Starając się o pracę, zwłaszcza za granicą i w tak specyficznej branży, jak domowa opieka nad osobami starszymi, powinniśmy dobrze omówić warunki przyszłej pracy. Rekrutacja pracowników do opieki zwykle odbywa się na odległość (przez telefon lub e-mail) co utrudnia zarówno opiekunce, jak i jej przyszłemu pracodawcy ustalenie wzajemnych oczekiwań i wymagań. Z reguły też o jedno stanowisko pracy stara się więcej osób, więc opiekunka składająca swoje CV i uczestnicząca w procesie rekrutacji powinna dobrze zastanowić się, czego oczekuje i co może zaoferować.
Aktualne oferty pracy w Niemczech zajmują sporą część wszystkich ogłoszeń o pracy za granicą. Bardzo dużo jest ogłoszeń dotyczących opieki nad osobami starszymi, zwłaszcza w Niemczech, Anglii, we Włoszech. W każdym ogłoszeniu o pracę stawiany jest warunek – znajomość języka obcego.
Dla szukających pracy za granicą Berlin jest miastem atrakcyjnym nie tylko ze względu na dużą liczbę zabytków, miejsc do zwiedzania i fantastycznych galerii handlowych, ale również ze względu na bliskość do Polski i łatwą komunikację. Jazda pociągiem na trasie Berlin – Poznań trwa 2,5 godziny, a Berlin – Warszawa 5,5 godziny, podróż samochodem również kilka godzin, a lot samolotem Warszawa – Berlin trochę ponad godzinę.
Ingolstadt to miasto położone w Bawarii, około 80 km od Monachium, które w okresie średniowiecza było bawarską stolicą. Nazwa miasta z pewnością znana jest wielbicielom niemieckich samochodów, ponieważ właśnie tam produkuje się Audi. Oprócz Audi, znane są w Polsce inne firmy mające tu swoje siedziby, jak Media Markt i Saturn. Miasto jest pełne zabytków ale również nowoczesnych budynków i obiektów. W Ingolstadt po pracy można zwiedzić piękne kościoły różnych wyznań, przeważnie katolickich, w tym np. Kościół Ukraińskich Ortodoksów.
Dla osób z Polski, które chcą podjąć pracę za granicą, praca w Stuttgarcie jest częstym marzeniem. Jest to bardzo duże miasto, przepięknie położone, gdzie różnice w wysokości poszczególnych partii miasta sięgają ponad 350 metrów. Mówi się, że Stuttgart to miasto położone wśród lasów i winnic.
Praca w opiece nad osobami starszymi to nie tylko praca z osobami samotnymi, osłabionymi czy mającymi ograniczenia w poruszaniu się. Opiekunki osób starszych najczęściej zatrudnia się tam, gdzie podopieczny ma schorzenia typowe dla wieku starszego – różnego rodzaju zespoły otępienne (w Niemczech zwane ogólnie „demenz”) choroba Alzheimera, Parkinson czy inne.
Wbrew temu, co potocznie się uważa, agresja werbalna jest tak samo trudnym i niebezpiecznym zjawiskiem w pracy opiekunek osób starszych, jak agresja fizyczna. Długotrwały wpływ agresji werbalnej może przynieść tak samo niekorzystny wpływ na wykonywanie naszej pracy, jak agresja fizyczna. Podajemy poniżej kilka form agresji werbalnej, ich możliwy wpływ na opiekunkę oraz sposoby reakcji.
Bardzo często nasi podopieczni mają niedowład jednej ręki i samodzielne spożywanie posiłków, zwłaszcza przy porażeniu prawej strony ciała, staje się bardzo trudne. Jedzenie przesuwa się poza obręb talerza, spada z niego, brudzi obrus a osoba starsza jest zniecierpliwiona i rozdrażniona, że nie może się najeść. Nie chce wychodzić na przyjęcia rodzinne, obiad w restauracji, ponieważ sama czuje się skrępowana nieestetycznym sposobem jedzenia.
Opiekunki osób starszych w Niemczech to często osoby, które myślą przede wszystkim o innych. Obdarzone empatią i przepełnione chęcią pomocy zapominają, aby w pracy dbać także o siebie… i o swoje ręce.
Dostęp do internetu podczas wykonywana pracy zagranicą, to bardzo dobra forma kontaktu z bliskimi i rodziną w kraju. Coraz więcej ofert pracy w opiece nad osobami starszymi w informacjach dotyczących warunków, zawiera informację dostępie do internetu.
Dzień Matki obchodzimy w Polsce w dniu 26 maja. W Niemczech Dzień Matki to uroczystość obchodzona w drugą niedzielę maja, jest to więc data ruchoma. To jest ważna informacja dla opiekunki osób starszych, ponieważ może wiązać się z wizytą dzieci. A opiekunka wraz ze swoją podopieczną, powinna być przygotowana na przyjęcie gości.
W opisach miejsca pracy w opiece, w ograniczeniach zdrowotnych osób starszych w Niemczech, często pojawia się słowo demencja (Demenz). Wiele opiekunek osób starszych, zwłaszcza tych, które pracują w opiece w domach prywatnych, nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod tym pojęciem rozumie się szereg zmian zachodzących w mózgu wraz z procesem starzenia.
Wiele opiekunek osób starszych przed wyjazdem do pracy do Niemiec ma dylemat co zrobić ze swoim ulubionym zwierzątkiem. Zdarza się, że bez uzgodnienia z przyszłym pracodawcą zwierzątko (pies, kot) pojawia się w miejscu pracy razem z opiekunką. Obojętnie, czy mamy pracę z zakwaterowaniem u osoby starszej, czy dochodzącą pracę w opiece, pojawienie się w pracy ze zwierzątkiem może mieć miejsce wyłącznie wtedy, jeżeli zostanie to uzgodnione z pracodawcą i podopiecznym.
Na podstawie zawartej z Niemcami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody uzyskane przez opiekunkę osób starszych w pracy w Niemczech, będą musiały być wykazane w rozliczeniu rocznym PIT w Polsce w 2011 roku (pod warunkiem, ze uzyskiwała ona w Polsce jakiekolwiek dochody, czy chce się rozliczyć ze współmałżonkiem i w Polsce ma nadal tzw. centrum interesów życiowych).
Tradycyjna forma kontaktu między ludźmi, jaką są przesyłki pocztowe, w dobie komunikacji elektronicznej za pośrednictwem internetu, znajduje się w recesji. Usługi pocztowe są coraz droższe, jednak nadal w wielu sytuacjach niezastąpione. Opiekunka osób starszych najtaniej prześle list pocztą e-mail, ale nic nie zastąpi wartości emocjonalnej i pamiątkowej wysłanych tradycyjną pocztą listów i widokówek.
Jednym z niemieckich regionów, który cieszy się największą popularnością wśród opiekunów osób starszych w Niemczech, jest Bawaria. Ten największy i najlepiej rozwinięty pod względem gospodarczym kraj związkowy w Niemczech słynie między innymi z festiwalu Oktoberfest.
Opiekunka osób starszych jeszcze przed przyjęciem oferty pracy w opiece w Niemczech ma z reguły możliwość uzyskania informacji, na co choruje osoba starsza. Bardzo często praca dla opiekunek od zaraz jest tam, gdzie osoba starsza miała wylew bądź udar mózgu (Schlaganfall, Gehirnblutung).
Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla obywateli państw należących do Unii Europejskiej przepisy rozporządzenia nr 1408/71 i574/72 w sprawie dostosowania systemów zabezpieczenia społecznego dla pracowników najemnych, osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek ido członków ich rodzin.
W pracy opiekunek osób starszych, zwłaszcza tych, które pracują w domach prywatnych w Niemczech, bardzo trudnym przeżyciem jest towarzyszenie przy śmierci podopiecznego. Dla osób znajdujących się długotrwale w stanie zdrowia, nie rokującym poprawy, chorującym na schorzenia, które nieuchronnie prowadzą do śmierci, osób, które są nieuleczalnie chore, powstał nowy dział medycyny, zwany medycyną paliatywną.
Jako obywatele Unii Europejskiej możemy po prostu przyjechać do Niemiec i podjąć pracę. Opiekunka osób starszych może więc zawrzeć z niemieckim pracodawcą umowę o pracę bez dodatkowych pozwoleń na pracę w Niemczech. Jak to zrobić? Niemieckie prawo nie ma jednolitego zbioru przepisów regulującego stosunki pracy.
W Niemczech, podobnie jak w Polsce, występuje kilka forma zatrudniania pracownika czy pracy jako takiej. Jedną z nich jest Minijobs, czyli specyficzny rodzaj umowy o pracę, która nie ma dokładnego odpowiednika w polskich formach zatrudnienia, choć czasem porównywana jest do umowy zlecenia.
Jak wiadomo, nie każdy sektor gospodarki charakteryzuje się jednakowym zapotrzebowaniem na pracowników w każdym okresie w roku. Czasem zwiększone zapotrzebowania na siłę roboczą wynika z sezonowości prac w gospodarstwach rolnych, czasem z chwilowym odpływem pracowników w okresie urlopowym.
Praca tymczasowa to w pełni legalny i występujący we wszystkich państwach rodzaj stosunku pracy. Główną cechą tego typu zatrudnienia jest fakt, że występuje w nim trzech uczestników: agencja pracy tymczasowej, pracodawca użytkownik oraz pracownik tymczasowy.
Praca w Niemczech na Gewerbe to popularne określenie prowadzenia własnej działalności gospodarczej w kraju naszych sąsiadów. Oczywiście na tamtejszych warunkach formalnych, zarówno prawnych jak i ekonomicznych. Jest to alternatywa pracy dla osób, które chcą wykonywać usługi w Niemczech, nie wiążąc się z żadnym pracodawcą. Opiekunki osób starszych w Niemczech mogą wykonywać pracę także w ramach własnego przedsiębiorstwa zarejestrowanego w Niemczech.
Używamy cookies