Problemy opiekunek

Praca w opiece w Niemczech – dodatkowy zarobek w wakacje dla kobiet

Lato to czas kiedy w branży opiekuńczej pojawia się dużo ofert na zastępstwo lub jednorazowych, krótkich zleceń. Jest to szansa na atrakcyjne zarobki dla osób, które chciałyby poświęcić wakacje na dodatkową pracę. Sprawdź, czy opieka nad osobą starszą w Niemczech jest dla Ciebie.

czytaj całość

Haushaltsgeld – budżet domowy

Praca w opiece w Niemczech to nie tylko sprawowanie opieki na samą osobą starszą, ale również umiejętne zarządzanie powierzonymi nam na prowadzenie domu pieniędzmi (Haushaltsgeld). Opiekunki osób starszych w Niemczech z reguły nie są odpowiedzialne za regulowanie czynszu, rachunków za prąd, ubezpieczenia itp.

czytaj całość

Zmienniczka – niebezpieczna konkurentka czy dobra partnerka

Zmienniczki powinny tworzyć zespół, współpracować ze sobą i wspólnie tworzyć wizerunek pracy polskich opiekunek w opiece w Niemczech. Tymczasem złapałaś fajną pracę w opiece w Niemczech (potocznie „miejscówkę”, „stelle”). Rodzina niemiecka wychwala pod niebiosa szczęście jakie spotkało ich mamę-tatę-babcię-dziadka-ich, że to właśnie Ty pracujesz u nich w Niemczech jako opiekunka.

czytaj całość

Dylematyczne obowiązki opiekunki – mycie okien

Do katalogu obowiązków opiekunek osób starszych wzbudzających emocje w pracy w Niemczech należy mycie okien. Ktoś, kto nie pracował jeszcze w Niemczech w opiece obruszy się, że to przecież żaden problem. Wiele osób które pracowały już w opiece w Niemczech przytaknie, że jest to praca do której powinna przychodzić firma usługowa, ale wiele również chętnie umyje okna i nawet nie chce, żeby robił to ktoś inny a część postawi warunek dodatkowej zapłaty.

czytaj całość

Podwyższamy meble – mniej dźwigania!

Dla wielu osób starszych pojawienie się w ich domu typowego łóżka dla chorych czy wózka inwalidzkiego jest symbolem przypominającym o procesie starzenia i... nie chcą. Starsza pani czy starszy pan a często również ich dzieci nie chcą wyposażać domu w meble jednoznacznie kojarzące się ze słabością czy chorobą.

czytaj całość

Polskie opiekunki w Niemczech a co z rodzicami w Polsce?

Po raz pierwszy od wielu lat temat starości i starych ludzi w Polsce stał się czołowym tematem w mediach. Gazety, radio, stacje telewizyjne roztrząsają obecnie, głównie pod wpływem akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka, jaką sytuację mają starzy ludzie w Polsce, jak jesteśmy zabezpieczeni przez państwo na starość. Temat nowy dla większości Polaków jest bardzo dobrze znany opiekunkom osób starszych pracujących w opiece w Niemczech.

czytaj całość

Krótki leksykon demencji

AD, DLB, VaD, prozopagnozja, agnozja, afazja, perseweracja – opiekunki zajmujące się opieką nad osobami starszymi w Niemczech, zwłaszcza opieką nad chorymi z demencją (otępieniem starczym) wielokrotnie miały styczność z tym, co kryje się za tymi skrótami i słowami. W swoim życiorysie zawodowym opiekunki podają, że mają doświadczenie z opieką w Niemczech nad chorymi z demencją.

czytaj całość

Dylematyczne obowiązki opiekunek osób starszych – odśnieżanie

Zbudowanie katalogu obowiązków dla opiekunek osób starszych w Niemczech, tych opiekunek które pracują w tzw. systemie 24h chyba jeszcze nikomu się nie udało. Każdy dom niemiecki, każda osoba starsza i jej rodzina w Niemczech, każda opiekunka, każde miejsce pracy to za każdym razem nowa sytuacja w pracy.

czytaj całość

Opieka wyliczona w minutach przez urzędnika

W opiece nad osobami starszymi w Niemczech opiekunka z Polski może spotkać się z sytuacją, kiedy rodzina niemiecka będzie starała się o przyznanie bądź podniesienie na wyższy stopień Pflegestufe, czyli grupy opiekuńczej. Jest to bardzo ważne przede wszystkim dla rodziny niemieckiej ze względów finansowych, ale również dla opiekunki, ponieważ może ona dzięki przyznaniu podopiecznemu Pflegestufe uzyskać znaczną pomoc w codziennej, trudnej pracy a czasami lepsze wynagrodzenie.

czytaj całość

Jedno miejsce pracy a trzy różne opinie, dlaczego? – cz. 2

Ile osób, tyle opinii. Trzy opiekunki oceniły zupełnie inaczej to samo miejsce pracy. A jak same zostały ocenione?

czytaj całość

Podopieczny z demencją typu Korsakow

Miejsca pracy w Niemczech w opiece nad osobami starszymi cierpiącymi na demencję to najszerszy rynek pracy w tej branży. Najbardziej znaną formą zespołu otępienia starczego (niem. Demenz) jest choroba Alzheimera, ale wraz z rozwojem medycyny wyróżnia się coraz więcej schorzeń łączonych pod pojęciem „Demenz”. Poznając specyficzne odmiany demencji opiekunki osób starszych mogą lepiej przygotować się do pracy. Wiedza na temat chorób wieku starczego bardzo ułatwia zrozumienie wielu sytuacji.

czytaj całość

Szkoła dla opiekunów osób starszych – w Polsce czy w Niemczech?

W Niemczech zawód opiekuna osób starszych (Altenpfleger/in) funkcjonuje już od wielu lat. W Polsce podobny zawód – opiekun medyczny został utworzony dopiero w 2007 roku. Czy warto ukończyć szkołę dla opiekunów medycznych w Polsce, jeżeli pracuje się wyłącznie w Niemczech? Czy ukończenie takiej szkoły dla opiekunów w Polsce zwiększy konkurencyjność opiekunek osób starszych w Niemczech? Czy zdobycie w kraju zawodu opiekuna medycznego jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu Altepfleger/in w Niemczech?

czytaj całość

Jedno miejsce pracy a trzy różne opinie, dlaczego? – cz. I

Dlaczego tak się dzieje, że miejsce pracy opisywane z entuzjazmem przez jedną zmienniczkę, dla drugiej jest zaledwie do wytrzymania, a jeszcze dla innej osoby w ogólne nie do zaakceptowania? To samo zlecenie a trzy różne opinie – dlaczego?

czytaj całość

Skąd Niemcy mają pieniądze na opiekę i ile otrzymują – cz.1

Zaglądanie do cudzej kieszeni nie jest może eleganckie, ciekawość to także pierwszy stopień do piekła, ale informacje na ten temat mogą być przydatne polskim opiekunkom osób starszych przy negocjowaniu warunków finansowych swojej pracy w opiece w Niemczech.

czytaj całość

Pielęgnacja i leczenie odleżyn

Opiekunkom domowym osób starszych w Niemczech nie wolno wykonywać żadnych czynności związanych z leczeniem odleżyn. Profilaktyka przeciwodleżynowa (Dekubitusprophylaxe) – jak najbardziej jest zadaniem opiekunki osób starszych. Leczenie odleżyn (Dekubitustherapie) – absolutnie nie.

czytaj całość

Pflegebedürftige - definicja prawna a czynności dozwolone dla opiekunek osób starszych

Pflegebedürftige to po polsku „wymagający opieki”, a więc nasz podopieczny, otaczany opieką przez Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person – domową opiekunkę osób starszych. Sprawy związane z pomocą dla osób, które utraciły samodzielność w funkcjonowaniu we własnym domu zostały uregulowane w Niemczech prawnie w 1995 roku.

czytaj całość

Patientenverfügung – uszanuj wolę Twojego podopiecznego!

Każdy z nas, nie tylko jako opiekun czy opiekunka osób starszych, ale jako człowiek ma prawo zadać sobie pytania: Czy chcielibyśmy aby nieunikniony ze względu na wiek bądź chorobę moment odejścia z tego świata był odwlekany, często w w szpitalu, gdzie bylibyśmy sami, podłączeni do szumiących, stukających, piszczących urządzeń, przedłużających nasze życie czy nasze... umieranie? Czy to byłoby dla nas czy dla komfortu psychicznego naszych bliskich? To tylko niektóre pytania, które pojawiły się wraz z rozwojem medycyny.

czytaj całość

Niemiecka zawodowa opiekunka o opiekunkach osób starszych z Polskich

Pflegedienst, Diakonie, Johanniter, Caritas – przychodzą w Niemczech do wielu seniorów, którymi opiekują się opiekunki osób starszych z Polski. Czasami wpadają na krótko, żeby umyć czy wykąpać osobę starszą, podać leki, zmierzyć ciśnienie, zmienić opatrunki. Czasami przychodzą na dłużej – zostają z osobą starszą, kiedy opiekunka z Polski ma wolne, prowadzą terapię zajęciową, rozmowy, ćwiczenia usprawniające umysł i ciało. Czasami przyjazd opiekunki osób starszych z Polski do Niemiec oznacza dla nich utratę pracy.

czytaj całość

Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech

Pod pojęciem opiekunka osób starszych wyróżniamy 3 główne grupy zawodowe, omówione szerzej we wcześniejszych artykułach: osoby z niemieckimi uprawnieniami do wykonywania zawodu  Altenpfleger/in (od stycznia 2020 - Pflegefachfrau/Pflegefachmann), Altenpflegehelfer/in oraz Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person.

czytaj całość

Jeść, jeść, jeść! Bywa i tak…

Wszyscy wiemy z jakiego powodu wybieramy pracę w opiece w Niemczech – tam czekają na nas zarobki na jakie my Polacy nie możemy liczyć w kraju. Dlaczego jednak opiekunki osób starszych zostawiają czasami pracę w opiece w Niemczech? Przyczyn jest wiele ale często tym najważniejszym powodem jest … jedzenie. Prozaiczna sprawa, ale chyba większość opiekunek osób starszych spotkała się z tym problemem w pracy w opiece.

czytaj całość

Droga opiekunko Alkoholiczko

Nie, nie bój się opiekunko, nie podam ani Twojego nazwiska ani Twojego imienia. Chcę tylko przedstawić swoją a właściwie naszą historię. Historię, która jak się zorientowałam jest dosyć często spotykana wśród niemieckich rodzin, ale budzi ciągle zdziwienie. My Niemcy znamy wizerunek polskich mężczyzn pijących alkohol po pracy.

czytaj całość

Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa z potencjalnym pracodawcą to moment, kiedy możemy przedstawić się z jak najlepszej strony. I nie ma tu znaczenia czy podejmujemy pracę w miejscu zamieszkania czy też jak w przypadku opiekunek osób starszych, staramy się o pracę w opiece w Niemczech. Czego zatem powinniśmy unikać by nie zostać negatywnie ocenionym przez potencjalnego pracodawcę?

czytaj całość

Kurzzeitpflege – sprzymierzeniec na czas urlopów i na nagłe wypadki

Wiele opiekunek zajmujących się opieką nad osobami starszymi w Niemczech pracuje przez prawie cały rok kalendarzowy. Są też takie miejsca pracy w opiece w Niemczech, gdzie stale, zgodnie w równym np. 2-miesięcznym rytmie zmieniają się dwie te same opiekunki osób starszych. Przychodzą jednak takie momenty, jak święta, sezon wakacyjny, które powodują konflikty i nieporozumienia zarówno pomiędzy opiekunkami, jak i rodzinami osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Zawód żony – opiekunka. A co na to mąż?

Dużo pisze się i mówi o eurosierotach – dzieciach, których jeden lub oboje rodziców wyjeżdża do pracy za granicą. A co z …. mężem opiekunki? Nikt o nich nie pisze. Nikt o nich nie mówi. Zostają sami w domu co 2-3 miesiące. Użalają się nad sobą czy są dumni z tego, że mają zaradne żony? Jak praca w opiece w Niemczech jest oceniana przez mężów opiekunek?

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.