Nie ma co tu kryć, kuchnia niemiecka to kuchnia mięsna, w której znaleźć można wiele przepisów bazujących na tym właśnie składniku. Królują wśród nich receptury na różnego typu pasztety. Ten bawarski szczególnie przypadł nam do gustu – spróbujecie?
Sałatka ziemniaczana - w wersji klasycznej i w swoich wielu wariantach - to potrawa znana nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Obecna na niemal wszystkich niemieckich stołach, będzie świetnym pomysłem na proste danie dla naszego podopiecznego.
W opiece nad osobami starszymi i osobami niesamodzielnymi jest kilka bardzo delikatnych aspektów, które są czasami widziane inaczej przez osoby sprawujące opiekę a inaczej powinny być rozpatrywane przez pryzmat praw podopiecznych. Taką wrażliwą sprawą jest ograniczanie wolności osób starszych.
Jednym z popularnych i znanych w całych Niemczech daniem jest Eintopf, czyli jednogarnkowa potrawa, której podstawą zwykle są ziemniaki i mięso wołowe. Jednak ile osób, tyle przepisów - Eintopf ma wiele wariacji.
Żeby było smacznie, wcale nie musi być trudno! Jeśli gotowanie dla podopiecznego kojarzy Ci się z długimi godzinami spędzonymi w kuchni - nic bardziej mylnego! Wiele znanych i lubianych niemieckich potraw zrobisz szybko i bez wysiłku.
Temat śmierci i pogrzebu jest tematem, który towarzyszy opiekunce osób starszych w Niemczech bardzo często i w Niemczech wygląda to często inaczej niż w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na kremację doczesnych szczątków. Przekazujemy informację o tym swoim bliskim i znajomym. A co po kremacji? Czy można sobie wybrać, gdzie po śmierci znajdą się nasze prochy?
Pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Nudziłaś się, babcia spała, ty kochasz pracę w ogrodzie i miałaś ochotę na trochę ruchu. Nikt nie kazał, nie liczyłaś na dodatkowe pieniądze, ale zrobiłaś porządek z różami i trawnikiem przed domem. Córka przyszła, zachwyciła się, że przed domem jest znowu tak pięknie jak wtedy gdy mama była zdrowa i tata żył i w podziękowaniu przy następnej wizycie daje ci... czekoladę (z przeceny). Wkładasz w swoją pracę całe serce, bardzo dbasz o podopiecznego. Córka jest wniebowzięta, że tata ma tak dobrze. I poza wypłatą obdarowuje cię swoją starą bluzką… Znasz taką sytuację???
Jednym z podstawowych obowiązków opiekunów osób starszych w Niemczech jest gotowanie, dla swoich podopiecznych i dla siebie. Jak to zrobić, aby wszystkim smakowało?
Typowa dla regionu Szleswik-Holsztyn zupa to jarzynowa. Obowiązkowo zabielona! A serwować można do niej, oczywiście na oddzielnym talerzu, wędzoną rybę i szynkę.
Niebo i ziemia to nazwa potrawy z ziemniaków, jabłek i... kaszanki. Danie szybkie, proste i całkiem smaczne.
Zbliża się kolejny ustawowo wolny dzień od pracy w Niemczech – Święto Pokuty i Modlitwy (niem. Buß- und Bettag), ale obecnie jest to w pełni wolny dzień jedynie w Saskonii (niem. Sachsen). Co to za święto? Jest to ruchome święto w kościele protestanckim, w Niemczech przypadające pomiędzy 16 a 22 listopada (w 2021 roku obchodzone 17 listopada).
Wiele z osób cierpiących na demencję wśród licznych zaburzeń poczucia czasu, miejsca i przestrzeni, czuje przemożną chęć do wyjścia z domu w którym się znajduje (po niemiecku tzw. Weglauftendenz). Jak sobie z tym radzić?
O pracy na czarno napisano już bardzo dużo, ale ciągle jest to bardzo wieloznaczny temat. Fenomen pracy na czarno w opiece w Niemczech jest nadal po prostu zdumiewający. W opiece nad osobami starszymi w Niemczech w pracy na czarno zarabia się obecnie mniej lub tyle samo niż przez polskie czy niemieckie firmy, które oferują legalną pracę.
Potrawka z kurczaka to zawsze dobry pomysł na obiad. Mięso drobiowe ma dużo białka przy niskiej zawartości tłuszczu. Jest łatwe do przyrządzenia i smaczne. Sprawdźcie przepis na popularne w Saksoni-Anhalt danie - kurczaka w sosie z pieczarkami i szparagami.
Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że czasowa emigracja w poszukiwaniu pracy jest codzienną częścią życia Polaków. Opiekunki osób starszych z Polski pracują nie tylko w Niemczech, ale również we Włoszech, w Grecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także w USA.
Na co dzień w pracy w opiece spotykamy się z nazwami chorób towarzyszącymi starości. Od opiekunek osób starszych w Niemczech wymaga się głównie wiedzy praktycznej na temat opieki i teorii związanej z ogólnymi zasadami postępowania z ludźmi chorymi.
Takiej sytuacji boi się chyba każda opiekunka osób starszych w Niemczech – będę sama z podopiecznym a on się przewróci albo spadnie z łóżka, jak pomóc mu wstać, czy jestem w stanie to zrobić, przecież nie udźwignę sama takiego ciężaru.
Wiesz co to Blaue Zipfel? Czas sprawdzić! Białe kiełbaski dzięki słodko-kwaśnej zalewie z octem, winem, warzywami i goździkami zyskują wyjątkowy smak. Zobacz, jak je przyrządzić.
Każda z opiekunek osób starszych w Niemczech przynajmniej raz na jakiś czas zjeżdża na przerwę do Polski. Niektóre opiekunki pracują w systemie zmianowym co 2-3 miesiące, niektóre zmieniają się co 6 tygodni a jeszcze inne robią sobie 2 tygodnie urlopu dwa razy w roku.
Nasi podopieczni w Niemczech to w większości osoby dotknięte schorzeniami kojarzonymi mniej lub bardziej z zespołem otępienia starczego czyli demencją we wszystkich jej odmianach. Opiekunki osób starszych w Niemczech uskarżając się na nieprzyjazne czy wręcz agresywne zachowania podopiecznych, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że oprócz działania choroby, powodem agresji może być zapach.
Soljanka czyli gęsta i rozgrzewająca zupa mięsna z dodatkiem ogórków konserwowych jest świetnym pomysłem na sycący obiad. To kwaśno–słone danie jednogarnkowe smakuje najlepiej ze śmietaną. A wyjątkowo głodnym można podać ją z chlebem. Zobacz przepis na soljankę.
Kartoffelsuppe musi być kremowa i aromatyczna. Szybka i łatwa w przygotowaniu zupa-krem z ziemniaków zyskuje na smaku dzięki przyprawom - soli, pieprzu, gałce muszkatołowej i majeranku. Zobacz nasz sprawdzony przepis na typową berlińską zupę!
Mięso mielone to jeden z tych składników, który daje w kuchni wiele możliwości. Warto zrobić z niego na przykład tradycyjne berlińskie klopsiki i podać je z sosem, warzywami, ziemniakami lub ryżem. Smacznego!
Kto nie lubi gołąbków? Mięsno-ryżowa masa zawinięta w liście kapusty popularna jest również u naszych zachodnich sąsiadów. Przygotowanie Kohlrouladen zajmuje trochę czasu, ale zdecydowanie warto!
Używamy cookies