Oszołomieni kolorową zawartością półek ze środkami czystości w drogeriach i marketach, przykładamy się niestety do zaśmiecania świata plastikowymi opakowaniami i szkodliwymi detergentami. Dodatkowo sztuczne aromaty zawarte w środkach czystości mogą podrażniać nasze drogi oddechowe i skórę.
Nie tylko podopieczni, ale też starsza generacja opiekunek i opiekunów seniorów, pamięta jeszcze czasy, kiedy praktycznie jedynym, ale królewskim środkiem czystości w domu było… szare mydło (niem. Kernseife). I choć pod nazwą szare „mydło” sprzedaje się też mydło sodowe (jasne i twarde), które ma podobne właściwości, to prawdziwe szare mydło jest potasowe. Ma ciemniejszy (beżowo-brązowy) kolor niż mydło sodowe i jest bardziej miękkie.
Ekologiczne trendy życia w ostatnich latach sprawiły, że szare mydło powróciło do domów jako podstawowy produkt, służący nie tylko do utrzymania czystości. Do czego nadaje się szare mydło? Przede wszystkim jest doskonałym środkiem piorącym. Namoczenie i wygotowanie w wodzie z szarym mydłem lekko zszarzałej bawełnianej bielizny czy pościeli, przywróci jej śnieżną biel. W opiece nad osobami starszymi często zdarzają się sytuacje, w których odzież została zabrudzona moczem lub stolcem. Niestety zwykłe pranie nawet w najlepszych proszkach nie zawsze usuwa ślady i nieprzyjemny zapach. Sprawdzoną babciną metodą będzie najpierw przepłukanie takiej odzieży zimną wodą, a następnie namoczenie przed praniem właściwym w szarym mydle.
Szare mydło dobrze sprawdza się także przy myciu. Nie ma może tak ujmującego zapachu, jak wiele innych drogeryjnych mydeł, płynów pod prysznic czy płynów do kąpieli, ale dla skóry jest bezpieczne. Nie wywołuje alergii, nie przesusza skóry. Jest doskonałym środkiem myjącym dla delikatnej skóry osób starszych i każdej innej osoby. Przy systematycznym stosowaniu szarego mydła do mycia się, można sporo zaoszczędzić na balsamach do ciała – nie będą potrzebne. Szare mydło nadaje się również do mycia włosów. Wzmacnia je i poprawia kondycję skóry głowy (z wyjątkiem włosów farbowanych – kolor szybciej się wypłukuje). Ponieważ ma mocny odczyn zasadowy, na koniec do włosów powinno użyć się płukanki z octem (1 łyżka octu na 1 litr wody). Roztworem z szarego mydła dokładnie posprzątamy cały dom – umyjemy nim blaty, meble, kafelki, podłogi, ramy okienne, toaletę. Jeżeli komuś brakuje zapachów, do których przyzwyczaiły nas gotowe środki czystości, kilka kropli naturalnych olejków eterycznych (np. limonkowego, waniliowego, sosnowego) uzupełni ten brak. Dodanie olejku z drzewa herbacianego wzmocni działanie odkażające szarego mydła.
Istnieje dużo więcej sposobów zastosowania szarego mydła – m.in. do zwalczania szkodników roślin. Ciekawostką z medycyny ludowej, znaną w Niemczech jak i w Polsce, jest działanie szarego mydła jako środka zapobiegającego nocnym skurczom łydek (Wadenkrämpfe) i łagodzącego zespół niespokojnych nóg (Restless-Legs-Syndrom). Mydło w płóciennym woreczku należy umieścić pod prześcieradłem w dolnej części łóżka.
Zapytaj swoich podopiecznych o szare mydło – na pewno znają jeszcze inne zastosowanie Kernseife! To może być ciekawy temat do rozmowy. A jeżeli chcesz oszczędzić i żyć ekologicznie – zacznij używać szarego mydła.
Używamy cookies