Niemcy to zapaleni turyści. Bardzo chętnie wędrują nie tylko po Europie i reszcie świata, ale również zwiedzają swój kraj. Bardzo lubią długie, piesze wędrówki, aby potem odpoczywając przy obiedzie wypić piwo.
Natłok turystów w okresie urlopowym, w wolne dni czy święta nie może jednak przeszkodzić lokalnym bywalcom gastronomii, zwłaszcza w małych miejscowościach.
Właściciele lokali piwnych w Niemczech (polskie określenie knajpa wywodzi się od niemieckiego die Kneipe) zdają sobie sprawę z tego, że turyści pojawiają się i znikają, a stali bywalcy są zawsze. Dlatego przy niektórych stolikach pojawia się napis „Stammtisch”. Może to być zwykła kartka papieru, ale przeważnie są to piękne mosiężne świeczniki czy popielnice z napisem Stammtisch albo elegancka porcelanowa zawieszka nad stołem. Jeżeli trafimy w Niemczech na taki napis w knajpie, pozostałe stoliki są zajęte a ten jeden, jedyny pusty – nie siadajmy tam bez pozwolenia zarządzającego. Może się zdarzyć, że wiedząc, że jego stali bywalcy przychodzą o określonej godzinie, pozwoli nam na chwilę przysiąść.
Samowolne zajęcie miejsca przy Stammtisch jest jednak dużym nietaktem i na pewno zostaniemy poproszeni o jego zmianę. Nie obrażajmy się – Stammtisch to sympatyczny, tradycyjny obyczaj, podkreślający siłę lokalnych społeczności. W dawnych czasach było to miejsce ważnych i mniej ważnych spotkań mężczyzn, w trakcie których toczyli przy piwie spory i dyskusje. Kobietom wstęp był wzbroniony. Z pojęciem „Stammtisch” możemy spotkać się także dla określenia odbywających się cyklicznie w telewizji rozmów na różne tematy lub dyskusji politycznych.
Używamy cookies