Wiele osób starszych boryka się z problemem obrzmiałych nóg. Przyczyną mogą być różnego rodzaju schorzenia, które należy konsultować z lekarzem lub zwykły brak ruchu. Chorób wywołujących obrzęki nie wyleczymy, ale możemy łagodzić ich nasilenie.
Najlepszą metodą na zmniejszenie obrzęków nóg jest ich ułożenie powyżej linii głowy. Warto namawiać podopiecznych na położenie się na chwilę, żeby podłożyć im pod stopy poduszki. Wystarczy różnica kilku centymetrów. Opiekunowie mogą po prostu położyć się na podłodze i oprzeć wyprostowane nogi wysoko o ścianę. Im częściej uda się zmienić w ten sposób pozycję, że stopy będą powyżej głowy, tym większe prawdopodobieństwo, że nogi nie będą puchły.
Leżenie, siedzenie lub stanie w jednej pozycji przez dłuższy czas wpływa na odkładanie się wody w nogach (Wasseransammlung in den Füßen). Na obrzęki nóg narzekają opiekunki i opiekunowie po długich podróżach. W czasie długiej jazdy busem oraz w przypadku osób, którym trudno jest wstać, sprawdzają się proste ćwiczenia: krążenie stopą, podnoszenie pięt do góry, opieranie stóp na piętach. Nawet najmniejszy spacerek przy balkoniku lub rollatorze po mieszkaniu to wielka pomoc w zwalczaniu obrzęków. Wprowadzenie codziennych spacerów, trwających około 30 minut gwarantuje poprawę ciśnienia, zmniejsza obrzęki, poprawia też samopoczucie i ułatwia zasypianie. Ze spacerów skorzystają obie strony – i opiekun i podopieczny!
Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie. Owoce, warzywa, świeżo przygotowane, lekkostrawne posiłki to podstawowe zasady zdrowej diety. W żywieniu trzeba unikać konserw, gotowych zup, sosów, niektórych gatunków wędlin i serów. Nie stawiamy soli na stole, ponieważ część podopiecznych (i opiekunowie również) machinalnie po nią sięgają. Jeżeli powolutku będziemy ograniczali ilość soli w posiłkach (zwiększając ilość przypraw ziołowych), bardzo szybko się od niej odzwyczaimy i złagodzimy obrzęki.
Ludzie zapominają po prostu o piciu. I to nie tylko osoby starsze, ale również ich opiekunowie. Przyjmuje się, że osoba prowadząca spokojny tryb życia powinna wypić około 1,5 - 2,0 l płynów dziennie. Jeżeli na dworze jest ciepło lub mamy dużo ruchu, wysiłku – powinno to być znacznie więcej. Przy występowaniu obrzęków nóg sprawdzi się popijanie herbatki z pokrzywy (Brennnesseltee). Jeżeli sięgamy po picie, bo odczuwamy pragnienie – oznacza to, że jest już zaburzona równowaga organizmu. Pijmy, zanim poczujemy pragnienie!
Ciasne kapcie, skarpetki, obcisła bielizna, przylegające spodnie – nad tym również jesteśmy w stanie zapanować. W przypadku osób starszych każdy zbędny ucisk na osłabioną skórę może być sprzymierzeńcem powstawania obrzęków.
Przeczytałaś? Przeczytałeś? To wpij kilka łyczków wody lub herbatki ziołowej i wstań, żeby zrobić kilka kroków!
Używamy cookies