Co ja dzisiaj ugotuję? W kuchni warto eksperymentować. Inspiracją może być przepis p. Sławomiry na rybę o lekko orientalnej nucie.
"Ślimaki" z ciasta z szynką i serem będą świetne na ciepłą kolację, ale sprawdzą się również jako przekąska w ciągu dnia – na przykład podczas spaceru. Ciasto francuskie, kilka plasterków szynki, kilka plasterków żółtego sera, sos i gotowe!
Kurczak z porem w śmietanie to lekkie danie, które można podać na obiad z makaronem, ryżem albo ziemniakami. Krótka lista zakupów, szybkie i łatwe przygotowanie oraz ciekawy smak to atuty tego dania. Warto je znać!
Cebula, choć jej krojenie nieuchronnie wywołuje łzy, to zdrowe warzywo, któremu w wersji podsmażonej trudno się oprzeć. Powszechnie obecna w kuchni polskiej, jest także ważnym składnikiem kuchni naszych zachodnich sąsiadów. Dziś prezentujemy przepis, w którym gra ona niemal kluczowa rolę.
Zupa pierogowa to po prostu inny sposób na podanie pierogów lub ravioli. Sugerujemy, aby takie pierogi zawierały w sobie ulubiony mięsny farsz. Całość serwujemy w bulionie.
Ziemniaki z zielonym sosem frankfurckim to przepis na szybki i pełen witamin obiad. Jego sekretem jest duża ilość, różnorodnych zielonych ziół. Dobrze zmiksowane lub posiekane zioła łączymy ze śmietaną i podajemy na przykład z ziemniakami w mundurkach i jajkiem na twardo.
Kluski frankońskie to szybki i prosty przepis na smaczny dodatek do mięsa czy sosu. To także coś dla gospodarnych pań domu, które nie marnują jedzenia – ich głównym składnikiem są bowiem czerstwe bułki.
Przedstawiamy przepis, która na pewno doskonale zna każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Śląska, czyli roladki wołowe z modrą kapustą. Idealny przepis na niedzielny obiad, z pewnością doceni go niejeden podopieczny.
Pochodzący z Niemiec przepis na zupę grochowa nie odbiega znacznie od tego, który dobrze znamy w Polsce. Grochówka nie jest może szczególnie lekkostrawna, ale za to idealnie nadaje się na jednodaniowy obiad. Można ja też dłużej przechowywać – zawekować i trzymać na wszelki wypadek.
Jeśli mamy pod ręką dobrej jakości sznycel warto przyrządzić go w myśliwskim stylu, czyli w towarzystwie między innymi pieczarek. Gotowy sznycel można zaserwować z frytkami, ziemniakami lub niemieckimi szpeclami.
W jednym z naszych poprzednich przepisów prezentowaliśmy niemieckie szpecle (czyli rodzaj kładzionych klusek), jako dodatek do mięsa, gulaszu, sosu. Dziś danie wegetariańskie, w którym grają one pierwsze skrzypce.
Nie od dziś wiadomo, że ryby są zdrowe i powinno się spożywać je co najmniej raz w tygodniu. Choć na pewno najkorzystniej przygotować ja na parze, dziś prezentujemy wersję smażoną. Smaku dodaje jej szynka i czosnek – także zdrowy!
Ryż na mleku to potrawa, która powinna udać się każdemu. Doskonały pomysł na szybki obiad i wtedy, kiedy już nie chce nam się kombinować z czymś bardziej wymyślnym. Choć ryż na mleku może kojarzyć się nam z daniem dla dzieci, będzie on także dobry dla seniorów, szczególnie, jeśli maja problemy z dokładnym gryzieniem jedzenia.
Kluski po bawarsku to dobry sposób na wykorzystanie czerstwych bułek, które są ich głównym składnikiem. Po dodaniu do nich kilku innych składników formujemy zgrabne kulki, gotujemy i otrzymujemy dobry dodatek do sosów czy mięs.
Problem jedzenia w wielu aspektach (jakość, ilość, specyfika przyzwyczajeń, wybór całodziennego menu) dla opiekunów i opiekunek osób starszych i ich podopiecznych w Niemczech to ważny temat. Temat, który często dzieli, powoduje konflikty ale również jest męczący – co dzisiaj zrobić na obiad? Przychodzi na szczęście taki okres, kiedy prawie wszyscy pracujący w opiece, bez względu na to, czy są w Monachium, Stuttgarcie, Rostocku, Düsseldorfie czy Berlinie przyrządzają potrawy z tego samego warzywa – ze szparagów (niem. der Spargel, die Spargeln).
Wątróbka to danie, na które większość dzieci kręci nosem. Z wiekiem okazuje się jednak, że wątróbka może być całkiem smaczna! W Niemczech najczęściej można spotkać ją z przysmażoną cebulką i ziemniakami.
Eintopf to bardzo gęsta zupa, która świetnie nadaje się na jednodaniowy obiad – jest sycąca i pożywna. W jej odmianie pochodzącej z Dolnej Saksonii pierwsze skrzypce gra brukiew. Polecamy!
Kto z nas nie jadł nigdy w życiu naleśników? Chyba nie ma takiej osoby. Naleśniki w Niemczech są równie popularne, jak w Polsce, a przepis na nie należy do bardzo prostych – o ile oczywiście naleśniki nie będą się łapać do patelni. To, z czym zjemy gotowe naleśniki, zależy już od indywidualnego gustu.
Kwaśne flaki przyrządza się dodając między innymi cebulę i ocet. Danie to pochodzi z regionu Badenia-Wirtembergia. Tradycyjnie podawane jest z ziemniaczanymi knedlami, choć spokojnie można spróbować połączyć je z bagietką lub dobrej jakości chlebem.
Gulasz pochodzący z regionu Nadrenia Północna-Westfalia to jednogarnkowe danie, które podawać można na przykład z ziemniakami. Całość mocno przyprawiamy pieprzem, czyli coś dla fanów kuchni z wyrazistymi smakami.
Kiełbaski z jarmużem to danie popularne w okolicach Bremy. Trudno nazwać je lekkostrawnym, choćby dlatego, że w jego skład wchodzi kilka rodzajów mięs. Przygotowanie całości jest dość pracochłonne i czasochłonne.
Szpecle to niemieckie, tradycyjne danie mączne, znane także pod nazwą klusek kładzionych. W niektórych rejonach Niemiec są tak samo popularne jak ziemniaki. Szpecle często podajemy jako dodatek do mięs lub gulaszy. Dziś proponujemy ich wersję z soczewicą.
Długo gotowana i dobrze przyprawiona łopatka powinna rozpadać się w ustach i łatwo odchodzić od kości. Naszym zdaniem najlepiej smakować będzie podana z ziemniakami i sałatką, ale w Niemczech można spotkać ją także serwowaną w towarzystwie chleba.
Tajemnicza nazwa „lipskie różności” to wywodzące się z Saksonii danie złożone z różnorodnych warzyw oraz mięsa – raka lub kraba. Całość podlana jest aromatycznym sosem i stanowi bardzo dobry dodatek do innych dań.
Używamy cookies