Dobrze przygotowana i pieczołowicie doglądana pieczeń owcza rozpływa się w ustach. Baranina to także jedno ze zdrowszych tzw. czerwonych mięs. Polecamy!
Niemieckie „pierogi” to danie przygotowywane z ciasta makaronowego. W środku znajduje się nadzienie złożone z mięsa oraz szpinaku, a całość podajemy w wersji przysmażonej, na przykład z cebulką.
Ciężkie i tłuste potrawy nieodmiennie kojarzą się nam z niemiecka kuchnią. Choć nie zawsze jest to prawda, golonko z kiszoną kapustą do dan lekkostrawnych na pewno nie należy. Jeśli jednak niestraszne nam takie potrawy, golonko na pewno zadowoli każdego mięsożercę.
Kluski Turyngijskie przygotowuje się z ziemniaków (w połowie ugotowanych, a w połowie surowych) oraz z podsmażonej bułki. Ich stolicą jest Turyngia. Wykorzystywane są jako dodatek do mięs i sosów – warto spróbować!
Znacie kogoś, kto nie lubi placków ziemniaczanych? Albo ich nie zna? Placki ze startych ziemniaków są równie popularne w Niemczech, jak i w Polsce. Sekretem ich uniwersalności jest to, że choć trochę pracochłonne (tarcie ziemniaków), są bardzo proste w przygotowaniu, a wielość pasujących do nich dodatków powoduje, że każdy znajdzie wersję dla siebie.
Dziś przedstawiamy przepis dla osób, którzy od tradycyjnych mięsnych przepisów wolą te wegetariańskie (choć nie wegańskie). Bawarska Obazta to po prostu pasta składająca się głównie z sera camembert, która świetnie pasuje do precla albo innego pieczywa.
Karkówka to danie, które ceni sobie wielu miłośników grillowania. Sekretem tej, tradycyjnie przygotowywanej w Niemczech, jest marynata. Po zamarynowaniu mięso powinno spędzić w lodówce nawet całą dobę. Wtedy będzie delikatne i soczyste.
Labskaus, nazywany czasem tatarem z północnych Niemiec, to jedno z tradycyjnych dań naszych zachodnich sąsiadów. Do jego wykonania najczęściej używa się dobrej jakości wołowiny, ziemniaków, cebuli, buraków i śledzi. Labskaus podawany jest z ogórkiem kiszonym, jajkiem sadzonym oraz rolmopsem.
Holsztyńskie mięsiwo to po prostu galareta z dużą zawartością mięsa. To dobry przepis „na zapas”. Gotowe pojemniki z galaretką można mrozić, a w razie potrzeby wyjąć i podać z pieczywem, na przykład na kolację.
Nazwa naszego kolejnego dania może brzmieć tajemniczo. Prościej powiedzieć – cebula nadziewana. W Polsce rzadko spotyka się to warzywo z nadzieniem, znacznie rzadziej, niż na przykład pomidory czy paprykę. Warto spróbować czegoś nowego!
Soczewica jeszcze niedawno nie była w Polsce zbyt popularna, choć kiedyś można było spotkać ją w wielu przepisać. U naszych zachodnich sąsiadów soczewica bywa składnikiem wielu potraw – w tym pożywnych zup. Wypróbujcie nasz przepis na jedną z nich.
W naszym zestawieniu przepisów na dania kuchni niemieckiej czas na kolejną zupę. Tym razem jej podstawę jest fasola – znana i popularna roślina strączkowa. Fasola ma sporo właściwości odżywczych, a zupa z niej będzie smaczna i pożywna. Polecamy!
Tym razem zachęcamy to zapoznania się z kolejnych przepisem na popularną w Niemczech zupę. Ze względu na zawartość mięsa, nadaje się ona na obiad jednodaniowy.
Currywurst można by nazwać niemiecką potrawą narodową, choć w zasadzie jest tzw. fast foodem. Nie jest ani specjalnie zdrowa, ani lekkostrawna, ale od czasu do czasu można i ja spożyć. Currywurst to kiełbasa wieprzowa, zwykle grillowana, posypana curry i polana sosem.
Zupy to doskonały pomysł na zdrowy i szybki obiad. Przydają się także przy podopiecznych, którzy mają problemy z życiem bardziej stałych pokarmów. Zapraszamy do spróbowania naszego przepisu na zupę z jarmużu. To popularne (od niedawna) warzywo ma mnóstwo składników odżywczych!
Nie ma co tu kryć, kuchnia niemiecka to kuchnia mięsna, w której znaleźć można wiele przepisów bazujących na tym właśnie składniku. Królują wśród nich receptury na różnego typu pasztety. Ten bawarski szczególnie przypadł nam do gustu – spróbujecie?
Sałatka ziemniaczana - w wersji klasycznej i w swoich wielu wariantach - to potrawa znana nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Obecna na niemal wszystkich niemieckich stołach, będzie świetnym pomysłem na proste danie dla naszego podopiecznego.
Jednym z popularnych i znanych w całych Niemczech daniem jest Eintopf, czyli jednogarnkowa potrawa, której podstawą zwykle są ziemniaki i mięso wołowe. Jednak ile osób, tyle przepisów - Eintopf ma wiele wariacji.
Żeby było smacznie, wcale nie musi być trudno! Jeśli gotowanie dla podopiecznego kojarzy Ci się z długimi godzinami spędzonymi w kuchni - nic bardziej mylnego! Wiele znanych i lubianych niemieckich potraw zrobisz szybko i bez wysiłku.
Jednym z podstawowych obowiązków opiekunów osób starszych w Niemczech jest gotowanie, dla swoich podopiecznych i dla siebie. Jak to zrobić, aby wszystkim smakowało?
Typowa dla regionu Szleswik-Holsztyn zupa to jarzynowa. Obowiązkowo zabielona! A serwować można do niej, oczywiście na oddzielnym talerzu, wędzoną rybę i szynkę.
Niebo i ziemia to nazwa potrawy z ziemniaków, jabłek i... kaszanki. Danie szybkie, proste i całkiem smaczne.
Potrawka z kurczaka to zawsze dobry pomysł na obiad. Mięso drobiowe ma dużo białka przy niskiej zawartości tłuszczu. Jest łatwe do przyrządzenia i smaczne. Sprawdźcie przepis na popularne w Saksoni-Anhalt danie - kurczaka w sosie z pieczarkami i szparagami.
Wiesz co to Blaue Zipfel? Czas sprawdzić! Białe kiełbaski dzięki słodko-kwaśnej zalewie z octem, winem, warzywami i goździkami zyskują wyjątkowy smak. Zobacz, jak je przyrządzić.
Używamy cookies