Skala problemów, z jakimi borykają się opiekunowie osób starszych z objawami demencji jest bardzo rozległa. Niechęć podopiecznego do mycia jest jednym z trudniejszych zagadnień.
Niestety lęk przed wejściem do łazienki, lęk przed wodą, czy po prostu pomijanie konieczności zachowania higieny jest w wielu przypadkach nie do pokonania. Warto przy tego typu przypadkach zwrócić uwagę na liczne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji osób leżących. Są to środki, które stosuje się, kiedy stan zdrowia danej osoby absolutnie nie pozwala na kąpiel, prysznic, czy nawet delikatne obmycie wodą.
Gdy senior za nic na świecie nie pozwala umyć sobie włosów, można spróbować z suchym szamponem (Trocken Shampoo). Są to szampony w aerozolu, które łatwiej zastosować na włosach osoby wymagającej pielęgnacji, niż namówić ją na wizytę u fryzjera lub pójście do łazienki. Można pokusić się również o próbę zastosowania jednorazowych czepków do pielęgnacji włosów i skóry głowy (Shampoo-Haube, Haarwaschhaube, Einmal-Waschhaube). Być może podopieczny, zajęty oglądaniem telewizji, pozwoli nam założyć na chwilę „czapeczkę, żeby było cieplej”.
Wielu podopiecznych nie protestuje, gdy zmieniamy im wkładki, pieluszki czy majtki pielęgnacyjne. Nie chce jednak pozwolić umyć się porządnie wodą i mydłem. W tym celu można spróbować zastosować pianki pielęgnacyjne (Reinigungsschaum, Pflegeschaum), które szybko i bez zbędnego przekonywania podopiecznych, można nanieść na skórę. Mają neutralne dla skóry PH i oprócz tego, że oczyszczają skórę, dodatkowo ją pielęgnują. Pianki pielęgnacyjne sprawdzą się bardzo dobrze także przy myciu rąk nie tylko u osób, które niechętnie korzystają z wody. W przypadku silnych przykurczy dłoni u osoby starszej, błyskawicznie działający środek pozwoli na dokładniejsze oczyszczenie skóry. Wystarczy nanieść piankę na ręce, delikatnie otworzyć dłonie, tak aby środek dotarł wszędzie, a po chwili lekko je przetrzeć.
Do mycia i włosów i całego ciała używa się także specjalnych lotionów (balsamów) myjących. Nanosi się je systematycznie bez użycia wody i po prostu lekko wyciera. Często zawierają one dodatkowo składniki pielęgnacyjne i dają poczucie ulgi przy suchej skórze, dlatego osoby starsze traktują ich użycie bardziej jako kremowanie. Z tego powodu chętniej poddają się zabiegom.
A jakie są ceny takich produktów? Nie są na pewno tańsze niż użycie wody, ale nie są również bardzo drogie. Suchy szampon marki własnej jednej z sieci drogeryjnych kosztuje niecałe 2 euro, w tych granicach cenowych znajdziemy również jednorazowe czepki do mycia włosów znanych producentów wyrobów medycznych. Pianka myjąca o pojemności opakowania około 500 ml to wydatek rzędu 5-7 euro, a lotion do mycia kosztuje około 1,5 euro za 100 ml.
Używamy cookies