"Eurosierota" to słowo używane na określenie dziecka, którego rodzice wyjechali do pracy za granicę, w związku z otwarciem granic dla Polaków - obywateli Unii Europejskiej. Choć rodzice takich dzieci najczęściej wyjechali po to, aby było im w życiu lepiej, aby można było wszystko im kupić, to jednak nie ma ich cały czas na wyciągnięcie ręki...
Eintopf to bardzo gęsta zupa, która świetnie nadaje się na jednodaniowy obiad – jest sycąca i pożywna. W jej odmianie pochodzącej z Dolnej Saksonii pierwsze skrzypce gra brukiew. Polecamy!
Kto z nas nie jadł nigdy w życiu naleśników? Chyba nie ma takiej osoby. Naleśniki w Niemczech są równie popularne, jak w Polsce, a przepis na nie należy do bardzo prostych – o ile oczywiście naleśniki nie będą się łapać do patelni. To, z czym zjemy gotowe naleśniki, zależy już od indywidualnego gustu.
Kiedy Ewa przyjechała do pracy do Stuttgartu, jej podopieczna wyszła właśnie ze szpitala. Starsza pani była wymęczona po operacji endoprotezy stawu biodrowego, potem były kłopoty z krążeniem, w sumie spędziła w łóżku ponad 3 tygodnie. Dla 80-latki z początkami demencji to bardzo długo a na dodatek starsza pani popadła w lekką depresję i nic jej się nie chciało...
Kwaśne flaki przyrządza się dodając między innymi cebulę i ocet. Danie to pochodzi z regionu Badenia-Wirtembergia. Tradycyjnie podawane jest z ziemniaczanymi knedlami, choć spokojnie można spróbować połączyć je z bagietką lub dobrej jakości chlebem.
Znajomość znaczenia niemieckich opisów schorzeń osób starszych w języku polskim umożliwia lepsze przygotowanie do podjęcia decyzji o przyjęciu (lub odrzuceniu) konkretnej oferty pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Poznając naszych podopiecznych z reguły najpierw uzyskujemy informacje o nich w postaci opisu ich niedomagań.
A kiedy ja opiekunka się zestarzeję? Właśnie. Co wtedy? Pracujemy codziennie z osobami starszymi. Widzimy i smutki i radości, jakie niesie ze sobą podeszły wiek. Wiele opiekunek osób starszych to osoby z grupy wiekowej 50+, dużo jest osób, które mają już „6” z przodu. W tym wieku coraz częściej i realniej zaczynamy zastanawiać się nad własną starością.
Gulasz pochodzący z regionu Nadrenia Północna-Westfalia to jednogarnkowe danie, które podawać można na przykład z ziemniakami. Całość mocno przyprawiamy pieprzem, czyli coś dla fanów kuchni z wyrazistymi smakami.
Kiełbaski z jarmużem to danie popularne w okolicach Bremy. Trudno nazwać je lekkostrawnym, choćby dlatego, że w jego skład wchodzi kilka rodzajów mięs. Przygotowanie całości jest dość pracochłonne i czasochłonne.
Opieka nad seniorami to nie tylko pomoc w codziennych czynnościach związanych z pielęgnacją chorego czy zniedołężniałego człowieka. W pracy w opiece w Niemczech większość opiekunek osób starszych otrzymuje określoną kwotę pieniędzy na prowadzenie domu. Rzadko zdarza się, że opiekunka zarządza środkami finansowymi związanymi z regulowaniem opłat za czynsz, prąd, gaz itp. Jak nam powiedziano w kilku firmach zajmujących się rekrutacją do pracy, jedno z często zadawanych przez osoby zgłaszające się w odpowiedzi na ogłoszenia o pracy w opiece w Niemczech pytań dotyczy właśnie kwoty, jaka jest tygodniowo wyznaczona na zakupy.
W Niemczech profilaktyka i opieka medyczna dla osób starszych przebiega często inaczej, niż możemy zaobserwować to w Polsce. Mało jest opiekunek osób starszych w Polsce, dla których obca jest nazwa heparyna. W opiece nad osobami starszymi w Niemczech w opisie schorzeń osoby starszej możemy znaleźć informację, z którą raczej nie spotkamy się u polskich podopiecznych: „Marcumar Patient” (w Niemczech czasami również Marcuphen Patient, Phenepro Patient oraz w formie używanej w Austrii i Szwajcarii „Marcoumar Patient”).
Szpecle to niemieckie, tradycyjne danie mączne, znane także pod nazwą klusek kładzionych. W niektórych rejonach Niemiec są tak samo popularne jak ziemniaki. Szpecle często podajemy jako dodatek do mięs lub gulaszy. Dziś proponujemy ich wersję z soczewicą.
Jednym z naszych narodowo – opiekuńczych sztandarów, z którymi wyruszamy do pracy w Niemczech, jest umiejętność gotowania. Mało jest Polek, które uważają, że nie potrafią gotować. Pytanie o umiejętność gotowania pada praktycznie w każdej rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech i najczęściej kandydaci do tej pracy odpowiadają twierdząco. W ogólnej opinii ukształtował się jednocześnie stereotyp, że nasze niemieckie sąsiadki gotować nie potrafią. Wcale.
W nerwowej atmosferze przygotowań do świąt Bożego Narodzenia najbardziej zmęczone są zwykle kobiety, panie domów. Obojętnie czy jesteśmy w święta we własnym domu czy pracujemy w opiece w Niemczech jakiś wewnętrzny imperatyw skazuje nas na stres, zmęczenie fizyczne i psychiczne. Chcemy zrobić jak najwięcej porządków, przygotować wspaniałe prezenty, przyrządzić najlepsze potrawy. W tej całej bieganinie martwimy się oczywiści również o finanse, czy wystarczy na święta i z czego będziemy żyć po świętach.
Praca u podopiecznych z PSP – mało kto wie, co oznacza ten skrót. W Niemczech oprócz skrótu PSP używa się nazwy "progressive supranukleäre Blickparese" a także, podobnie jak w Polsce, nazwy związanej z nazwiskami naukowców, którzy ją opisali – „Steele-Richardson-Olszewski-Syndrom”.
Doświadczone opiekunki nie boją się osób starszych i ich chorób. Znają swoją pracę na wylot, wiedzą co, kiedy i jak należy zrobić przy chorym. Większość jednak jak jeden mąż przed przyjazdem do nowej pracy w Niemczech drży przed tym, jakie będą... córki osób starszych. To jest ta największa niewiadoma i to jest ten czynnik, który wprowadza opiekunki osób starszych w stan niepewności.
Długo gotowana i dobrze przyprawiona łopatka powinna rozpadać się w ustach i łatwo odchodzić od kości. Naszym zdaniem najlepiej smakować będzie podana z ziemniakami i sałatką, ale w Niemczech można spotkać ją także serwowaną w towarzystwie chleba.
Niemiecki rynek oferuje dla Polaków coraz więcej miejsc pracy, ale też stawia coraz wyższe wymagania, zwłaszcza w zakresie znajomości języka niemieckiego. I pewnie dlatego, to właśnie na niemieckim rynku wydawniczym ukazała się pozycja, która może pomóc opiekunkom w rozwijaniu umiejętności językowych.
Tajemnicza nazwa „lipskie różności” to wywodzące się z Saksonii danie złożone z różnorodnych warzyw oraz mięsa – raka lub kraba. Całość podlana jest aromatycznym sosem i stanowi bardzo dobry dodatek do innych dań.
Starość z całym swoim ładunkiem chorób, zmian w osobowości, zaburzeń słuchu, wzroku, niedowładów, urazów, wylewów, udarów, artretyzmów i reumatyzmów i wielu innych zjawisk wpływających na ograniczenie kontaktów społecznych osób starszych ma często jeszcze jeden banalny z pozoru aspekt, który te kontakty dodatkowo ogranicza. Ten aspekt możemy nazwać eufemistycznie nieładną wonią lub wprost – smrodem.
Dobrze przygotowana i pieczołowicie doglądana pieczeń owcza rozpływa się w ustach. Baranina to także jedno ze zdrowszych tzw. czerwonych mięs. Polecamy!
In Case of Emergency (w tłumaczeniu pol. „w razie nagłego wypadku”, niem. „im Notfall") to jeden z powszechniej stosowanych w Europie systemów, nazywany w skrócie ICE (w Niemczech skrót trochę mylący – ICE w Niemczech to również pociągi). Czym jest ICE?
Niemieckie „pierogi” to danie przygotowywane z ciasta makaronowego. W środku znajduje się nadzienie złożone z mięsa oraz szpinaku, a całość podajemy w wersji przysmażonej, na przykład z cebulką.
Śmierć jest nierozerwalnie związana z pracą w opiece w Niemczech. Wiele opiekunek i wielu opiekunów towarzyszyło swoim podopiecznym w ostatniej drodze i choć na pewno było to bardzo smutne przeżycie, można się go było spodziewać, ot, naturalna kolej rzeczy. Jeśli odchodzi opiekunka, smutek jest tym większy, że czujemy, iż to jeszcze nie był ten czas.
Używamy cookies