczekiwania opiekunki. Aby jednak móc ocenić, czy opiekunka dobrze sprawdzi się w pracy z konkretnym seniorem, konieczny jest szeroki wywiad i poznanie stylu życia seniora, a także jego oczekiwań. I tym właśnie zajmują się pracownicy firm opiekuńczych. Dobre firmy opiekuńcze dbają o maksymalną kompleksowość opisu przyszłego miejsca pracy, tak aby kandydat już na etapie przeglądania oferty był w stanie sobie wyobrazić, jak będzie przebiegała konkretna sztela. Agencje, którym nie zależy na długiej współpracy z opiekunami, najczęściej kuszą tylko wynagrodzeniem i zdawkowym opisem przyszłego miejsca pracy. A prawda jest taka, że w ogromnej większości oferty z najwyższymi wynagrodzeniami to te, które dotyczą opieki nad seniorem w ciężkiej kondycji fizycznej lub psychicznej. I oczywiście jest wiele opiekunów, którzy podejmują się takiej pracy i doskonale radzą sobie z wypełnieniem obowiązków, dodajmy bardzo wymagających obowiązków. Jednak kluczowe jest to, aby wybór takiej oferty pracy był każdorazowo dokonany świadomie. Dlatego głównym zadaniem firmy opiekuńczej będzie rzetelne przygotowanie ogłoszeń i znalezienie opiekunów, którzy doskonale odnajdą się w konkretnym miejscu pracy.

Co jeszcze może zapewnić nam firma opiekuńcza?

Tak naprawdę lista zadań, które biorą na siebie dobre firmy opiekuńcze, jest zdecydowanie dłuższa. Im bardziej doświadczona firma z mocniejszą pozycją na rynku, tym więcej jest w stanie zaoferować opiekunkom. Jakiego wsparcia możemy jeszcze oczekiwać od firmy opiekuńczej? Nie mamy tutaj zamkniętego katalogu działań. Pracownicy firm opiekuńczych najczęściej starają się na bieżąco reagować na prośby opiekunów, a te mogą być naprawdę bardzo nietypowe.

 

Wybierając firmę opiekuńczą, można zwrócić uwagę, jak bardzo rozbudowana jest jej działalność edukacyjna – czy publikuje dla opiekunów poradniki, na bieżąco informuje o zmianach w przepisach prawnych lub odpowiada na pytania opiekunek. Dodatkowo znaczenie może mieć dla nas możliwość skorzystania z następujących udogodnień w postaci: 

 • Kontakt ze zmienniczką – okazuje się bardzo praktyczny w sytuacji, gdy konieczne jest przekazanie kluczowych informacji na temat stanu zdrowia, czy oczekiwań seniora. Opiekunki przekazując sobie nawzajem tego typu rekomendacje, bardzo ułatwiają sobie pracę i sprawiają, że dużo łatwiej wchodzi się w nowe obowiązki. Co ważne z punktu widzenia formalnego, nie ma konieczności, aby przekazywać swój numer telefonu zmienniczce. Kontakt może odbywać się za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub centralę telefoniczną firmy opiekuńczej.
 • Dodatkowe zachęty finansowe – najczęściej realizowane są w formie premii. Mogą być to premie wynikające z pracy w konkretnych okresach, takich jak święta i dni wolne od pracy. Jak również mogą to być innego rodzaju premie za polecenia lub nagrody za wieloletnią współpracę. Oczywiste jest, że im wyższe wynagrodzenie, tym większa satysfakcja z wykonanej pracy. Dlatego, jeśli tylko firma oferuje możliwość uzyskania premii, z pewnością warto z nich skorzystać.
 • Czasopismo dla opiekunek – atrakcyjny dodatek świadczący o profesjonalnym podejściu firmy. Dostępność takiego magazynu sprawia, że opiekunki mogą na bieżąco śledzić zmiany w branży, a także ciekawie spędzić czas na czytaniu poradników i felietonów, które są im szczególnie bliskie.
 • Forum i miejsce wymiany doświadczeń – tego typu forma to bardzo praktyczne narzędzie do komunikacji z innymi opiekunkami. Świetne miejsce na szybkie uzyskanie pomocy lub opinii ze strony osób, które mają dużo większe doświadczenie w opiece. To także miejsce „wirtualnych” spotkań i prowadzenia ciekawych dyskusji.
 • Biura stacjonarne – dla wielu kandydatów do pracy możliwość bezpośredniego spotkania się w biurze firmy opiekuńczej jest potwierdzeniem jej legalnego działania. Ostatnie lata i pandemia koronawirusa znacząco przeorganizowała struktury wielu przedsiębiorstw i wypromowały pracę zdalną. Dlatego też opiekunowie dużo chętniej i ufniej podchodzą do rekrutacji zdalnej. Niemniej jednak godna zaufania firma opiekuńcza na pewno będzie dysponowała profesjonalnym biurem zlokalizowanym przynajmniej w głównych miejscowościach, w których operuje. 
 • Szkolenia stacjonarne i spotkania integracyjne – jest to bardzo atrakcyjna forma budowania więzi pomiędzy opiekunami i firmą, na którą wielu opiekunów czeka z niecierpliwością. Niemniej jednak tu także w ostatnich latach nastąpiły duże zmiany. Pandemia koronawirusa ograniczyła mocno możliwość organizowania tego typu eventów. I nawet czasowe zawieszenia restrykcji, czy nawet ogłoszenie zakończenia pandemii raczej nie przywrócą intensywności spotkań sprzed pandemii. I trudno się w tym przypadku dziwić firmom. Koniec okresu pandemii nie oznacza, że wirus zniknął. A wszyscy doskonale pamiętamy skalę zagrożeń, jakie niesie ze sobą COVID-19. Dlatego firmy opiekuńcze wiele aktywności przeniosły do internetu. Możliwość korzystania ze szkoleń online, spotkania z pracownikiem firmy na komunikatorach internetowych… Firmy opiekuńcze znalazły wiele sposobów, aby utrzymywać bliskie relacje ze swoimi opiekunkami.
 • Przyjazna obsługa – trudno to zaliczyć do obowiązków firmy opiekuńczej…. a jednak! Im większa otwartość pracowników firm opiekuńczych na potrzeby opiekunek, tym lepsza współpraca. Nikogo więc nie dziwi, że opiekunka chętniej nawiąże współpracę z firmą opiekuńczą, w której może liczyć na pomoc, zrozumienie i uśmiech.

Jak sprawdzić firmę opiekuńczą?

Godna zaufania firma opiekuńcza, to na pewno ta z wieloletnim doświadczeniem i dobrymi opiniami. Pracownicy firm opiekuńczych z dużym stażem zdecydowanie lepiej znają specyfikę tej pracy. Łatwiej jest im zrozumieć oczekiwania opiekunek. Zdają sobie także sprawę z tego, jak ważna jest rzetelna komunikacja pozwalająca uniknąć nieporozumień, o które nie trudno w tej branży. Doświadczeni pracownicy nie tylko szybko reagują, w przypadku wystąpienia trudnych sytuacji, ale często są w stanie im przeciwdziałać. Poza tym współpraca z doświadczoną firmą sprawia, że nie musimy obawiać się o kwestie terminowych wypłat, czy legalności zatrudnienia, ponieważ żadna firma o ugruntowanej pozycji na rynku nie pozwoli sobie na takie działania, które mogłyby nadwyrężyć zaufanie opiekunek.

 

Jeśli wybraliśmy do współpracy agencję opiekunek, sprawdźmy czy została wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Z kolei potwierdzeniem wysokiej jakości działalności firmy opiekuńczej będą certyfikaty (np. certyfikat TÜV).

 

Na korzyść firmy opiekuńczej zadziała także kwestia zrzeszenia w profesjonalnych organizacjach zawodowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dużą renomą w branży opiekuńczej cieszą się takie organizacje jak:

 • Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ)
 • Bundesverband häusliche SeniorenBetreuung (BSHB)

Obecność w strukturach branżowych oznacza, że firma profesjonalnie podchodzi do rozwoju swojej organizacji. Na bieżąco śledzi zmiany legislacyjne i rynkowe. A także dzieli się swoim know-how i jest otwarta na nowości.

Opiekunka przeglądająca oferty pracy
Zanim zdecydujemy się na wyjazd do pracy w Niemczech sprawdźmy legalność działania firmy opiekuńczej lub agencji

Wyjazd przez firmę opiekuńczą, czy wyjazd prywatny?

Mając na uwadze zakres obowiązków, jaki bierze na siebie firma opiekuńcza, chyba większość z nas nie będzie miała wątpliwości, że wyjazd z firmą opiekuńczą to dobry wybór. Oczywiście mogą pojawiać się skrajne opinie, że lepiej jest jechać bez pośredników, wówczas nikt nie będzie zabierał pieniędzy, które należą się opiekunkom. Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na samodzielny wyjazd, to tak naprawdę wszystkie zadania, które wykonuje za nas firma opiekuńcza, musimy wykonać sami. Począwszy od znalezienia miejsca pracy, które odpowiada naszym oczekiwaniom, przez dopełnienie wymagań związanych z legalizacją naszej pracy w Niemczech. Nie możemy też liczyć na wsparcie żadnej osoby z zewnątrz, w przypadku wystąpienia awaryjnych sytuacji.  Dlatego warto przekalkulować sobie, która opcja wyjazdu tak naprawdę się nam opłaca. Po więcej argumentów za i przeciw odsyłamy do artykułu o pracy opiekunki w Niemczech prywatnie.

 

Decydując się na wyjazd z doświadczoną i godną zaufania firmą opiekuńczą, już na starcie wiemy, ile zarobimy, więc jesteśmy w stanie ocenić, czy dana oferta jest dla nas atrakcyjna. Ponadto pracownik firmy opiekuńczej pomoże nam w znalezieniu optymalnego miejsca pracy, zgodnego z naszymi kwalifikacjami i predyspozycjami. Nie musimy martwić się o żadne formalności związane z legalizacją pracy, czy też opłacaniem składek. Możemy korzystać z bogatej oferty kursów, szkoleń i filmów instruktażowych przygotowanych dla opiekunek. A w razie potrzeby, zawsze mamy do dyspozycji numer alarmowy, pod którym uzyskamy pomoc. Jeśli więc nie chcemy sobie generować dodatkowej pracy i problemów, skorzystajmy z oferty dobrej firmy opiekuńczej.

 

 

Zobacz również:

Oferty pracy dla opiekunek osób starszych – gdzie szukać

Opiekunki osób starszych z Polski, które chcą się zatrudnić w opiece w Niemczech,mogą skorzystać z różnych form szukania pracy. Sposoby szukania pracy w opiece zależą głównie od tego, jaką mamy sytuację prawną w Polsce i jakie uprawnienia zawodowe w Niemczech.

Pani z agencji opieki

Ogólnie agencje opieki można podzielić na dwie kategorie – pośredników i firmy opiekuńcze. Nieraz są to jednoosobowe podmioty gospodarcze, nieraz olbrzymie, rozbudowane strukturalnie koncerny. Jak je odróżnić?

Ile agencja zarabia na opiekunkach?

No właśnie, czy da się policzyć, ile agencja zarabia na opiekunkach? Niby jest coś takiego, jak tajemnica handlowa, ale widzimy niekiedy faktury od firm. Rodzina niemiecka płaci np. 2500 euro a na konto opiekunki wpływa 1300 euro. Czyli co, „oni” biorą prawie 50% do...

Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - jak je znaleźć?

Planujesz podjąć pracę jako opiekun osób starszych, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze zagranicznej oferty? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe i zgodne z oczekiwaniami warunki pracy? Jak ustrzec się przed rozczarowaniem związanym z wynagrodzeniem...

8 powodów, dlaczego praca w opiece jest także dla mężczyzn

Praca opiekuna osób starszych większości z nas kojarzy się jako kobiece zajęcie. Dlaczego? Być może z racji tego, że to właśnie panie częściej niż panowie piastują zawody polegające na pomocy innym. Stąd też postrzegane są one jako te, które mają sprawować opiekę nad...

Opiekunka Niemcy prywatnie - czy warto pracować bez pośredników?

Opiekunki osób starszych decydujące się na wyjazd do pracy za granicę często zastanawiają się, która forma zatrudnienia będzie dla nich najbardziej opłacalna, czy warto korzystać z pomocy agencji zatrudnienia i jakie ryzyko niesie poszukiwanie pracy na własną rękę. Tego...

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.