Praca w opiece

„3G-Regeln”, czyli nowe przepisy obowiązujące w Niemczech

Niemiecki rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych zasad, mających na celu zmniejszyć prawdopodobieństwo rozszerzania się zakażeń koronawirusem. „3G-Regeln” będą obowiązywały od 23.08.2021 r. Nowe przepisy będą obowiązywać zarówno Niemców jak i turystów, czy opiekunki osób starszych.

czytaj całość

Kąpiel osoby starszej – almanach sprzętów pomocniczych

Kąpiel osoby starszej jest wyzwaniem. Większość seniorów obawia się kąpieli i możliwości upadku.Takie same obawy mają opiekunki osób starszych.  Najbezpieczniejsza kąpiel w takich przypadkach powinna odbywać się na siedząco. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznych produktów, które ułatwią kąpiel i zapewnią bezpieczeństwo.  

 

czytaj całość

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego to najczęstsza przyczyna szukania pracy jako opiekunka wyłącznie w polskich rodzinach. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy. Dobrze jest je przeanalizować jeszcze przed podjęciem zatrudnienia, na etapie przeglądania ofert. Podpowiadamy, jak wygląda specyfika takiej pracy i czy w pracy opiekunki rzeczywiście nie jest konieczna przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego.

czytaj całość

Praca dla studentów w wakacje

Wakacje studenckie to idealny okres, aby zarobić pieniądze. Praca w opiece to nowe, dochodowe zajęcie dla studentów. Warto sprawdzić swoje siły, spędzić czas pomagając innym, a przy tym zebrać pokażną sumkę. 

czytaj całość

Opiekunka Niemcy prywatnie - czy warto pracować bez pośredników?

Opiekunki osób starszych decydujące się na wyjazd do pracy za granicę często zastanawiają się, która forma zatrudnienia będzie dla nich najbardziej opłacalna, czy warto korzystać z pomocy agencji zatrudnienia i jakie ryzyko niesie poszukiwanie pracy na własną rękę. Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Poznasz też największe zalety i wady tego typu zatrudnienia. Wówczas ze spokojem będziesz mógł/mogła zdecydować, czy chcesz podjąć pracę w opiece w Niemczech prywatnie, czy jednak z pomocą pośredników.

czytaj całość

Wakacje 2021 - będzie trudniej o pracę w opiece w Niemczech?

Są takie okresy, w których opiekunki i opiekunowie osób starszych masowo, w tym samym czasie, wybierają się na (zasłużony) odpoczynek. To jest na przykład okres bożonarodzeniowy, w mniejszym stopniu Wielkanoc no i oczywiście lato. Te wakacje zapowiadają się inaczej. Epidemia COVID-19 (SARS-CoV-2) zmieniła prawie wszystko na świecie, także rynek pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

czytaj całość

Gewerbe w pracy w opiece w Niemczech

Praca na Gewerbe, czyli niemieckiej działalności gospodarczej niesie z sobą wiele korzyści. Większość opiekunek obawia się skorzystać z Gewerbe, z powodu braku wiedzy na ten temat oraz ryzyka jakie niesie z sobą prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto jednak zaryzykować dla wyższych stawek. 

czytaj całość

8 powodów, dlaczego praca w opiece jest także dla mężczyzn

Praca opiekuna osób starszych większości z nas kojarzy się jako kobiece zajęcie. Dlaczego? Być może z racji tego, że to właśnie panie częściej niż panowie piastują zawody polegające na pomocy innym. Stąd też postrzegane są one jako te, które mają sprawować opiekę nad potrzebującymi. Wielu mężczyzn chcących spróbować swoich sił w branży opiekuńczej, zastanawia się więc, czy to aby na pewno zajęcie dla nich. W tym artykule udowadniamy, że praca w niemieckiej opiece to również świetne rozwiązanie dla panów.

czytaj całość

Praca w opiece z prawem jazdy – zalety i kary

W opiece nad osobami starszymi prawo jazdy jest niezwykle przydatne. Przede wszystkim zapewni nam lepiej płatną sztele, komfort podróży do Niemiec oraz niezależność. Wybierając samochód jako środek transportu należy znać niemieckie przepisy i trzymać nerwy na wodzy. Wybuchowy charakter na niemieckich drogach, może nas zbyt dużo kosztować. 

czytaj całość

Czarna lista agencji opiekunek w Niemczech

Co kilka miesięcy odnawia się temat nieuczciwej agencji wysyłającej opiekunki do pracy w Niemczech. Na forach internetowych i portalach społecznościowych możemy bardzo dokładnie prześledzić skalę zaniedbań, jakich dopuściły się poszczególne firmy. Czy istnieje czarna lista agencji opiekunek? Sprawdź, jak ustrzec się przed taką firmą.

czytaj całość

Szansa na normalność

Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na pracę w opiece. Najczęściej mówi się o kłopotach finansowych, problemach z znalezieniem pracy w Polsce. Częstym powodem wyjazdu, o którym mówi się rzadziej jest specyficzna ucieczka. Uciekamy od: męża, dzieci, rodziców. Praca w Niemczech staje się dla nas pewnego rodzaju azylem. 

czytaj całość

Wielkanoc w opiece – pracować czy zjechać?

Okres świąteczny to dla większości opiekunek/ów czas dylematu. Zjechać i spędzić czas z rodziną w Polsce, czy zostać i pracować? Tęsknota za bliskimi szczególnie doskwiera w tym okresie. Każdy z nas Wielkanoc chciałby celebrować z: rodzicami, dziećmi i wnukami. Niestety zawód opiekuna/ki osób starszych związany jest z pracą w czasie świąt. Szczególnie w czasie pandemii obecność opiekuna/ki jest ceniona. Obecny czas nie sprzyja kontaktom międzyludzkim. Dużo rodzin obawia się odwiedzin, nie chcąc nieświadomie zarazić seniora. Święta sprzyjają spędzeniu miłego czasu z podopiecznym. W tym czasie wzajemnie możecie stać się dla siebie rodziną.

czytaj całość

Polski lekarz w Niemczech – na jakich warunkach może podjąć pracę w Niemczech?

Starzejące się społeczeństwo wymagające częstej opieki medycznej i braki kadrowe wśród lekarzy, spowodowały, że w niemieckiej służbie zdrowia z roku na rok przybywa zagranicznych lekarzy. Obcokrajowców przyjeżdżających do pracy obowiązują określone zasady. Podlegają konkretnym wytycznym i procedurom, o których piszemy w poniższym artykule.

czytaj całość

Czym sugerować się przy wyborze przewoźnika?

Decyzja o wyborze pracy za granicą nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony musimy zadbać o to, aby praca była dla nas odpowiednia pod względem proponowanych warunków. Z drugiej, musimy zaplanować podróż. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze środka transportu, aby bezpiecznie dotrzeć na wskazany adres? Na przykładzie firmy GTV BUS pokazujemy, jak powinien wyglądać komfortowy i profesjonalny przejazd.

czytaj całość

Skoczek, czyli opiekunka w Niemczech na krótkim zleceniu

Zatrudnienie w niemieckiej opiece kojarzy się głównie z kilkomiesięcznymi zleceniami. Nie zawsze jednak praca opiekuna wiąże się z tak długą rozłąką z bliskimi i krajem. Istnieją bowiem również krótkie wyjazdy na 1, 2 lub 3 tygodnie, a czasem nawet na kilka dni. Wówczas takich pracowników nazywa się w branżowym żargonie skoczkami. Na czym polega praca opiekunki skoczka i jakie zasady jej towarzyszą? Dowiedz się, czy opłaca się być skoczkiem w zagranicznej opiece i czym to zajęcie się charakteryzuje.

czytaj całość

Jaka była praca w opiece w Niemczech w 2020?

Jak nas widzą inni? Co sami wiemy o sobie jako grupie osób, wykonujących tę samą pracę w Niemczech? Czy praca opiekunki jest ważna? Przeprowadziliśmy kilka ankiet, badań i dorzuciliśmy własne opinie. Tak wyglądała branża opieki nad osobami starszymi w Niemczech w 2020 roku. Jedno jest pewne – w Niemczech nadal kochają opiekunki z Polski!

czytaj całość

Opieka Niemcy - praca dla par

Szukasz pracy w niemieckiej opiece wraz z małżonkiem, partnerem lub inną bliską osobą? Chcielibyście podjąć wspólne zlecenie? Przeczytajcie, z czym wiąże się podwójna dyspozycyjność i jakie warunki pracy mogą na was czekać na miejscu.

czytaj całość

Dobra sztela - czym jest, jak ją wybrać?

Na jakość pracy w opiece i związaną z nią satysfakcję wpływa wiele czynników. Dobrze skonstruowana oferta dla opiekunek osób starszych powinna zawierać wiele szczegółowych informacji. Dokładne dane i wytyczne związane z wykonywaniem obowiązków pozwalają uniknąć rozczarowania po przyjeździe do obcego kraju. Poniżej wyjaśniamy, co tak naprawdę oznacza „dobra sztela” i jakie elementy się na nią składają.

 

czytaj całość

Praca dla opiekunek w Niemczech bez języka - czy jest możliwa?

Czy można podjąć pracę za granicą, nie znając obowiązującego w danym państwie języka? Wiele z osób, które doświadczyły takiej sytuacji i poradziły sobie, z pewnością bez wahania odpowiedzą - „tak”. Jednak nie w każdej branży brak znajomości języka, nie jest przeszkodą. Bo o ile przykładowo w branży budowlanej wystarczy znajomość podstawowych zwrotów, o tyle praca w opiece nad osobami starszymi wymaga stałej komunikacji z podopiecznym i jego rodziną. Czy da się dogadać z niemieckim seniorem, nie znając dobrze jego języka?

czytaj całość

Informator dla opiekunek – zasady COVID-19 Bayern

Informator dla opiekunek tworzymy po to, żeby przybliżyć zasady niemieckiej rzeczywistości osobom pracującym w Niemczech. W trudnych, wirusowych warunkach. I bez względu na to, jaki stosunek ma opiekunka czy opiekun osób starszych do obecnej sytuacji. Wierzymy, wątpimy, czy ostro protestujemy – jeżeli są przepisy, zasady lub zalecenia, warto je znać. Jak się zachowamy – to już indywidualna decyzja każdego.

czytaj całość

Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - jak je znaleźć?

Planujesz podjąć pracę jako opiekun osób starszych, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze zagranicznej oferty? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe i zgodne z oczekiwaniami warunki pracy? Jak ustrzec się przed rozczarowaniem związanym z wynagrodzeniem? Przygotowaliśmy zestawienie 12 elementów ofert pracy w opiece, na które warto zwrócić uwagę, przy poszukiwaniu atrakcyjnego miejsca pracy.

czytaj całość

Jestem opiekunką w Niemczech! Jadę!

Niedawno rozmawialiśmy z opiekunkami i opiekunami, którzy pod wpływem niespodziewanie złej sytuacji zdrowotnej nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, oraz związanych z tym decyzji władz, zdecydowały się na szybki zjazd do domu. Trudno oszacować ile osób starszych, które na co dzień dostawały wsparcie we własnym domu ze strony opiekunek z Polski i z innych krajów Europy Wschodniej zostało bez opieki. Ta branża to w dużym stopniu nadal niepoliczalny, czarny rynek pracy.

czytaj całość

Upadki osób starszych i… opiekunek

Wydawałoby się, że upadki osób starszych to tylko smutna rzeczywistość wynikająca z osłabienia i zniedołężnienia. Okazuje się, że bardzo często przewracają się także opiekunki. Są dużo młodsze, więc mają mniej urazów ze skutkami typowymi dla osób starszych (złamania w obrębie biodra) ale też cierpią.

czytaj całość

Praca na wakacje w Niemczech – Guten Tag!

Praca na wakacje w Niemczech jest atrakcyjną formą uzupełnienia portfela. Zbliża się ten czas, kiedy wiele stałych opiekunek i opiekunów będzie chciało odpocząć. Miesiące letnie – czerwiec, lipiec, sierpień to czas, w którym praca na wakacje w Niemczech przyciąga wiele nowych osób, zwłaszcza w opiece nad osobami starszymi. Zastępują nas nauczyciele, tłumacze, pedagodzy, pielęgniarki i przedstawiciele wielu innych zawodów.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.