Niekorzystne zjawiska towarzyszące starzeniu się jak i wywołane nimi zachowania osób starszych, którymi opiekujemy się w Niemczech, często są niezrozumiałe dla opiekunek i budzą irytację. Staramy się przygotować smaczne i pożywne posiłki, ładnie nakryć do stołu i oczekujemy, że nasz podopieczny doceni nasz wysiłek.
Krzesełko toaletowe ( niem. Toilettenstuhl) to jeden z najpraktyczniejszych środków pomocniczych dla opiekunek osób starszych mających w pracy w opiece w Niemczech podopiecznych z problemami z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych lub poruszaniem się.
Neglect Syndrome jest zjawiskiem występującym najczęściej u podopiecznych z lewostronnym niedowładem ciała po wylewie, udarze lub operacjach neurologicznych prawej połowy mózgu. Pojęcie to tłumaczy się w języku polskim jako zespół nieuwagi stronnej lub zespół zaniedbywania połowicznego. Tłumaczenie na język polski dokładnie oddaje istotę problemu takich podopiecznych. Nie są oni niewidomi ale ich mózg nie widzialbo ignoruje po prostu dokładnie lewą stronę widzenia czy jedną stronę ciała. Jakie ma to znaczenie dla opiekunek osób starszych w Niemczech?
Kontynuując temat czasu wolnego w pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech zdajemy sobie sprawę, że jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dotyczących tej branży. W tej części artykułu chcemy zasygnalizować od strony formalnej związek formy prawnej w jakiej sprawowana jest opieka z kwestią czasu wolnego w powiązaniu ze zwyczajem – nie zawsze związanym z przepisami prawa pisanego.
Lato to czas kiedy w branży opiekuńczej pojawia się dużo ofert na zastępstwo lub jednorazowych, krótkich zleceń. Jest to szansa na atrakcyjne zarobki dla osób, które chciałyby poświęcić wakacje na dodatkową pracę. Sprawdź, czy opieka nad osobą starszą w Niemczech jest dla Ciebie.
Nie masz pomysłu na posiłek? Wystarczą ziemniaki, cebula, boczek, jaja i dodatki. I Dibbelabbes - tradycyjne danie z regionu Saary gotowe!
Temat czasu wolnego w pracy w opiece w Niemczech to jeden z tych problemów, które często powodują nieporozumienia na linii opiekunka – podopieczni czy ich rodziny. Opiekunki osób starszych, które pracują w Niemczech oczekują, że będą miały systematycznie chwilę wytchnienia od obowiązków. I słusznie.
Praca w opiece w Niemczech to nie tylko sprawowanie opieki na samą osobą starszą, ale również umiejętne zarządzanie powierzonymi nam na prowadzenie domu pieniędzmi (Haushaltsgeld). Opiekunki osób starszych w Niemczech z reguły nie są odpowiedzialne za regulowanie czynszu, rachunków za prąd, ubezpieczenia itp.
Znajomość zwyczajów kulinarnych w krajach, gdzie pracują opiekunki osób starszych, to niezwykle ważna rzecz. Starsi ludzie w Niemczech, którymi się opiekujemy, zwłaszcza mężczyźni, czasami są otwarci na poznawanie nowych smaków z kuchni polskiej.
Wiele z opiekunek osób starszych, które mają dobrą pracę w opiece w Niemczech martwi się jak pogodzić pracę w opiece z obowiązkiem złożenia w Polsce rozliczenia rocznego. Trudno jest czasami tak dopasować termin wyjazdu do Polski, żeby zmieścić się w ustawowym terminie do 30 kwietnia.
Zmienniczki powinny tworzyć zespół, współpracować ze sobą i wspólnie tworzyć wizerunek pracy polskich opiekunek w opiece w Niemczech. Tymczasem złapałaś fajną pracę w opiece w Niemczech (potocznie „miejscówkę”, „stelle”). Rodzina niemiecka wychwala pod niebiosa szczęście jakie spotkało ich mamę-tatę-babcię-dziadka-ich, że to właśnie Ty pracujesz u nich w Niemczech jako opiekunka.
Zbliżają się Święta Wielkanocne – składamy oczywiście serdeczne życzenia – ale przede wszystkim chcielibyśmy przy tej okazji przybliżyć krótko opiekunkom osób starszych tradycje polskie i niemieckie, niezbyt znane po obu stronach granicy. W Niemczech opiekunki osób starszych spotkają się więc z praktycznie zanikłą w Polsce tradycją Osterfeuer, natomiast dla Niemców nieznaną częścią świętowania Wielkanocy będzie Śmigus Dyngus.
Do katalogu obowiązków opiekunek osób starszych wzbudzających emocje w pracy w Niemczech należy mycie okien. Ktoś, kto nie pracował jeszcze w Niemczech w opiece obruszy się, że to przecież żaden problem. Wiele osób które pracowały już w opiece w Niemczech przytaknie, że jest to praca do której powinna przychodzić firma usługowa, ale wiele również chętnie umyje okna i nawet nie chce, żeby robił to ktoś inny a część postawi warunek dodatkowej zapłaty.
Dla wielu osób starszych pojawienie się w ich domu typowego łóżka dla chorych czy wózka inwalidzkiego jest symbolem przypominającym o procesie starzenia i... nie chcą. Starsza pani czy starszy pan a często również ich dzieci nie chcą wyposażać domu w meble jednoznacznie kojarzące się ze słabością czy chorobą.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest przedmiotem wielu dyskusji na forach dla opiekunek osób starszych. Opiekunki chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami, udzielają sobie porad, wysnuwają mniej lub bardziej prawdziwe wnioski na podstawie swoich indywidualnych doświadczeń.
Po raz pierwszy od wielu lat temat starości i starych ludzi w Polsce stał się czołowym tematem w mediach. Gazety, radio, stacje telewizyjne roztrząsają obecnie, głównie pod wpływem akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka, jaką sytuację mają starzy ludzie w Polsce, jak jesteśmy zabezpieczeni przez państwo na starość. Temat nowy dla większości Polaków jest bardzo dobrze znany opiekunkom osób starszych pracujących w opiece w Niemczech.
AD, DLB, VaD, prozopagnozja, agnozja, afazja, perseweracja – opiekunki zajmujące się opieką nad osobami starszymi w Niemczech, zwłaszcza opieką nad chorymi z demencją (otępieniem starczym) wielokrotnie miały styczność z tym, co kryje się za tymi skrótami i słowami. W swoim życiorysie zawodowym opiekunki podają, że mają doświadczenie z opieką w Niemczech nad chorymi z demencją.
Zbudowanie katalogu obowiązków dla opiekunek osób starszych w Niemczech, tych opiekunek które pracują w tzw. systemie 24h chyba jeszcze nikomu się nie udało. Każdy dom niemiecki, każda osoba starsza i jej rodzina w Niemczech, każda opiekunka, każde miejsce pracy to za każdym razem nowa sytuacja w pracy.
Arbeitlandia zapytała kilku opiekunek osób starszych o powody, dla których zdecydowały się na pracę w opiece w Niemczech w okresie świąt i jak te święta wyglądały.
W opiece nad osobami starszymi w Niemczech opiekunka z Polski może spotkać się z sytuacją, kiedy rodzina niemiecka będzie starała się o przyznanie bądź podniesienie na wyższy stopień Pflegestufe, czyli grupy opiekuńczej. Jest to bardzo ważne przede wszystkim dla rodziny niemieckiej ze względów finansowych, ale również dla opiekunki, ponieważ może ona dzięki przyznaniu podopiecznemu Pflegestufe uzyskać znaczną pomoc w codziennej, trudnej pracy a czasami lepsze wynagrodzenie.
Ile osób, tyle opinii. Trzy opiekunki oceniły zupełnie inaczej to samo miejsce pracy. A jak same zostały ocenione?
Miejsca pracy w Niemczech w opiece nad osobami starszymi cierpiącymi na demencję to najszerszy rynek pracy w tej branży. Najbardziej znaną formą zespołu otępienia starczego (niem. Demenz) jest choroba Alzheimera, ale wraz z rozwojem medycyny wyróżnia się coraz więcej schorzeń łączonych pod pojęciem „Demenz”. Poznając specyficzne odmiany demencji opiekunki osób starszych mogą lepiej przygotować się do pracy. Wiedza na temat chorób wieku starczego bardzo ułatwia zrozumienie wielu sytuacji.
Opiekun osób starszych ma trochę inną sytuację na rynku pracy niż pani opiekunka. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to jeden z tych zawodów, który kojarzy się prawie wyłącznie z pracą kobiet. Rzadko można spotkać ogłoszenia, że poszukiwany jest „opiekun osoby starszej”. Najczęściej używane zwroty to “opiekunka do Niemiec”, “opiekunka do starszej pani”, “zatrudnię opiekunkę”, „poszukujemy doświadczonych opiekunek osób starszych”.
W Niemczech zawód opiekuna osób starszych (Altenpfleger/in) funkcjonuje już od wielu lat. W Polsce podobny zawód – opiekun medyczny został utworzony dopiero w 2007 roku. Czy warto ukończyć szkołę dla opiekunów medycznych w Polsce, jeżeli pracuje się wyłącznie w Niemczech? Czy ukończenie takiej szkoły dla opiekunów w Polsce zwiększy konkurencyjność opiekunek osób starszych w Niemczech? Czy zdobycie w kraju zawodu opiekuna medycznego jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu Altepfleger/in w Niemczech?
Używamy cookies